15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:39

Astıma Ne İyi Gelir Astım Krizi Nasıl Geçer?Kesin Çözüm Bitkisel Tedavi

Astıma Ne İyi Gelir Astım Krizi Nasıl Geçer?Kesin Çözüm Bitkisel Tedavi

Akciğerlerin iltihaplanması ve şişmesi ile meydana gelen, hava yollarında iltihaplanma, şişlik, kızarıklık ve daralmaya neden olan kronik akciğer hastalığına

Akciğerlerin iltihaplanması ve şişmesi ile meydana gelen, hava yollarında iltihaplanma, şişlik, kızarıklık ve daralmaya neden olan kronik akciğer hastalığına astım denir. Astım bulaşıcı bir hastalık değildir. Astım en yaygın görülen çocukluk çağı hastalıklarındandır, ancak yetişkinler de bu hastalıktan muzdarip olabilir. Astım, solunum yollarının daraldığı, şiştiği ve ekstra mukus ürettiği bir sağlık sorunudur. Bu durum, nefes almayı zorlaştırabilir, öksürük, hırıltı ve nefes darlığına yol açabilir. Günümüz tıbbında astım hastalığının tamamen geçmesi için bir yöntem mevcut değildir. Yalnızca astım atakları, belirtileri çeşitli tedavilerle kontrol altına alınabilir, semptomlar önlenilebilir.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım hastalığı çeşitli belirtilere neden olur. Bu belirtileri her gün veya ara sıra yaşayabilirsiniz. Astım en sık şu belirtilere yol açar;

 1. Nefes almada zorluk ve nefes darlığı
 2. Öksürük, şiddetli öksürük krizleri, öksürüğün geceleyin daha da şiddetlenmesi. Bu öksürük hava yollarındaki mukus birikimi ve bronşları çevreleyen kasların kasılması sonucu meydana gelir.
 3. Öksürük veya nefes alırken ıslık sesi duyulması,
 4. Nefes darlığı
 5. Nefes darlığı ve öksürük ataklarının hastayı uykudan uyandırıp uykusuzluğa neden olması
 6. Göğüste sıkışma
 7. Halsizlik
 8. Cildin renginin soluk olması
 9. Kaygı ve huzursuzluk
 10. Dudak ve tırnaklarda morarma
 11. Yürümekte zorluk çekme
 12. Nabzın ve soluk alıp vermenin hızlanması
 13. Kalp çarpıntısı
 14. Göğüste tıkanıklık hissi
 15. Göğüs duvarında ( özellikle kaburgalarda, boyunda ) içeri çökmeler
 16. Hastada ıslık sesine benzer (vızıltı) duyulması
 17. Göz altlarında morluklar
 18. Boyun kaslarının sertleşmesinden dolayı konuşurken zorlanma
 19. Göğüs ağrısı, göğüste baskı, ağırlık hissi
 20. Nefes alıp verirken hırıltı sesi gelmesi
 21. Baş ağrısı
 22. Boğazda kaşıntı,gıcıklanma
 23. Uyumakta güçlük

Astım Neden Olur?

Astımın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, uzmanlar bu hastalığın genetik ve çevresel faktörlerin birleşimi ile meydana geldiğini düşünmektedir. Astım alerjilerle ilişkili olduğunda, hastalık, allerjik astım veya alerjiden kaynaklanan astım olarak adlandırılır. İşyerinde karşılaşılan rahatsız edici veya toksik kimyasalların solunması sonucu ortaya çıkan astıma "mesleki astım" adı verilir. Egzersiz kaynaklı astıma ise şiddetli fiziksel aktivite neden olur.

Astım hastalığına neden olan, bu hastalığa yakalanma riskini artıran durumlar şunlardır;

 1. Genetik. Anne babanızda ve üst kuşaklarda astım hastalığı varsa siz de astım hastası olmak için risk altındasınızdır.
 2. Marangozluk, fırıncılık, veterinerlik, kümes hayvanı yetiştiriciliği, kaynakçılık, dökümcülük, çiftçilik, çay/tütün üretimi, demiryolu işçiliği, itfaiyecilik, kuru temizleyicilik, temizlik işçiliği gibi solunum yollarında probleme yol açabilecek bazı meslekler astım oluşumunu tetikleyebilir.
 3. Sigara içme alışkanlığı olan ebeveynlerin çocukları sigara dumanında büyüyen çocuklar da astım için risk grubudur
 4. 2 yaşından itibaren ağır solunum yolları rahatsızlıkları geçirmek
 5. Bebeklik döneminde alerjen maddelere maruz kalmak
 6. Hamilelikte yetersiz beslenmek
 7. Gebelikte annenin sigara içmesi (bebek için risk faktörü),
 8. Düşük ağırlıklı olarak bir bebek olarak dünyaya gelmek

Astım Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Astım zamanında tedavi edilmezse şu hastalıklara neden olabilir;

 1. Bronşit
 2. Zatürre
 3. Üst solunum yolu enfeksiyonları
 4. İnsomnia (Uykusuzluk)
 5. Hipoksi (kandaki düşük oksijen seviyeleri)
 6. Solunum yollarının kalıcı olarak daralması

Astım Krizi Nedir Astım Krizinde Neler Olur?

Soğuk algınlığından alerjiye kadar pek çok neden astım ataklarına yol açabilir. Astım atağında havayollarında var olan iltihap daha da artarak hava yollarını iyice daraltır. Havayollarında balgam üreten hücrelerin salgısı artar ve balgam tıkaçları oluşarak  hava yollarını tıkar. Ayrıca hava yollarını etrafında var olan kas lifleri kasılarak var olan sorunun daha da artmasına ve hava yollarının daha da daralmasına neden olur.

Astım atağında kullanmakta olduğunuz kısa etkili beta mimetik ilacı 2 nefes almanız gerekmektedir. Şayet nefesinizde bir düzelme hissetmezseniz 20 dakika sonra 2 nefes daha bu ilaçtan alabilirsiniz. İkinci ilaç alımından 20 dakika sonra hala nefesiniz düzelmedi ise ve özellikle durumunuz daha da kötüye gidiyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak acil yardım almanız gerekebilir.

Astım Krizi Neden Olur, Astım Krizini Tetikleyen Nedenler Neler?

 1. Nezle grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları
 2. Kedi,köpek, kuş gibi ev içersinde beslenen hayvanlar
 3. Stres, depresyon, psikolojik sorunlar
 4. Gülme, ağlama gibi ani sık nefes alış verişini gerektiren durumlar
 5. Efor isteyen sporları yapmak
 6. Ev tozu akarları
 7. Çimen,ağaç ,hububat polenleri
 8. Küfler
 9. Hamam böcekleri
 10. Sigara dumanı, odun ,kömür dumanı, tezek yakma, parfüm,saç spreyleri, yemek,boya kokuları gibi ağır kokular, otomobil içersindeki kokular,sis ve hava kirliliği
 11. Aşırı rutubetli ortam
 12. Hava ve mevsim şartlarında değişim
 13. Marangozluk, veterinerlik gibi astım hastalığını tetikleyebilen mesleklerle meşgul olma

Astım Hastalığının Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Astım hastalığının tedavisi için Dahiliye, alerji ve göğüs hastalıkları bölümlerine gidip orada tedavi olabilirsiniz. Astımda 2 çeşit ilaç kullanılır; Hastalığı tedavici ilaçlar ve rahatlatıcı geçici çözümler. Tedavide kullanılan ilaçların büyük bir kısmı ağızdan soluk borusuna püskürtülücek şekilde kullanılır.

Astım Hastalığı Teşhisi Nasıl Konulur?

Hastanın yaşadığı belirtiler dinlenir, fizik muayene, daha sonra solunum fonksiyon testleri ve alerji şüphesi varsa, alerjik deri testleri yapılmalıdır. Solunum fonksiyon testlerinin astım tanısında önemi büyüktür.

Prof Dr İbrahim Saraçoğlu'ndan Astım İçin Bitkisel Tedavi

Malzemeler

 1. 1 tutam sinirli ot
 2. 1 tutam yaban kekiği
 3. 1,5 su bardağı su

Yapılışı: 1 tutam sinirli ot(damar otu) ve 1 tutam yaban kekiği 1,5 su bardağı su içerisinde 6-7 dakika kaynatılacak. Kaynatılan bu çay ılıdıktan sonra süzülüp içilecek. Bu çayı düzenli olarak kullandığınızda 1 hafta içerisinde bile etkilerini fark edeceksiniz.''

Dr. Feridun Kunak'dan Astım Hastalığına Şifa Keçiboynuzu Çayı Tarifi

Malzemeler

 1. 6 adet keçiboynuzu
 2. 6 bardak su

Yapılışı 6 bardak su tencereye koyulup içine 6 tane keçiboynuzu atılır. 15 dk kaynatılır. Ocaktan alınıp 15 dk dakika demlenir. Tok karına günde 2 bardak içilir. İçine limon suyu katılır.

Alerjik Astım Neden Olur, Nasıl Geçer? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Akciğer Detoksu Akciğer Temizleme Yolları Doktorlardan Bitkisel Kürler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Astim varmi yokmu doktor beni cok sasirtti

  Merhabalar hocam sikayetim cok oksuruk var geceleri normal bir tastikta yatamiyorum yuksek yatiyorum yatagi egimli hale getiriyorum nerdeyse tozdah yemek kokularindan ve parfumlerden deterjanlardan ter kokusundan kolonya sigara soba bile kokusu beni rahatsiz ediyor bogazim boguluyor tikaniyor sanki cigerim o havayi solumak istemiyor sanki yaniyor cigerlerim gogus kafesim daraliyor bazen bicak girer gibi batmalar oluyor kirize de polenler acdigi zaman daha cok gitiyorum birde cok temizlik yapinca bu arada birde sunu eklemek istiyorum tavuk cifliginde yasiyorum 7 aydir hocam bugun hastaneye gittim ve sft yaptirip akciger filmi cektirip kan verdim sonuclar bana cok garip geldi ben 18 yildir sigara kullaniyorum yasim ise 31 ve 10 yildir astim hastasiyim bugunku doktotum a tavsiye uzerine gittim fakat benim astim hastasi olmadigimi soyledi kullandigim ilaclarimin hepsini icmemem gerektigini ve sigarayi birakmami soyledi sigarayi rahat iceyim diye vermis doktorum bana o ilaclari on yildir iciyorum hatta bir bucuk yil ayvalikta yasadim doktorum tavsiye etmisdi cok iyi geldi hic ilac icmemistim orda nerdeyse akciger filmimde semptomlar diye birseyden bahsetti hic anlamadim size simdi solunum testimin sonucunu yaziyorum litfen yardimci olun bana ben neyapmaliyim FVCex pred 3.82 act. 3.17 %pred 83 FEV1 3.22 2.78 86 FEV1/IVC 83 FEV1/FVC 85 88 104 PEF 6.93 5.68 82 MEF75 6.07 1.79 29 MEF50 4.38 5.02 115 MEF25 1.54 1.46 95 MEF25-75 3.56 2.02 57 hocam bu ilac kullanmis halim daha iki gun once astim kirizine girdim oksijen verdiler iki kez hocam cvp bekliyorum sabirsizlikla ilginize cok tesekkur ederim simdiden temizligimede cok onem veririm hocam her turlu

 2. Özlem

  Merhaba benim eşim kronik astım dediler şimdide koah diyorlar zor nefes alıyor hırıl hırıl ediyor ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz lütfen

 
 
KAPAT