2022-08-11 18:44:10 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:25

Ayakkabı vurmasına ne iyi gelir? Basit, etkili ve pratik 8 öneri

En güzel günleri burundan getiren ayakkabı vurması pek çok kadının kâbusu. Yeni alınan ayakkabılar henüz yumuşamadığından ve ayağınızın şeklini almadığından ayağa vurur ve çeşitli yaralara, su toplamasına neden olur. Peki, ayakkabı vurmuş ayağa ne iyi gelir? Yeni ayakkabı vuruyorsa ne yapmalı? Ayakkabı vurması kaç günde iyileşir? İşte, ayakkabı vurmamasını önleyen etkili yöntemler ve ayakkabı vurmasından kaynaklı yaraları geçiren doğal çözümler…

Ayakkabı vurmasına ne iyi gelir? Basit, etkili ve pratik 8 öneri

Topuklarınızın ve ayak bileklerinizin su toplamasından bıktınız mı? Ağrıyan, sürtünen ve su toplayan ayakların işkencesine maruz kalmadan, bu önerileri deneyin ve ayakkabı vurması sorunundan kurtulun.

AYAKKABI VURMASI NASIL ÖNLENİR?

Özel ve eğlenceli günlerinizde, tüm gün ayakta durmak zorunda kalacağınız zamanlarda ayaklarınızı daha rahat hale getirmeye hazır mısınız? İşte ayakkabınızın vurmaması için yapmanız gerekenler:

BUZ

Son zamanlarda oldukça popüler bir yöntem. Ayağa vuran küçük ayakkabıları büyütebiliyor. Bir torbayı su ile doldurun ve ayakkabınızın içine yerleştirin. Birkaç günlüğüne dondurucuya koyun. Su donunca, ayakkabılarınız genişleyecek ve kullanmanız daha kolaylaşacak.

SAÇ SPREYİ

Ayaklarınızın ayakkabı içinde kaymaması için bir miktar saç spreyini alın ve ayakkabınızın içini spreyleyin. Bu yöntem yüksek veya burnu açık topuklu ayakkabılar oldukça etkili. Böylece ayağınız sürekli öne gitmek zorunda kalmayacak ve ayakkabı ayağınıza vurmayacak.

PED

Ayakkabıyı giydiğinizde hiçbir problem yoktu. Ta ki biraz yürüyene kadar. Bu nokta çantanızdan kadın pedi çıkartın ve ayakkabınızın içine yapıştırın. Kulağa biraz garip gelse de ayaklarınız özgürlüğe kavuşacak.

KOLTUK ALTI ROLONU

Eğer ayakkabılarınızdan biri acıtıyorsa veya topuğunuza sürtüyorsa, problemli bölgeleri koltukaltı rolonu ile ovun. Bu yöntem ayağınızda su toplamasını önleyecek.

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ

Yeni ayakkabılarınız biraz dar geldi ancak siz onu giymekte ısrarlısınız. O zaman güzel bir fikirle karşınızdayız. Öncelikle bir çift kalın çorabı ayağınıza geçirin. Ardından sıkı ayakkabılarınızı giyin. Saç kurutma makinesinin orta derecesini kullanarak ayakkabılarınızın arkasını 5-10 dakika ısıtın. Uyguladığınız ısı ayakkabınızı yumuşatarak ayağınızın kalıbını almasını sağlayacak. Bu yöntem deri, süet veya kumaş malzemelerde çok daha işe yarayacaktır. Aman dikkat edin, saç kurutmayı ayakkabılarınıza çok fazla yaklaştırmayın ki, sağlam bir ayakkabınız kalsın!

ALKOL

Ayakkabıları genişletmenin bir diğer yöntemi de ayakkabıları yumuşatmak ve acı vermesini önlemek için, gazeteleri top haline getirin ve alkole batırın. Ardından ayakkabınızın içine sokun ve birkaç gün kurumasını bekleyin. Ayakkabılarınızın daha büyük ve rahat olduğunu göreceksiniz.

