20 Ocak 2021, Çarşamba 22:18

Aşure Kalori Yapar mı Diyette Aşure Yenir mi Diyet Aşure Tarifi

Aşure Kalori Yapar mı Diyette Aşure Yenir mi Diyet Aşure Tarifi

Aşure Kalori Yapar mı? Aşure Kalori Değeri 

Aşure sevilen besleyici ve sağlıklı tatlılardandır. Uzman Diyetisyen Evnur Saray 1 kase aşurenin 350-400 kalori olduğunu bildiriyor. Aşurenin içerisinde bulunan kuru meyve, kuru bakliyat, tahıl ve kuruyemişler sayesinde besin değerleri oldukça yükselir. Posa yönünden zengin bir tatlı olduğu için sindirim sisteminin çalışmasını destekler. Ayrıca uzun süre boyunca tok hissedilmesine yardımcı olur.

1 porsiyon aşure tüketilirse ince bir dilim ekmek + 2 porsiyon taze meyve + 1 adet köfte ile alınan kalori miktarına eşit olur. 

Aşurenin içerisinde bulunan besinler; demir, kalsiyum, çinko, B grubu vitaminleri, E vitamini ve omega-3 yağ asitleri barındırır. Aynı zamanda bitkisel protein açısından hayli zengin bir tatlıdır. Bu sayede vücudun yağ, protein ve karbonhidrat ihtiyacını karşılamaktadır.

Aşure Kaç Kaloridir?

 1. 1 orta boy kase: 350-400 kaloridir
 2. 1 yemek kaşığı aşure 63 kaloridir
 3. 1 büyük boy kase 626 kaloridir
 4. 1 küçük kase 219 kaloridir
 5. Yarım kase 219 kaloridir
 6. Çeyrek kase 109 kaloridir

Aşureyi Ne Zaman Tüketmelidir?

200 gram aşure, bir ana öğün yerini tutabilecek kadar besleyicidir. İçerisinde birçok besin ögesini barındırdığı ve uzun süre tokluk hissedilmesine yardımcı olduğu için ana öğün yerine tüketilmesi tavsiye edilir. Aşure yerken yanında 1 bardak süt içilmesi, kandaki glikoz seviyesinin dengelenmesi ve tokluk süresinin uzaması için yardımcı olacaktır.

Aşureyi Kimler Tüketmelidir?

Aşure, kronik bir hastalığı olan ve fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir. Bolca enerji barındıran bir tatlı olduğu için özellikle büyüme çağındaki çocuklar, kilo almak isteyen kişiler, emzirme döneminde bulunan anneler, gelişim dönemindeki çocuklar ve sporcular için ideal bir tatlıdır. 

Diyette Aşure Yenir mi? Aşurenin Faydaları Nelerdir?

Diyetisyen Evnur Saray anlatıyor;

Uzman Diyetisyen Evnur Saray, aşurenin lif, bitkisel protein, mineral ve vitamin açısından hayli zengin olduğunu açıkladı. Sağlık açısından gayet yararlı olan bu tatlının, diyet yapan kişiler tarafından da yenebileceğini belirtti:

“Aşure yapılırken kuru bakliyatlar, kuru meyveler ve tahıl bir arada kullanılır. Böylece kaliteli protein, karbonhidrat, mineral ve vitaminler dengeli bir şekilde vücuda alınmış olur. Aşurenin kolesterol değeri sıfırdır. Çünkü içerisinde yalnızca bitkisel yağlar bulunur. Kana çok hızlı bir şekilde karışan basit şekerin yanı sıra kompleks şeker de içerir. Bu şeker grubu, yavaşça ve uzun sürede salınır. Ayrıca kanserin düşmanı selenyum, B grubu vitaminleri, bitkisel proteinler ve bağırsak sağlığı için büyük önem taşıyan lif içerir. Bu nedenle oldukça yararlı bir tatlı çeşididir.”

Aşure, faydalı yağ asitleri açısından da oldukça zengindir. Çünkü içerisinde badem, fındık, ceviz ve benzeri yağlı tohumlar bulunur. Bu nedenle kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltır. Omega-3 yağ asitleri, demir, çinko, kalsiyum, B grubu vitaminleri ve E vitamini ihtiyacını karşılayarak vücut direncinin güçlenmesine yardımcı olur. B grubunda yer alan vitaminler, özellikle sinir sisteminin güçlenmesi ve zihin yorgunluğunun giderilmesi için oldukça önemlidir. Depresyona karşı oldukça etkili bir tatlıdır.

Aşureyi hazırlarken şeker ilave etmek yerine pekmez kullanırsanız, içerisindeki demir oranı artacaktır. 1 kase aşure, yaklaşık 400 kalori değerindedir. Yüksek oranda kalori içerdiği için, ölçülü tüketmekte fayda olacaktır. Besin değerleri hayli yüksek olan bu tatlı, özellikle yoğun tempoda çalışan kişiler, sporcular, gebelik döneminde bulunan kadınlar, gelişim dönemindeki çocuklar ve emzirme döneminde bulunan annelere tavsiye edilir.

Diyet Aşure Tarifi

Malzemeler

 1. Yaklaşık 1 su bardağı nohut
 2. Yarım su bardağı kuru fasulye
 3. 200 gram kadar (1 su bardağını dolduracak şekilde) dilimlenmiş karışık kuru meyve (damak tadınıza göre kuru üzüm, kuru kayısı ve incir kurusu gibi)
 4. 100 gram kadar (yaklaşık 1 kase) kuruyemiş (ceviz içi, fındık parçacıkları, fıstık ve badem gibi)
 5. 1, 5 çay bardağı pekmez
 6. Yaklaşık 1 su bardağı aşurelik bulgur
 7. 1 adet limon rendesi
 8. Göz kararı su

Bu ölçülerle hazırlandığı zaman, 15 kase aşure çıkıyor. Her kasenin kalori miktarı ortalama 180 kcal oluyor.

Diyet Aşure Yapılışı

Aşureyi yapmadan bir gece öncesinde kuru fasulye ve nohutu ıslatın. Ertesi gün bulguru bir tencereye alarak yaklaşık 5 dakika kadar kaynatın. Bulgurların şişmesi için 2 saat dinlendirin. Kuru fasulye ve nohutları haşlayın. Üzerine suyu ekledikten sonra şişen bulgurları, kuruyemişleri ve ardından kuru meyveleri ilave edin. Altını kapatmadan birkaç dakika önce pekmezi ekleyerek güzelce karıştırın. Sıcakken kaselere alıp soğumasını bekleyin. Servis etmeden önce üzerini nar taneleri ve Hindistan cevizi ile süsleyebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT