2016-05-10 18:02:43 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:28

Ayak Yanması Bitkisel Tedavisi, Ayak Tabanı Yanması Nasıl Geçer?

Ayak altı yanması çok yaygın olarak görülen ayak sağlığı sorunlarındandır. Ayak tabanı yanması hafiften şiddetliye kadar değişebilir

Ayak Yanması Bitkisel Tedavisi, Ayak Tabanı Yanması Nasıl Geçer?

Ayak altı yanması çok yaygın olarak görülen ayak sağlığı sorunlarındandır. Ayak tabanı yanması hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve akut ya da kronik olabilir, geceleri gündüzleri, hatta hamilelikte de görülebilir. Ayaklarda yanma hissi genellikle sinir sistemindeki hasarlar ya da fonksiyon bozukluğu sonucunda ortaya çıkar. Bu sorun bazen diyabet, kronik alkol bağımlılığı ya da toksinlere maruz kalınmasıyla da meydana gelebilir.

İşte ayak tabanı yanması için doğal tedavi yolları

Elma sirkesi

Elma sirkesi vücut pH dengesini düzenler aynı zamanda ayaklarda yanma hissini hafifletmek için de kullanılır. Sirke ayak yanması bitkisel tedavisi yöntemlerindendir.1-2 tatlı kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık suyla karıştırıp, için. Her gün buna devam edin. Elma sirkeli suyu içmek yerine, sıcak su dolu bir leğene iki yemek kaşığı elma sirkesi katarak da sirkeden yararlanabilirsiniz. Suya ayrıca deniz tuzu ya da Epsom tuzu da karıştırın. Günde iki kez yaklaşık 20 dakika boyunca ayaklarınızı bu suda bekletin. Hamilelikte ayak yanması için sirke ve epsom tuzlu suya ayaklarınızı koymanız yanmayı alacaktır.

Zerdaçal

Zerdaçal cucumin olarak bilinen bileşiğin zengin bir kaynağıdır ve bu madde vücutta kan akışını ve dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, zerdeçal ayaklarda yanma hissini azaltacak anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ilık bir bardak su içine 1-2 tatlı kaşığı zerdeçal karıştırın ve için. En iyi sonuçlar için günde 2 kez tekrarlayın.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu yanma hissinizi azaltarak ayaklarınızın ferahlamasına yardımcı olur. Ayaklarınızı kaplayacak kadar büyük bir leğen içine bir buçuk bardak Epsom tuzu koyun. Üzerine ılık su dökerek leğeni doldurun ve iyice karıştırın. 10 ila 15 dakika süreyle ayaklarınızı bu suda bekletin. Bir kaç gün boyunca günde bir kez olmak üzere bu uygulamayı yapın. Epsom tuz şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya kalp hastalığı olanlar için uygun olmayabilir, yapmadan önce doktorunuza danışın.

Zencefil

Zencefilde bulunan aktif maddeler kan dolaşımını hızlandırarak ayaklarda yanma hissini rahatlatmaya yardımcı olur. Bir tatlı kaşığı zencefil suyu ile bir tatlı kaşığı ılık hindistan cevizi yağı veya zeytinyağını karıştırın. Bu karışımla ayaklarınıza 10-15 dk masaj yapın. Alternatif olarak, günde 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

Acı Kabak

Ayurveda’da acı kabak geleneksel olarak ayaklarda yanma hissine çare olarak kullanılır. Bir avuç dolusu acı kabak yaprağını biraz suyla pürüzsüz bir macun kıvamı alana kadar ezin. Etkilenen bölgeye bu macunu sürün ve yanma hissi zamanla azaltacaktır. Gerektikçe tekrarlayın.

Kekik

Kekik ayaklarda yanma hissine ideal bir çözümdür. Kan dolaşımına yardımcı olur hatta daralmış kan damarlarından kan akımınını rahatlatır. Bir avuç kekik alın ve 2 farklı kasede suyla ıslatın. Ayaklarınıza yetecek genişlikte  leğen ya da kabın birini ılık suyla birini soğuk suyla doldurun. Her birine kaselerde hazırladığınız ıslatılmış kekik karışımını ekleyin. 3-5 dakika sıcak su dolu kaba ayağınızı daldırın ve daha sonra birkaç dakika için soğuk su dolu kaba geçin. Yaklaşık 20 dakika bu şekilde döngüyü tekrarlayın. Günde bir kez uygulayın.

Soğuk Su

Soğuk su ayaklarda yanmaya en iyi doğal çözümlerinden biridir. Serin su, ayaklarda karıncalanma, uyuşma ve şişlik gibi problemlere karşı hızlı bir rahatlama sağlar. Leğeni soğuk su ile doldurun. Ayaklarınızı suya sokun. Ayaklarınızı sudan çıkarıp, biraz dinlendirin ve sonra tekrar suya sokun. Günde birkaç kez bu işlemi tekrarlayın. Ayaklarınızı birkaç dakikadan fazla soğuk suda tutmanız belirtileri daha da kötüleştirir süreye dikkat edin. Ayrıca, ayakların üzerine doğrudan buz veya buz torbası uygulamayın.

Mavi Kadın