BEBEK PUDRASI

Bebeklerin pişik sorunlarında sıkça kullanılan pudra, ayakkabı vurması durumunda oldukça etkili. Ayakkabıyı giymeden önce, ayaklarınıza pudra sürerseniz, terlemeyi önleyecek ve tahrişin azalmasına yardımcı olacak.

YARA BANDI

Ayakkabıyla tüm gün ayakta olmak zorundaysan, küçük bir paket yara bandını yanında taşımak güzel bir fikir. Topuğuna ve parmak kenarlarına yara bandı yapıştır. Böylece ayakkabının sert kısımlarının ayağına yapacağı sürtünme hissini azaltabilirsin.

AYAKKABI VURMASINA İYİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER

Ayakkabı vurduğunda ki acıyı yaşayan bilir. Yürüsen ayrı dert, çorap giysen ayrı dert. Ayağınızdaki kabarcık iyileşene kadar hasara neden olan ayakkabıları tekrar giymeseniz daha iyi olacak. Ayakkabı vurmasından kaynaklı su toplaması ve ağrıyı azaltan doğal yöntemler şöyle:

BAL

Etkilenen bölgeye, antiviral ve antienflamatuar özellikleri olan bal sürebilirsiniz.

ALOE VERA

Etkilenen bölgeye iyileştirici ve iltihap önleyici özelliklere sahip aloe vera jeli sürebilirsiniz.

VAZELİN

Onarım ve antimikrobiyal özelliklere sahip vazelin oldukça etkili.

SİYAH ÇAY

Ayakkabı vuruğuna soğuk siyah çay ile kompres uygulayabilirsiniz.

YUMURTA

Ayakkabı vurmasından kaynaklı kabarcığı gideren bir diğer yöntem de yumurta. Halk arasında iyi geldiği söylenen yumurtayı ince bir tabaka halinde sürerek deneyebilirsiniz.

DİŞ MACUNU

İçerisinde nane aroması bulunmayan diş macununu ayağınızın vurduğu, yaralı bölgeye uygulayarak, yaranın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

PUDRA

Tek yapman gereken ayağını temizledikten sonra yaralı bölgeye pudra serpmek.

AYAKKABI VURMASI KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR?

Ayaklarınızda yaralar, bakımı yapıldığı ve darbe oluşturmayacak ayakkabılar tercih edildiğinde 7 ile 10 gün arasında iyileşme gösterecektir.

AYAKKABI VURMASINA NE İYİ GELİR?

Yanlış ayakkabı seçiminin birçok sağlık sorununa yol açabileceğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, "Hava akımı bulunan, plastik materyal içermeyen, dar ve sert olmayan ayakkabılar tercih edilmeli. Özellikle ayağa baskı yapan ve ayak yapısına uymayan ayakkabılardan uzak durulmalı. Ayak yapısına zarar verecek etmenlere ayrıca dikkat edilmeli, hijyenik olmayan şartlar, çalışılan ortam ve tercih edilen ayakkabılar ayak sağlığına uygun olmalı. Ayrıca, aynı ayakkabı üst üste giyilmemeli, giyilecekse de bu ayakkabılar havalandırılmalı, aşırı nem ve terleme varsa kurutulmalı" önerilerinde bulundu.

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay, ayakkabı vurmasıyla oluşan yaralar için şu tavsiyelerde bulundu:

  • Oluşabilecek ciddi sorunları önlemek için ilk olarak ayakkabının vurduğu yerde oluşan yara ılık su ile yıkanmalı.
  • Yaranın olduğu bölge kurulandıktan sonra cilt losyonları ile bölgeye pansuman yapılmalı.
  • Eğer kişi dışarıdaysa ve tekrar ayakkabı giymesi gerekiyorsa kapalı pansuman yöntemini uygulanmalı.
  • Yaranın daha da zarar görmemesi ve ciddi bir boyut kazanmaması için rahat ve yumuşak ayakkabılar tercih edilmeli.
Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…