2022-03-14 16:59:46 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:35

Avokadonun besin değeri, sağlığa 15 faydası ve zararları

Avokado, dünya çapında popüler bir meyvedir. Karbonhidrat, vitamin, mineral ve iyi yağlar açısından zengindir. Avokadonun besin değeri nedir? Faydaları ve zararları nelerdir? İşte merak edilen soruların cevapları:

Avokadonun besin değeri, sağlığa 15 faydası ve zararları

Avokado besin değeri açısından yüksek harika bir meyvedir. Yüksek kolesterolü düşürür, göz sağlığını destekler, yüksek tansiyonu düşürür, saç ve cilde iyi gelir… Avokadonun içerdiği besinler, vitaminler, mineraller şöyledir:

AVOKADONUN BESİN DEĞERİ, İÇERDİĞİ VİTAMİN ve MİNERALLER

Avokado, C, E, K ve B6 vitaminlerinin yanı sıra riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca lutein, beta karoten ve omega-3 yağ asitleri içerir. 100 gram avokadonun besin değeri şöyledir:

AVOKADONUN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Avokado lif bakımından zengindir ve karbonhidrat bakımından düşüktür, metabolizmayı hızlandırır, bu özellikleri sayesinde kilo vermeye yardımcı meyveler arasında yer alır. Araştırmalar, düzenli olarak avokado tüketen kişilerde vücut ağırlığı, bel çevresi ve vücut kitle indeksinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösteriyor.

 1. Avokado, güçlü antioksidanlar açısından zengindir. Lutein ve zeaksantin antioksidanlarını içerir, bu antioksidanlar göz sağlığını korumaya yardımcıdır.
 2. Avokadodaki amino asitler, antioksidanlar ve uçucu yağlar kuru saç derisini nemlendirmeye ve hasarlı saçları onarmakta önemli rol oynar.
 3. Avokado, antioksidan görevi gören beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler ile birlikte A, C ve E vitaminlerini içerir. Bu antioksidanlar kanserle savaşır, çeşitli kanser türlerini önlemekte etkilidir.

 1. Yapılan araştırmalarda avokadodaki organik bileşiklerin karaciğer ve böbrek hasarını önlemede faydalı olduğu bulunmuştur.
 2. Avokado magnezyum ve potasyum açısından zengin olduğu için kan basıncını, yani yüksek tansiyonu düşürür.
 3. Avokado tekli doymamış yağ asitleri açısından zengindir. Faydalı yüksek yağlı yiyecekler denilince akla ilk olarak avokado gelebilir. Çünkü kalorisinin %77'si yağdan gelir. Bu da avokadoyu dünyanın en yağlı bitkilerinden biri yapar.
 4. Avokado, içerdiği A, C ve E vitaminleri ile cilt için de çok faydalıdır, saçlara da canlılık kazandırır.

 1. B1, B2, protein ve magnezyum içeriği fiziksel ve zihinsel gelişimi desteklediğinden bebek mamalarının içerisine eklenmesi önerilir.
 2. Avokado, kemik sağlığında önemli rolü olan K vitamini açısından da zengindir. Bu harika besin, kemik oluşumunu artırır ve ayrıca osteoprotektif faydalar sunar.
 3. Avokado riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit ve magnezyum ile birlikte C, E, K ve B-6 vitaminleri dahil olmak üzere temel vitaminler, besinler ve minerallerden oluşur. Vitamin eksikliği yaşamanızı önler.

 1. Avokado yemenin bir başka faydası da, yaklaşık %25'i çözünürken kalan %75'i çözünmez olan zengin lif içeriğidir. Avokadoda bulunan lifler sadece tok hissetmenize yardımcı olmakla kalmaz, bağırsakları çalıştırıp kabızlıkla savaşır.
 2. Avokado tüketen insanların beslenme alışkanlıklarını analiz eden bir çalışma yapıldı. 17.567 katılımcının verilerini incelendi. Avokado yiyenlerin, tüketmeyenlere göre daha sağlıklı oldukları görüldü.
 3. Yapılan çalışmalar avokadonun toplam kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azalttığını, LDL kolesterolü (kötü kolesterol) seviyesini %20'ye kadar düşürdüğünü ve HDL (iyi) kolesterolü %11'e kadar yükselttiğini göstermiştir.

AVOKADONUN ZARARLARI NELERDİR?

Avokado bazı kişilere dokunup midede şişkinlik, gaz gibi sindirim sistemi sorunlarına sebep olabilir.

 1. Sık sık ve çok fazla miktarda avokado tüketmek kilo almaya neden olabilir.
 2. Avokado, karaciğerinize zarar verebilecek östragol ve anetol adı verilen iki bileşen içerir. Çok fazla avokado yemek karaciğere zarar verebilir.
 3. Lateks intoleransınız varsa avokadodan uzak durmalısınız. Avokado'nun, avokadoya duyarlılığınızı artıracak serum lgE seviyesini arttırdığı bilinmektedir.
 4. Avokado alerjiye neden olabilir. Alerjik reaksiyon belirtileri kurdeşen, kaşıntı, cilt kızarıklığı ve egzamadır.
 5. Avokado, günlük önerilen lif alımının yaklaşık yarısını sağlayabilir. Bu, çok fazla avokado yerseniz şişkinlik, karın ağrısı ve kabızlık yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Özellikle vücudunuz yüksek lifli bir diyete alışkın değilse.

Avokado Nasıl Olgunlaşır, Nasıl Soyulur, Nasıl Yenir? Tıklayınız

Avokado Çekirdeği Ne İşe Yarar Yenir mi Nasıl Yenir Faydaları Ne Tıklayınız

Mavi Kadın