17 Ekim 2021, Pazar 05:52

Ayak Kasılması Nasıl Geçer, Ayaklardaki Kasılmayı Geçiren Yöntemler

Ayak Kasılması Nasıl Geçer, Ayaklardaki Kasılmayı Geçiren Yöntemler

Uzmanlar ayak kasılmasının ayak kaslarında spazmın bir sonucu olarak meydana geldiğini bildiriyor. Ayak kasılmasına ne iyi gelir? makalemizde bu soruna şifa arayanlara 5 uzman önerisine yer verdik.  ABD Ulusal Kütüphanesi Tıp ve Ulusal Sağlık Enstitülerine  göre, kaslarda meydana gelen kramplar, egzersiz yaparken, uykudayken, yüzerken veya herhangi bir pozisyondayken aniden başlar. Ayak kasılmalası da dahil olmak üzere kas kramplarının genel nedenleri arasında kaslarda zorlanma, uygunsuz ayakkabı, kas yorgunluğu, sinir sıkışması, susuzluk, mineral eksikliği ve dolaşım bozukluğu yer alır.

Ayağım kasıldı ne yapmalıyım?

Sıcak Kompres Uygulayın

"Doğal Sağlık Dergisinde" 2005 yılında makaleye göre sıcak kompresler ayak kasılmalarının yol açtığı ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu uygulma için sıcak su torbalarını kullanabilir, sıcak su torbanız yoksa eski kola şişesini sıcak su ile doldurup 5 dk kasılma olan yere uygulayabilirsiniz. Sıcak kompres uygulamasından sonra kan akışını sağlamak için biraz yürüyün.

Masaj Yaptırın

Masaj terapisi ayak kasılmasını gidermek için en etkili yöntemlerdendir. New York'ta bir akademik tıp merkezi olan NYU Langone Tıp Enstitüsi'ne göre, masaj terapisi kasları gevşetip, kasılmaların, krampların oluşumunu engeller. Masörler, kaslara masaj yapmak için ellerini ve özel araçlar kullanırlar, masaj sonunda dolaşım artar, kan akışı hızlanır. Ayakta meydana gelen kan akımındaki artış hücrelere daha fazla besin ve oksijen gitmesini sağlar, böylece laktik asit de dahil olmak üzere kaslarda birikebilen metabolik artıkları temizlemeye yardımcı olur.

Düzenli Egzersiz Yapın

"Doğal Sağlık Dergisi" düzenli egzersiz yapmanın bacak ve ayak kasılmasını önlemek için çok mühim bir uygulama olduğunu bildiriyor. Egzersizden kastımız sabahtan akşama kadar spor merkezinde kalın, kan ter içinde devamlı spor yapın değildir.  Her gün düzenli yürüyüş veya koşu kan akışını teşvik eder, kan damarı duvarını güçlendirip, kasların sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Esneme Hareketleri (Streching)

Kasılmış, kramp girmiş kası iyileştirmenin en etkili ve hızlı çözüm yöntemlerinden biri o kas üzerine nazikçe esnetme işlemi uygulamaktır. AAOS'a göre ( Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi)  nazik bir şekilde esneme hareketi ve kasılmış ayak kasına masaj yapmak kramp ile birlikte kasılmayı da geçirmeye yardımcı olabilir. Esneme hareketleri organların esnekliğini ve kan dolaşımını artırarak krampları önlemede önemli rol oynar.

Ginkgo Biloba Kullanın

Ginkgo biloba Kuzey Amerika'da geleneksel tıpta kullanılan popüler bir ağaç türüdür. Amerika Birleşik Devletleri'nde, en çok satan bitkisel takviye haplardan biridir. Ginkgo dolaşım bozuklukları tedavi etmekte etkili bir maddedir, kan dolaşımını artırır, kaslarında üzerinde olumlu etkileri sayesinde ayak kasılmalarını önler. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, ginkgo kan damarlarını genişleterek kan dolaşımını artırır. Bu bitkiden yapılmış hapları kullanmadan önce mutlaka hekime danışmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Emrah tekin

  Sıçak ı deneyecam mantıklı

 2. Hasan yıldırım alanya

  Ayak baldırında kasılma var. Yapilan açıklamalarda tatmin edici bir bilgiye raslamadım. BU kasılmanın nedenini öğrenmek istiyorum

 3. Ayşe pinarci

  Bacaklarimda Ayaklarımda kasılma ve agrim cok oluyo Kram giriyo uykuda bile agrim oluyo

 4. Sefa oruç

  Çocuğun ayağı yere basıyor ama ayak aksıyor bilgilendiriseniz iyi olur.

 
 
KAPAT