Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Astım ataklarına neden olabilir! Çocuklarda mevsimsel alerji nedir?

Mavikadin>Sağlık>Astım ataklarına neden olabilir! Çocuklarda mevsimsel alerji nedir?

Sonbaharın ortasına geldiğimiz bu günlerde mevsimsel alerjiler olarak bilinen reaksiyonlar artış göstermektedir. Alerjik nezle bu dönemde yaygın olarak görülür ve birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Çocukları olumsuz etkileyen bu hastalık tedavi yöntemleri ebeveynler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Peki çocuklarda mevsimsel alerji nedir? İşte detayları…

İlkbahar ve Sonbahar gibi mevsimler, mevsimsel alerjilere yol açabilen polenlerin havada yoğun olduğu dönemlerdir.
İlkbahar ve Sonbahar gibi mevsimler, mevsimsel alerjilere yol açabilen polenlerin havada yoğun olduğu dönemlerdir.

Başka bahar dönemi olarak bilinen sonbahar mevsimi, alerjik nezle gibi mevsimsel alerjik reaksiyonların arttığı bir dönem haline gelmiştir. Bu alerjik rinit vakaları insanların yaşam kalitesini olumsuz etkilerken aynı zamanda çocukları da olumsuz şekilde etkiler. Alerjik rinitin nedenleri ve tedavi yöntemleri, ebeveynler tarafından sıkça araştırılmaktadır.

İlkbahar ve Sonbahar gibi mevsimler, mevsimsel alerjilere yol açabilen polenlerin havada yoğun olduğu dönemlerdir. Bu alerjilerin temel nedeni bitkilerin çiçek tozları olan polenlerin rüzgarlar aracılığıyla uzak mesafelere taşınmasıdır. Bu durum özellikle alerjik reaksiyonlara yatkın olan çocuklarda burun akıntısı, kaşıntı, öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi semptomlara neden olabilir. Mart - Nisan aylarında ağaç polenleri, Ağustos - Ekim aylarında ise yabani ot polenleri gibi polenler bu bahar alerjisinin temel kaynaklarıdır. Çocuklarda mevsimsel alerji nedir ve ne yapılmalıdır? işte cevabı...

ÇOCUKLARDA MEVSİMSEL ALERJİ NEDİR? 

Sıkça sorulan çocuklarda mevsimsel alerji nedir? sorusunu yanıtlayan Çocuk Alerji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, çocuklarda mevsimsel alerji belirli dönemlerde özellikle bahar aylarında ortaya çıkan burun akıntısı, tıkanıklık, göz kızarıklığı ve hapşırma gibi belirtilerle karakterize edilen duruma "bahar alerjisi" veya "mevsimsel alerjik rinit" denir. Bu alerjinin temel nedeni ağaçlar ve çimenlerin yaydığı polenlerdir.

ÇOCUKLARDA MEVSİMSEL ALERJİNİN BELİRTİLERİ

Mevsimsel alerji, çocuklarda da görülebilen bir sağlık sorunudur ve bu rahatsızlığın belirtileri şunlar olabilir:

  • Hapşırma nöbetleri
  • Burun akıntısı ve burun kaşıntısı
  • Gözlerde sulanma ve kızarıklık
  • Boğazda gıcık ve kaşıntı hissi
  • Gündüzleri burun akıntısı, geceleri burun tıkanıklığı
  • Göz altında morluklar
  • Geniz akıntısı
  • Gece öksürük

Ayrıca, çocukluk döneminde ortaya çıkan astımın büyük bir kısmının mevsimsel alerjilere bağlı olduğu bilinmektedir. Bahar döneminde polen alerjisi olan çocuklarda astım atakları daha sık görülebilir. Eğer bu belirtiler çocuğunuzda 3 haftadan uzun sürerse mutlaka bir doktora başvurmanız önemlidir.

ÇOCUKLARDA BAHAR ALERJİSİ NASIL OLUR? 

Çocuk Alerji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony’e göre, bahar alerjisi bahar aylarının gelmesiyle birlikte artan rahatsızlıkları içerir. Bu dönemde, çocukların gözlerinde sulanma, kızarma, kaşıntı hissi, burun akıntısı ve tıkanıklık, sık sık hapşırma, öksürme atakları, nefes almakta zorlanma, ve ciltte kaşıntı gibi sorunlar yaşayabilirler. Bahar aylarında alerjik hastalıkların sıklığında büyük bir artış görülür.

MEVSİM ALERJİSİ İÇİN NE YAPILMALI?

Polenlerin yoğun olduğu bölgelerde kısa süre vakit geçirmek gündüz camları kapalı tutmak ve eve döndüğünüzde duş almak faydalı olabilir. Ayrıca alerji tedavisinde antihistaminik antialerjik ilaçlar, burun spreyleri ve alerji aşıları da kullanılmaktadır.

Astım ataklarına neden olabilir! Çocuklarda mevsimsel alerji nedir?

ÇOCUKLARDA ALERJİ KAÇ YAŞINA KADAR SÜRER?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm.Dr Hayriye Aygar’a göre alerjik reaksiyonlar çocuklarda ağız ve göz çevresi, burun bölgesinde alerjik belirtiler nadiren görüldüğünü belirttiyor. Bu semptomlar genellikle 1 yaş civarında kendiliğinden düzelir veya çocukluk çağına özgü atopik dermatit olarak devam eder ve daha sonra 5 yaşından sonra hafifler. Bununla birlikte, 10-12 yaşlarından sonra erişkin tip alerjik belirtiler devam edebilir.

MEVSİMSEL ALERJİNİN NEZLE VEYA SOĞUK ALGINLIĞI İLE FARKI

Alerji ile soğuk algınlığı ve nezleyi birbirinden ayırt etmek oldukça kolaydır çünkü benzer belirtilere rağmen farklıdırlar. Alerjik reaksiyonlar genetik bir temele dayanır ve yıllarca aynı dönemlerde tekrarlanır bu belirtiler ilk kez yaşanmaz.

Soğuk algınlığına işaret eden belirtiler genellikle bir hafta içinde azalır ve kaybolurken, mevsimsel alerjiler bahar ayları boyunca devam edebilir. Sarı burun akıntısı vücut ağrıları ve ateş soğuk algınlığının belirtileri iken mevsimsel alerjilerde ateş görülmez ve burun akıntısı daha sıvı ve şeffaftır.

Alerjiler, alerjen madde ile temas sonrasında başlar ancak nezle virüsün vücuda girdikten birkaç gün sonra ortaya çıkar.

Astım ataklarına neden olabilir! Çocuklarda mevsimsel alerji nedir?

BAHAR ALERJİSİ KAÇ GÜNDE GEÇER?

Nezle ile benzerlik gösteren bahar alerjisi arasında en büyük fark nezlede semptomların 1 hafta ile en geç 10 gün içinde kaybolduğu görülürken bahar alerjisinde bu süre 2 hafta hatta 4 aya kadar uzadığı görülmektedir.

MEVSİMSEL ALERJİ HANGİ AYLARDA OLUR? 

Ağaç polenleri Şubat-Nisan ayları arasında çayır polenleri Mayıs-Temmuz aylarında ve yabani ot polenleri en çok Ağustos-Ekim aylarında yayılırlar. Gün içerisinde polen seviyeleri sabah saatlerinde genellikle yoğunlaşır. Bununla birlikte nemli ve rutubetli havalarda polen düzeyi azalırken kuru ve güneşli havalarda polen miktarı artar.

Kaynak : Cocukalerjiuzmani.com, Hayriyeaygar.com, Yasemin.com, Memorial.com.tr, Acibadem.com.tr
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...