10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:49

Atardamar kanamasında ilk yardım nasıl olmalı, nelere dikkat etmeli?

Atardamar kanamasında ilk yardım nasıl olmalı, nelere dikkat etmeli?

Damardaki kanın damar dışına herhangi bir sebep sonucunda çıkması durumuna kanama adı verilmektedir. Kanamalar 3 çeşittir; Atardamar kanaması, toplardamar kanaması ve kılcal damar kanamasıdır. Atardamar kanaması nedir? Atardamar kanamasında ilk müdahale nasıl olmalı? İşte detaylar...

Atardamar kanaması; çeşitli nedenlerden dolayı atardamarın bütünlüğünün bozulması sonucunda atardamardaki kanın, atar damardan dışarı çıkmasına denir. Atardamar kalpten çıkıp vücuda temiz kan yani içeriğinde yüksek oranda oksijen bulunan kanı taşıdığı için atardamar kanamalarında kan açık renkte kırmızı ve parlak tondadır.

ATARDAMAR KANAMASI NASILDIR?

Atardamar kanamaları nadir görülen fakat hayati tehlike teşkil eden kanamalardır. Ana atardamarlardan birinin patlaması ve kanaması halinde önlem alınmazsa kişi 1- 2 dakika içinde ölebilir.

Atardamar kanamalarında çıkan kan oldukça parlak kırmızıdır ve kesik kesik fışkırır şekilde akmaktadır. Dolayısıyla bu tür kanamalarda vücutta çok kısa sürede çok kan kayıpları meydana gelir. İşte bu yüzden de atardamar kanamaları en tehlikeli kanama tipidir.

ATARDAMAR KANAMASINDA İLK YARDIM NASIL YAPILIR?

Sağlıklı bir vücut için en temel yapı taşlarından birisi kandır. Çünkü kan; hücre ve dokulara durmaksızın besin ve oksijen taşımakla görevlidir. İnsan vücudunda toplardamar,  atardamar ve kılcal damarlar olmak üzere üç grup damar bulunmaktadır. Dolayısıyla vücutta kanama olduğunda kanamalar bu  üç damar türüne göre ayrılmaktadır.

Atardamarda kanama durumunda ilk yardım şöyle yapılır;

  1. Kanayan atardamarın kalbe yakın kısmına yumrukla veya parmakla kuvvet uygulanarak baskı yapılır.
  2. Bu baskı yapılırken basınç yapılan yerin alt kısmından nabız hissediliyor olmalı. Diğer bir deyişle bu şekilde nabzın alınıp alınmadığı kontrol edilmeli.
  3. Atardamar kanamaları üst kol ve uyluk gibi tek kemikli bölgelerdeki damarlarda gerçekleştiğinde boğucu sargı yani turnike yöntemi uygulanabilir.
  4. Bunun için kanamakta olan atardamarın 4 parmak üstüne sert bir tampon konur. Tamponun üstüne ise kravat, mendil veya eşarp gibi herhangi bir temiz bir bez konulur. Bunu yaparken alttaki derinin kıvrılmasına dikkat edilip 2 kere dolanır ve ardından düğüm yapılır.

  1. Ek olarak atılan yarım düğüm üzerine ince bir sopa konulur ve sopanın üstüne tam bir düğüm daha atılır. 
  2. Sonrasında sopa uçlarından tutularak kanama durana kadar sopa kendi çevresinde döndürülür.
  3. Kanama durduğunda ise sobanın açıkta kalan ucu kol veya bacağı paralel duruma getirilerek sargı ile bağlanır.

Atardamar kanamalarında çok kısa sürede çok fazla kan kaybı olabileceği için acil müdahale edilmesi ve bu sayede kan kaybının en az seviyede tutulması çok mühimdir.  Böyle bir durumda kanamayı azaltmak için kol ve bacak kalp seviyesinden yukarı tutulmalıdır. Ayrıca kanamaya mutlaka basınçlı pansuman ve turnike uygulanmalı. Turnike (boğucu sargı); kol ve bacak bölgesindeki atardamarlarda kanama olması halinde kanamanın durdurulması için başvurulması gereken en hayati ilk yardım yöntemlerindendir.

Atardamar kanamalarında çok fazla kan kaybedilmesini engellemek için kanayan yer üzerinde mutlaka baskı uygulanmalıdır ki bu sayede kanama durur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT