18 Temmuz 2019, Perşembe 20:25

Astigmat Nasıl Görür Nasıl Düzelir Neden Olur Geçer mi İlerler mi?

Astigmat Nasıl Görür Nasıl Düzelir Neden Olur Geçer mi İlerler mi?

Astigmat; gözde bulanık görme sonucu oluşan bir göz problemidir. Bu probleme genellikle miyop(yakını görememe) ve hiperopi (uzağı görememe) eşlik etmektedir. Astigmat; tek veya her iki gözde görülebilen çok yaygın bir göz problemidir. Kornea veya gözün lensinin yeterince kavisli olmamasından kaynaklanan görme problemi olan astigmatta cisimler karmaşık ve bulanık görünmektedir. Astigmat zamanla yaşla birlikte ilerleyebilir, astigmat tedavisi lazer ile yapılıp astigmat tamamen geçebilir.

Astigmat Belirtileri

 1. Hem yakın hem de uzaktaki nesnelerin bulanık görünmesi
 2. Küçük yazıların okunamaması
 3. Gece görüşte zorluk yaşamak
 4. Baş ağrısı (göz yorgunluğunun bir sonucu olarak)
 5. Mide bulantısı
 6. Göz yorgunluğu veya gözde baskı hissi
 7. Şaşılık
 8. Okuma sonrası sbaş ağrısı
 9. Bilgisayar kullandıktan sonra baş ağrısı

Astigmat Sebepleri Nelerdir?

Astigmatın kesin nedeni bilinmemekle birlikte uzmanlar genetik üzerinde durmaktadır. Bu durum doğuştan var olabileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Astigmat; gözde yaralanma veyahut göz ameliyatı sonrası da oluşabilmektedir.

Astigmat oluşma riskini arttıran faktörler şunlardır:

 1. Ailede astigmat veyahut keratokon gibi göz problemi olması,
 2. Yüksek derecede miyop olmak
 3. Yüksek derecede hiperopi  olmak
 4. Katarakt ameliyatı gibi göz ameliyatı geçirmek
 5. Korneada yaralanma veya incelme.

Astigmat Tedavisi

Astigmat durumunda hasta; ameliyat olur, veya gözlük veya kontakt lens kullanılarak düzeltilebilir. Düşük derece astigmatlarda düzeltilmeye gerek yoktur.

Gözlük: Gözlük; astigmat tedavisi için oldukça yardımcı olan en ucuz yöntemdir.

Kontakt lens: Astigmat için kullanılan lensler torik kontakt lens olarak adlandırılmaktadır. İleri astigmatı olan hastalar, rijit gaz geçirgen kontakt lenslerle rahat etmektedir.

Ameliyat:  Astigmat keratotomi olarak bilinen cerrahi görme problemlerini düzeltme prosedürleri ve insizyon prosedürü de astigmatizmayı başarılı bir şekilde düzeltmektedir.

Lazer (LASIK): Kornea şeklini düzeltmek için lazer tedavisi uygulanması da mümkündür. Astigmat lazer tedavisi ile geçebilir.

Astigmat Testi Nasıl Yapılır?

Astigmatınız var mı test edin;

Önce avucunuzla bir gözünüzü kapatın. Diğer gözünüzle aşağıdaki resimdeki şekle bakın. Herhangi bir kadrandaki çizgileri diğerlerine göre daha bulanık görüyorsanız muhtemelen gözünüzde belirgin bir astigmat rahatsızlığı var demektir. Küçük kusurlar bu yöntemle fark edilmeyebilir.

Öncelikle tamamen odaklanmış şekilde aşağıdaki resmin alt orta kısmına bakın.  Sonrasında bir gözünüzü elinizle kapatın ve sırayla diğer gözünüzü de kapatın. Ne görüyorsunuz? Eşit kalınlıkta net çizgiler mi? Yoksa birkaç koyu siyah çizgi, gerisi bulanık ve daha açık tonda siyah çizgiler mi? Bulanık çizgiler görüyorsanız astigatsınızdır.

Aşağıdaki resmin tam ortasına odaklanarak bakın. Sonrasında gözlerinizi tek tek sırayla kapatın. Eğer ışıkta yansıyan yatay veya dikey yansımalar görüyorsanız bu astigmat olduğunuza işaret etmektedir.

Aşağıdaki resmin tam ortasına odaklanarak bakın. Teker teker gözlerini kapatıp tek gözle bakmaya devam edin. Eğer merkezi kesen dikey veya yatay görüyosanız bu astigmat olduğunuza işaret etmektedir.

 

Aşağıdaki resme tam olarak odaklanın. Teker teker gözlerini kapatıp tek gözle bakmaya devam edin. Eğer 12-6 arasında kalın bir çizgi görüyorsanız dikey odak, 9-3 arasında bir kalın çizgi görüyorsanız yatay odakta astigmatınız olduğuna işaret etmektedir.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. alican

  Hocam sağ özümde ağrı ve yanma hissi oluyor astigmattanmidir

 2. İrem

  Hiperopi diye birşey yok! Hipermetrop olacak o. Ayrıca miyop uzağı görememe hipermetropta uzağı görememe yakını görememe kusurunun adı presbiyopidir! O da 40 yaşından sonra başlar.

 
 
KAPAT