21 Nisan 2021, Çarşamba 16:55

Ayak Bileklerim Kaşınıyor Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

Ayak Bileklerim Kaşınıyor Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

Ayak bileğinde kaşıntı cilt kuruluğu, şeker hastalığı, alerji gibi pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Ayak bileğinde kaşıntıdan mustaripseniz  Cildiye doktoruna gitmelisiniz.

Ayak Bileği Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Aşağıdaki hastalıklar ayak bileğinde kaşıntıya yol açabilir;

 1. Şeker hastalığı
 2. Cilt kuruluğu
 3. Sedef hastalığı
 4. Egzama hastalığı
 5. Lenfödem hastalığı
 6. Varis hastalığı
 7. Karaciğer hastalıkları
 8. Sivri sinek ve böcek ısırığı
 9. Alerji. Belli gıdalara veya ilaçlara karşı alerji de ayak bileğinde kaşıntıya yol açabilir.
 10. Atlet ayağı enfeksiyonu. Bu bir tür mantar hastalığıdır.
 11. Kontakt dermatit. Bu duruma daha çok cilt tahriş edici reaksiyon neden olur. Sabun, kozmetikler, kokular, giysiler, hayvanlar, mücevherler veya zehirli sarmaşık gibi farklı şeyler kontakt dermatite sebep olabilir.
 12. Bağışıklık sistemi hastalıkları. Bağışıklık sisteminin cilt hücrelerine saldırdığı bir otoimmün bozukluğunuz varsa, bu kaşıntıya neden olabilir. Lupus ve romatoid artritin özellikle kaşıntı semptomlarına neden olduğu bilinmektedir.
 13. Kurdeşen hastalığı. Toplumda kurdeşen olarak bilinen ürtiker ayak bileğinde kaşıntıya sebep olabilir.
 14. Selülit hastalığı. Selülit yumuşak doku tabakasının iltihabı olan selülit , genellikle Staphylococcus ve Streptococcus bakteriyel enfeksiyonlarından kaynaklanır
 15. Kanser.Nadir de olsa, kanserlerin bir sonucu olarak kaşınmaya neden olabilen bazı durumlar vardır. Kan, lenfatik sistem, karaciğer, böbrek ve cilt kanserleri genel kaşıntıya neden olabilir. Ek olarak, kemoterapi ve radyasyon gibi kanser tedavileri ciltte kaşıntı hissine neden olabilir.

Ayak Bileğinde Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ayak bileğinde kaşıntı için Cildiye doktoruna gitmelidir. Doktor bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Kortizonlu krem, antihistaminik ilaç, kortizonlu iğne doktorun uygulayacağı genel tedavilerdir.

Ayak Bileği Kaşıntısına Doğal Çözümler

Yulaf Ezmesi

Kolloidal yulaf ezmesi (çok ince öğütülmüş yulaf ezmesi) ayak bileğindeki kaşıntıdan hızlı bir şekilde kurtulma sağlayabilen tahriş önleyici, iltihap önleyici ve cildi yatıştırıcı özellikler içerir. Küçük bir leğene yarım su bardağı kolloidal yulaf ezmesi koyun üzerine ılık su dökün. Bu suda ayak bileklerinizi bekletin. Yahut kolloidal yulaf ezmesine biraz su katıp macun yapın ve bunu ayak bileklerinize sürün.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres yapmak da bilek kaşıntısına iyi gelecektir. Temiz bir bezi soğuk suya batırın ve bunu bileklerinize sarın. Yahut buzluktan buz küplerini çıkarın temiz bir beze sarın ve bunu ayak bileklerinize tutun.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jel de ayak bileği kaşıntısına doğal çözümdür. Aloe vera yapraklarında bulunan viskoz jel, zengin bir şekilde E vitamini içerir. Bu vitamin, cildinizi beslemeye ve onu serbest radikallerden ve dış tahriş edici maddelerden korumaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır.Aloe vera ayrıca nemlendirici, antienflamatuar, antibakteriyel ve antifungal bir ajan olarak da çalışır. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içinden jelini çıkarın. Bunu ayak bileklerinize sürün.

Karbonat

Karbonat da ayak bileği kaşıntısını geçirmeye yardımcı olacaktır. Karbonata biraz su ekleyip macun yapın. Bunu ayak bileklerinize sürün.

Epsom Tuzu

Epsom tuzlarının magnezyum içeriği, cilt bariyer işlevini iyileştirmeye ve iltihabı azaltmaya, ayak bileğinde kaşıntıyı geçirmeye yardımcı olabilir. Küçük bir leğene yarım su bardağı epsom tuzu koyun. Ayaklarınızı bu suda bekletin.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT