25 Haziran 2019, Salı 21:29

Avokado Yağı Kullananlar Memnun mu Nasıl Kullanılır?

Avokado Yağı Kullananlar Memnun mu Nasıl Kullanılır?

Avokado yağı, avokado meyvesinin soğuk preslenmesi ile elde edilen bir yağdır. Avokado yağının sağlığa faydaları saymakla bitmez; Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserden korur, kalp hastalıklarını önler... Avokado yağını kullananlar bu yağdan çok memnun kaldıklarını dile getiriyorlar. Makalemizde avokado yağının faydalarından bahsedeceğiz. 20 ml avokado yağının fiyatı 19.00 TL'dir.

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

  1. Avokado yağını yemeklerinizi pişirirken kullandığınız sıvı yağ yerine kullanabilirsiniz.
  2. Salatalarınıza avokado yağı katabilirsiniz.
  3. Mısır patlatmak için bu yağı tercih edebilirsiniz.
  4. Cilt maskelerinize bu yağı katabilirsiniz.

Avokado Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Hastalıklarına Şifadır

Eğer sindirim sisteminizle ilgili sürekli bir sorun yaşıyorsanız avokado yağı sizin çözümünüz olabilir. Günlük yiyeceklerinize avokado yağı eklemek şişkinliğinizi, mide ekşimesini, gaz oluşumunu, hazımsızlığı, vs. giderir. Avokado yağındaki doymamış yağ asidi yiyeceğin sindirimini kolaylaştırır.

Saçları Besler, Büyütür, Parlatır

Saç dökülmesi, kırılması ve yıpranmış saçlar bugünlerde birçok insanın karşılaştığı bir sorundur. Avokado yağı saçlarınızın sağlığını geliştirmede ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur. İçindeki potasyum, lesitin ve E vitamini saçı besler. Düzenli kullanımda saçınızın yapısı ve görünümü gelişir ve daha sağlıklı ve daha güçlü olur. Zamanla yeni saç tüylerinin büyüdüğünü de görürsünüz.

Cilt Hastalıklarına İyi Gelir

Avokado yağı güneş yanığı, böcek ısırığı,  kepek, egzama, sedef hastalığı ve keratoz pilaristen kaynaklanan kaşınma ve kızarıklık için bir ilaç olabilir. İçinde bulunan doymamış oleik asit sayesinde cilde uygulandığında bu dertlerinize deva olabilir.

Kalp Sağlığını Destekler

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, avokado yağı kolesterolün ve kalp krizi ve çarpıntısı riskinin azalmasına yardımcı olan sağlıklı doymamış yağlar (MUFAS) barındırır.

Yaraları Hızla İyileştirir, Yara İzi Kalmasını Önler

Yaraları hızla iyileştirmek için yara üzerlerine avokado yağı uygulayın. Tıpkı bu yoğun yağın cildinizi güçlendirmeye yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda yaraların daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olur. Etkilenen alanı temizleyin ve üzerine 2 damla avokado yağı damlatın. Günlük olarak uygulayın ve yakın zamanda yaranız iyileşecek ve ciltte yara oluşma şansı azalacaktır.

Bol Miktarda Oleik Asit İçerir

Avokado yağı, bir doymamış oleik asit bakımından zengin bir kaynaktır. Salata ve yemeklerde kullandığınız zeytinyağı ile aynı içeriğe sahiptir. Çalışmalar oleik asidin, vücudun mikrobik enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmasıyla birlikte otoimmün hastalıkların artmasını önleme, kanser riskini azaltma, yaraları iyileştirme, hücre yenilenme sürecini hızlandırma, iç ve dış iltihaplanmayı azaltma gibi birçok sağlıklı yararları olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Kan Basıncını Düşürür

Kan basıncınızı düşürmek veya kan basıncınızı sağlıklı seviyede tutmak için etkili bir çözüm arıyorsanız avokado yağı akıllıca bir seçim olacaktır. Aslında, avokado yağındaki doymamış yağlar, günlük beslenmenizde trans yağların yerine kullanıldığında kan basıncınız ve kalbiniz için faydalıdır.

Dişeti Hastalığını Önlemede Yardımcı Olur

Bazı kanıtlar, avokado yağının diş eti hastalığı olarak da adlandırılan periodontal hastalığı önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürerler. Diş eti kanaması, ağız kokusu gibi sorunları önler. 

Beyin Sağlığını Korur

Sağlık uzmanlarına göre avokado yağı, E vitamini ve omega-3 yağ asitlerinden dolayı beyin sağlığına yararlıdır.

Omega-3 yağ asitleri kritik düşünme, karar verme, sağlıklı hareket etme ve plan yapmadan sorumlu olan prefrontal korteksinize kan akışını destekleyerek beyin sağlığını korur.

Bunların yanında, avokado yağında bulunan E vitamininin Alzheimer hastalığının ilerlemesini ve hastalığın erken dönemlerindeki belirtileri önlediği kanıtlanmıştır. Alzheimer hastaları günlük besinlerine avokado yağını eklemelidirler.

Göz Sağlığını Destekler

Avokado yağı ayrıca sağlıklı görüş sağlar. Gözleri, maküler dejenerasyona ve kataraktlara yol açan oksidatif stresin zararlarından koruyan, doğal bir antioksidan olan karotenoid lutein açısından zengindir.

Avokado yağının içinde bulunan E vitamini gözlerinizin, retinanın zarar görmesinden kaynaklanan bir durum olan retinopatidan korunmasına yardımcı olur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT