19 Temmuz 2019, Cuma 06:47

Avuç İçi Neden Yanar Avuç İçinde Yanma Tedavisi

Avuç İçi Neden Yanar Avuç İçinde Yanma Tedavisi

Avuç içi yanması B12 eksikliğinden kansızlığa, nöropatik nedenlere kadar çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Avuç içi yanması için Nöroloji doktoruna gidilir. Bu makalemizde avuç içi yanmasının nedenleri ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Avuç içinde yanmaya sebep olan durumlar:

 1. Kadınlarda menopoza girildiğinde avuç içinde yanma olabilir.
 2. Kadınlarda gebelik döneminde avuç içinde yanma görülebilir.
 3. Vücutta kimsayal maddelere karşı alerji olması durumunda madde ile temas halinde avuç içinde yanma meydana gelebilmektedir.
 4. Hareketsiz şekilde uzun süre bilgisayar başında oturma halinde avuç içinde yanma görülebilir.
 5. Yemek hazırlarken acı soğan veya biber ile uğraşıldığında elde avuç içinde yanma meydana gelebilir.

Avuç içinde her zaman yanma üstte bahsettiğimiz gibi basit sebeplerden meydana gelmemiş olabilir. Öyle ki aşağıdaki ciddi hastalıkların sebep olduğu avuç içi yanmaları bazen uzun ve şiddetli olabilir ve hatta kişiyi uykusundan uyandıracak kadar rahatsız edebilir.

 1. Vitamin eksikliği: Vücuttaki B vitamini, kalsiyum, tiamin ve folik asit gibi büyük öneme sahip mineral ve vitamin eksiklikleri durumunda ayak tabanı ve avuç içlerinde yanma meydana gelebilmektedir.
 2. Şeker hastalığı
 3. Damar hastalıkları
 4. Vücutta B12 vitamini eksikliği nedenli kansızlık
 5. Uzun süre alkol kullanımı
 6. Tiroit bezinin yeterince çalışmaması veya haddinden çok çalışması
 7. Ciddi psikolojik problemler: Vücutta stres sebepli birçok hastalık meydana gelebilmektedir.

Avuç İçi Yanması Nasıl Geçer?

Avuç içi yanması için Nöroloji doktoruna gidilir. Doktor size çeşitli testler uygulayıp bu durumun nedenini tespit eder ve gerekli tedaviyi uygular. Örneğin bu durum B12 eksikliğinden kaynaklı ise doktor B12 ilacı reçete eder.

Avuç İçi Yanması İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı elma sirkesi
 2. 2 bardak su
 3. Pamuklu bez

2 bardak su içine 2 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın. Sonrasındapamuklu bezi bu karışıma batırın ve avucunuzu ve tüm elinizi bununla sarın.

Alo Vera Jeli

Aloe verada bulunan iltihap sökücü ve mikrop karşıtı özellikler avuç içinde meydana gelen yanma hissini rahatlamaya çok yardımcı olmaktadır.

Malzemeler

 1. Aloe vera jeli

Aloe vera yaprağını kesin ve içindeki jeli bir kaşıkla çıkarın. Çıkardığınız bu jeli avuç içinize sürün ve 20 dakika bekletin. Sonrasında ise ellerinizi durulayın.

Zencefil

Sağlığa binbir çeşit faydası olan zencefil içeriğindeki etkili özler sayesinde vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve bu sayede avuç içinde meydana gelen yanmayı geçirir.

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 2. 1 bardak süt

1 bardak sütü öncelikle kaynatın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra içine 1 tatlı kaşığı toz zencefili ekleyip günlük olarak tüketin.

Domates Püresi

Avuç içinde yanma için etkili bir diğer yöntem domates püresi uygulamasıdır. Ezdiğiniz domatesi avuç içlerinize sürün ve 10 dakika bekletin. Sonrasında durulayın ve ellerinizi havlu ile kurulayın.

B3 Vitamin Alımı

B3 vitamini vücutta kan dolaşımını hızlandırmak ve sinirleri güçlendirmek için büyük öneme sahiptir. Vücutta eğer kan dolaşımı hızlanırsa ve sinirler güçlenirse avuç içindeki yanma hissi de geçecektir. Bu sebeple buğday, sebze, bezelye, yoğurt, süt ve yumurta sarısı gibi B3 vitamini içeren besinlerin tüketilmesi faydalı olacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT