2016-06-27 04:36:19 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:31

At Sütü Nerede Satılır, Fiyatı Ne Kadar, Kımızın Faydaları Nelerdir?

İnek sütü, keçi sütü, koyun sütü muhtemelen tüm bunları duymuşsunuzdur, peki at sütünü duydunuz mu?

At Sütü Nerede Satılır, Fiyatı Ne Kadar, Kımızın Faydaları Nelerdir?

İnek sütü, keçi sütü, koyun sütü muhtemelen tüm bunları duymuşsunuzdur, peki at sütünü duydunuz mu? Kımız olarak da bilinen at sütü  attan elde edilen bir süt türüdür ve sağlığa da oldukça yararlıdır. At sütünü gittigidiyor.com'dan, n11.com'dan ve internet üzerindeki web sitelerinden 200 ml at sütünü 35 tl'ye temin edebilirsiniz.

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye kitabında buyruldu ki at sütü temizdir, helâldir. Eti de helâldir, ancak neslinin azalmaması için, etini yemek mekruh denilmiştir.

 İşte at sütünün sağlığımıza yararları

At sütü vitamin deposudur

Yapılan bilimsel araştırmalar at sütünün inek sütünden daha besleyici olduğunu bildiriyor. At sütü A, B2, B6, B12, C, E, vitaminleri, demir, potasyum ve magnezyum, kalsiyum mineraller içerir.

İltihabik hastalıklara şifadır

Almanya'daki Jena Üniversitesi'nde yapılan çalışmalarda at sütünün, özellikle bağırsak iltihabı olmak üzere çeşitli iltihabik hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olduğu tespit edildi. Bu iltihabın en sık karşılaşılan belirtisi şiddetli ishal ve dışkıda kan görülmesidir.

İnek sütüne iyi bir alternatiftir

At sütü içerisinde pek çok yararlı bakteri ve virüs antikoru barındıran bir süt çeşididir, ve at sütü insan sütüne en yakın içerikteki hayvan sütüdür.

Egzamayı tedavi eder

At sütü ile aloe vera yaprağının içindeki jeli karıştırıp, egzama olan bölgeye sürün. Egzamadan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Kolay bozulmaz

At sütü, inek sütünün aksine doğal antibakteriyel içeriği ile uzun ömürlü bir süttür.

At sütünün diğer faydaları ise şunlardır

100 ml at sütünde bulunan protein yüzde 0.8 iken, inek sütünden ise % 3.2'dir.  At sütü, inek sütünden daha az protein içerir, bu özelliği ile laktoz intoleransı olan kişiler tarafından daha uygun bir süt çeşididir.

Kısrak sütündeki şeker oranı % 6.8, inek sütünde ise %4.6'dır, bu özelliği ile at sütü inek sütünden daha lezzetlidir.

At sütünde bulunan, antikor yapımında etkili albümin ve globulin, kaliteli doymamış yağ asitleri bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

At sütü vücudu detokse eden besinlerdendir, böylece kanserden koruma sağlar.

Kaz Yağı Neye İyi Gelir? Kaz Yağının Faydaları Tıklayınız

Koyun Yoğurdunun Sağlığa Faydaları İçin Tıklayınız

Deve Kuşu Yumurtasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…