10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:43

Ayak soyulmasının 6 nedeni ve tedavi yöntemleri

Ayak soyulmasının 6 nedeni ve tedavi yöntemleri

Ayaklarda , ayak tabanlarda soyulma sedef hastalığı, yanlış ayakkabı seçimi, egzama, cilt kuruluğu gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Neyse ki tüm bu sorunlar çözümsüz değildir. Cildiye doktorunun verdiği ilaçları kullanarak ve sağlıklı beslenerek kısa sürede geçebilir

Ayaklarda ve ayak tabanlarında soyulma, ayaklarda deri soyulması birçok kişinin karşılaştığı bir cilt problemidir. Bu sorun ciddi nedenlerden kaynaklanmaz, kolaylıkla tedavi edilebilir.

AYAKLARDA, AYAK TABANINDA SOYULMA NEDEN OLUR?

Ayaklarda, ayak tabanından soyulmaya egzama, sedef hastalığı, uzun süre suda kalmak gibi durumlar neden olabilir. Ayaklarım neden soyuluyor, ayaklarda soyulma nasıl geçer? Diyorsanız işte cevapları:

SEDEF HASTALIĞI

Ayak ve ayak tabanlarında soyulmanın en sık karşılaşılan nedenlerinden biri sedef hastalığıdır. Sedef hastalığı; ciltte beyaz, kırmızı ya da pembe lekelerin meydana gelmesine yol açan kronik bir cilt hastalığıdır. Vücutta en çok ayakta görülen bu rahatsızlığın tedavisinde reçeteli topikal steroidler, nemlendiriciler, ilaçlı losyonlar, ışık tedavisi ve retinoidler kullanılmaktadır. Doğru tedavi yöntemine hastalığın durumuna göre doktorlar karar vermektedir.

MANTAR ENFEKSİYONLARI

Amerika Cleveland Klinik'te Uzman Dermatolog Doktor Shilpi Khetarpal; ayaklarda soyulmanın bir sebebinin sporcu ayağı yani atlet ayağı gibi bir mantar enfeksiyonu olduğunu ifade etmiştir. Sporcu ayağı denilen cilt hastalığının ana sebebi; banyo, duş gibi nemli ve sıcak olan ortamlarda mantar üremesidir. Bu durumda genellikle ayaklarda soyulma, kaşıntı ve pul pul döküntüler görülmektedir. Bu tür mantar enfeksiyonu tedavi yöntemleri arasında reçeteli olarak satılan mantar karşıtı kremler bulunmaktadır. Bunun dışında reçetesiz olarak satın alınan mantar karşıtı ilaçlar da iyileşmeye yardımcı olabilir. Ayakta mantar enfeksiyonu oluşumunu engellemek için ayakkabınızın içine ayak pudrası serpebilirsiniz. Pudra ayakta nem oluşmasını engellediği için mantarın oluşmasının önüne geçecektir.

EGZAMA

Egzama, tıptaki adıyla atopik dermatit; cildin sahip olduğu koruyucu bariyere zarar verir ve bu durumun sonucunda ciltte kuruluk, kızarıklık, kaşıntı ve pürüz problemleri baş gösterir. Ciltteki koruyucu bariyer zarar gördüğü için cilt daha çok hassaslaşır ve başka enfeksiyonların oluşmasına elverişli hale gelir. Başta ayak, ayak bilekleri, el ve boyunca çıkan egzama tüm vücutta çıkabilir. Egzama meydana gelen ciltte pul pul görüntü oluşur ve soyulmalar meydana gelir. Tedavisi için kişi bol bol su içmeli ve ayaklarına nemlendirici kullanmalıdır ve ayrıca doktorun uygun gördüğü kortizon gibi steroid kremler ve reçeteli ilaçlara devam etmelidir.

GÜNEŞ YANIKLARI

Cilt Kanseri Vakfı'nın açıkladığı bilgiler; güneş kremi kullanmadan güneşe direkt olarak maruz kalmak; ayaklarda güneş yanığı sebepli toksik bir reaksiyon oluşumuna sebep olabilir. Güneş kremi sürüldüğünde dahi ayaklarınızı güneşin ultraviyole ışınlarına doğrudan uzun süreler maruz bırakırsanız soyulma problemi yaşayabilirsiniz.

Güneş yanıkları ayak cildinde kızarıklık, kabarma ve şişliklere sebep olur ve bu belirtilerden birkaç gün sonra ise ayakta soyulmalar meydana gelebilir. Bu sorunun önüne geçmek için aloe vera veya soya bazlı nemlendiriciler kullanabilirsiniz çünkü bu ürünlerin ciltteki yanıkları dindirme ve cildi rahatlatma özellikleri vardır. Ek olarak ayaklarda güneş yanığı için soğuk duş almak ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar çekilen ağrı ve acıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

DEHİDRASYON

Dehidrasyon vücudun susuz kalması demektir ve ayaklarda soyulma, cilt kuruluğu dahil çeşitli sorunlara sebep olabilir. Çünkü kuruyan ciltte cildin elastikliğini sağlayan yağ, kolajen azalmış veya yağ bezleri kurumuştur. Vücudun susuz kalması yani dehidrasyon kişinin yorgun ve halsiz hissetmesine de sebep olur. Yeterince su tüketmemek cildi de etkiler ve ciltte kuruluk, çatlaklık ve pullanma meydana gelir. Bu yüzden günde en az 8 bardak yani 2 litre su içilmesi çok önemlidir. Gün boyu yeteri miktarda içilecek su ciltte, ayaklarda kuruluk oluşmasının önüne geçer böylece ayakta soyulmayı önler.

HİPERHİDROZ

Tıpta hiperhidroz adıyla bilinen aşırı terlemede ayaklar gibi tek bir bölge veya tüm vücut etkilenebilir. Ayakta ve ayak tabanlarında aşırı terleme de ayak cildinde kızarıklık, soyulma ve tahriş oluşumuna sebep olabilir.

AYAKLARDA, AYAK TABANINDA SOYULMA NASIL GEÇER?

  1. Ayaklarda, ayak tabanında soyulmanın tedavisi için Cildiye doktoruna gitmelidir. Doktor sorunun nedenine göre gerekli ilacı verecektir. Örneğin sedef hastalığı söz konusu ise bu hastalığın tedavisi için krem verecektir. Ayrıca şu önlemler de tedaviye yardımcıdır:
  2. Düzenli Omega 3 kullanımı bu sorundan kurtulmakta etkili olacaktır.
  3. Günde 10-12 bardak su içmeye devam etmeli.
  4. Ayaklarınızı sık sık nemlendirmek de derdinize deva olabilir.

Ayak parmaklarında, topuklarda soyulmaya zeytinyağı ile doğal çözüm! Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT