07 Ağustos 2022, Pazar 23:01

Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir? Ayak Üşümesine Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir? Ayak Üşümesine Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Bu makalemizde ayak üşümesine deva arayanlara, bu dertten kurtulmak isteyenlere bitkisel çözüm yöntemlerine yer verdik.

Soğuk ayaklar, ayak üşümesi özellikle kan dolaşımı zayıf olan kişilerde oldukça yaygın olarak görülen bir sorundur. Bu makalemizde ayak üşümesine deva arayanlara, bu dertten kurtulmak isteyenlere bitkisel çözüm yöntemlerine yer verdik. Fizyolojik olarak yetersiz oksijen, zayıf kan akımı nedeniyle bacaklarınızda soğuma meydana gelir. Dolaşım düzeldiğinde, genellikle sorun da kendiliğinden ortadan kaybolur.

El ve ayaklarda sık karşılaşılan üşüme sorunu ,anemi, kronik yorgunluk sendromu, huzursuz bacak sendromu, periferik nöropati, sinir hasarı, periferik damar hastalığı, diyabet, hipotiroidi, Raynaud hastalığı ve hipotermi gibi diğer sağlık problemlerinin bir belirtisi de olabilir.

Ayaklarda soğuma ayak ten renginde değişiklik, uyuşukluk, karıncalanma, su toplaması, ciltte sertleşme gibi belirtilerle seyrediyorsa derhal tıbbi yardım isteyin.

Yeşil çay ile ayak üşümesine son

1.Yöntem

Yeşil çay, ayak üşümesi için doğal tedavi yöntemlerindendir. Bu çayı içmek vücuda kan taşıyan damarların, işlevliğini artırır. Günde 2-3 bardak yeşil çay içmeye devam edin. Yeşil çay yapmak için 1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı yeşil çay atıp, kapağını kapatın ve 5 dk bekleyin. Süzüp balla tatlandırıp için.

2.Yöntem

1 tencere sıcak suya 3-4 sallama yeşil çay katıp, 10 dk bekletin. Yeşil çayları çıkarıp 10 dk ayaklarınızı bu suda bekletin. Günde iki kez devam edin.

Masaj ile ayak üşümesine çare

Masaj ayakları ısıtmanın etkili ve basit bir yöntemidir. El ve ayaklardaki kan akışını uyarır. Ayrıca düzenli ayak masajı pek çok hastalıktan korunmanızı sağlayacaktır. Zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı veya susam yağını benmari usülü ısıtın. Ilığın biraz üzerindeki sıcaklıkta olan yağ ile ayak parçlarından bileklerine kadar 10 dk boyunca masaj yapın, ardından diğer ayak için tekrarlayın. Masajdan sonra pamuklu çorap giyin. Gerekirse günde bir kaç kez bu uygulamayı tekrarlayın.

Zencefil ile ayak üşümesi tedavisi

Zencefil kan dolaşımını artırarak el ve ayak soğumasını önlemeye yardımcı olur. Vücut üzerinde ısınma etkisi olan gingerol ve zingeron gibi bileşikler içermektedir. Artı özellik olarak kan pıhtılaşması riskini de azaltabilir.

1.Yöntem

1 yemek kaşığı dilimlenmiş zencefil 2 su bardağı suya katıp 10 dk kaynatın. Süzüp içine biraz bal katın. Günde 2-3 kez için.

2.Yöntem

1 tencereye su koyup, içine bir avuç dilimlenmiş zencefili atıp kaynatın. Soğumaya bırakın, ayaklarınızı bu suda 15 dk, günde 2 kez bekletin.

Acı Biber ile ayak üşümesi nasıl geçer

Acı biber ayaklar da dahil olmak üzere, vücutta kan akışını artırmaya yardımcı kapsaisin adı verilen bir bileşik içerir. Acı biber ayaklarınızı ayaklarınızı sıcak tutmanın yanı sıra ayaklardaki şişme ve bacaklardaki karıncalanma gibi belirtileri rahatlamaya da yardımcı olacaktır.

1.Yöntem

İnce kalınlıkta pamuklu bir çorap giyin, çorabın içine ayağınıza 1 tatlı kaşığı toz acı biber serpip, üzerine kalın çorap giyin. Her iki çorabı da bu şekilde giyin.

2.Yöntem

Acı biberli kremle ayak tabanınıza masaj yapabilirsiniz.

Not: Bildirilen yöntemleri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT