Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Kaç Kilo Verdirir?

Mavikadin>Diyet>Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Kaç Kilo Verdirir?

Ayakta durmak, sandalyede oturmaktan daha fazla kalori yaktırdığından "Amerikan Egzersiz Konseyi "  günlük kalori harcama miktarını artırmak için,

Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Kaç Kilo Verdirir?

Ayakta durmak, sandalyede oturmaktan daha fazla kalori yaktırdığından "Amerikan Egzersiz Konseyi "  günlük kalori harcama miktarını artırmak için, oturmak yerine ayakta durmayı tavsiye ediyor. Sakince, pek kıpırdamadan ayakta duran 75 kiloluk bir kişi saatte 114, 7 saatte ise 912 kalori yakar.

Ayakta dururken fiziksel olarak faal halde olan kişiler, yalnızca ayakta duranlardan daha çok kalori harcar. Mesela 75 kilo, ayakta durarken masa işi yapan biri, yalnızca ayakta durandan 33 kalori daha fazla yakıp, saatte 147, 8 saatte 1.176 kalori harcamış olur.

Oturmak yerine ayakta durmak, kilonuza bağlı olarak saatte 20 ila 50 kalori daha fazla yakmanızı sağlar. Bu oran çok gözükmese de, 2000 kalori ihtiyacı olan bir kişi günde 4 saat oturmak yerine ayakta durarak ekstradan 80-200 arası kalori yakmış olur. Böylece 1 yılda 4-10 kilo arası kilo verilir.

65 kilo olan bir kadın, 1 saat pek kıpırdamadan oturarak saatte 78 kalori yakar, 8 saatte ise 624 kalori eder. Ki bu 8 saatlik kalori yakımı, öğle yemeğinde alınan kaloriden bile daha azdır. Ayrıca hareketsiz yaşam tarzı, obezite ile birlikte çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir. 65 kilo bir kadın 1 saat ayakta durduğunda ise 99 kalori harcar, 8 saatte ise 792 kaloriye tekabül eder. Kilonuz artıkça yakacağınız kaloride artar, kilonuz azaldıkça yaktığınız kaloride azalır.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Berrin Yiğit ayakta durmanın zayıflamaya etkileri hakkında bize şu bilgileri veriyor; (Ayakta durmak, oturmaktan 3 kat daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Dahası aktivite sayesinde bedeninizdeki kan akışı, beyne gerekli olan seratoninin artmasını sağlıyor daha kıvrak düşünebilir, bitkinlik ve sıkıntıdan uzak yaşayabilirsiniz. Her yarım saatte bir ayağa kalkın. Ara verdiğinizde etrafta dolaşarak daha çok zaman geçirin ve daha çok hareket etmeye gayret edin.)
 

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız

Oturmak Kaç Kalori, 1 Saat oturursam kaç kalori yakmış olurum? Tıklayınız

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar, Günde 100 Mekik Çekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Glifor Hapı Zayıflatırmı, Glifor İle Zayıflama Mümkün mü?


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...