05 Ağustos 2021, Perşembe 02:43

Ayçekirdeği Alerji Yaparmı, Çekirdek Alerjisi Nasıl Geçer?

Ayçekirdeği Alerji Yaparmı, Çekirdek Alerjisi Nasıl Geçer?

Çekirdek hemen hemen hepimizin severek yediği bir atıştırmalıktır. Çekirdek alerjisi belirtileri, teşhisi ve tedavisi makalemizde ayçiçeği çekirdeğine olan alerji hakkında bilgiler verdik. Çok hassas bireylerde ayçiçeği yağı bile zararlı ve tetikleyici de olabilir. Neredeyse 10 alerjenin ayçiçeği kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. En son keşfedilen 2S metionin ve Hel a 1 ve Hel a 2 polen proteinleridir. Saman Nezlesi geçmişi, yakupotu, pelin ve karahindiba alerjisi; belirli gıda ürünlerine alerjisi olan aile üyeleri olması alerji riskini artırır.

Ayçiçeği çekirdeği alerjisi belirtileri

 1. Burun akıntısı ve gözde akıntı
 2. Ciltte kaşıntı
 3. Kurdeşen
 4. Egzama
 5. Astım
 6. Nefes darlığı
 7. Hapşırma ve Öksürük
 8. Başağrısı
 9. Sinüzit
 10. Yüzde inflamasyon ve kızarıklık
 11. Dudak çevresindeki karıncalaşma
 12. Karın krampları
 13. Baş dönmesi
 14. Kan basıncında azalma
 15. Bilinç kaybı ve anaflaksi

Ayçekirdeği alerjisi teşhisi

Allerji uzmanları tarafından hasta üzerinde birkaç test yapılarak tespit edilir. En yaygın testler:

Mold testi: Solunum sorunlarına neden olan küflerin varlığını saptamak için akciğerler ve burun pasajı kontrol edilir. Bu küfler polenlerle birlikte vücuda alınır ve alerjik reaksiyonları tetikler.

Prick testi: Şüphelenilen alerjenin küçük bir miktarı deri ile temas ettirilir.Ters bir reaksiyon gösterirse alerjen demektir.

Kan testleri- Kan testleri vücutta alerjen olduğunda üretilen immünoglobülin E varlığını kontrol etmek için yapılır.

Gıda İntoleransı testleri- Gıdalar yaygın alerji nedenidir, deneme yanılma yoluyla tespit yapılır.

Çekirdek alerjisi tedavisi

Çekirdek ve ayçiçeği yağı da dahil olmak üzere tüm ayçiçeği formlarından ve polenlerle temas etmekten kaçının.

Ayçiçeği yağı kullanılan margarin ve unlu mamüllerden uzak durun.

Doktorunuzun reçete edeceği OTC Anti-Histamin ilaçlar bir ölçüde nefes sorunları gidermekte yardımcı olabilir. Hırıltı ile birlikte nefes darlığı varsa astım ilaçları gerekebilir.

Topikal olarak uygulandığında kalamin losyon veya kortikosteroidler, çekirdek alerjisinden kaynaklı kaşıntı ve deri döküntülerine rahatlık sağlayabilir.

Anafilaksi durumunda epinefrin enjeksiyonları hayati tehlikeye karşı gereklidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Nesrin

  Gerçekten bende ay çekirdeğini çok tüketen ve seven biri olarak bugün farkettim alerjim olduğunu 1 yıldır kaşıntı kolumda ellerimin üzerinde küçük küçük yaralar gece gündüz kaşıntı dan uyuyamıyorum ameliyat olduğum için ve hipertansiyon hastası olduğum için 1 haftadır yemiyordum kaşıntı ve yaralarım geçmişti bu akşam azıcık yemek işteyince kaşıntı başladı ve Google yazdım çekirdek kaşıntı alerji yapar mı diye bu sayfa çıktı karşıma emeğinize sağlık güzel aydınlatma yapmışsınız teşekkür ederim ALLAH razı olsun emeği geçenlerden

 2. Suraya

  Merhaba banda 3aydir adet olmiyorum ilaç içdim gelmiyor ne yapa bilirim.

 3. Necmiye

  Verdiğiniz bilgiler için Teşekkür ederim çekirdeğin yani ayçiçeğinin zararını bilmiyordum bir aydan fazla vücudumun hergün ayrı bir yeri kaşıntıyla kabarıp çıkıyor iki defa Dr gittim kantahlili yapıldı hiçbir şey bulamadılar şimdi okuyunca anladım alışkanlık oldu ve aşırı derece yiyordum kaşıntıdan duramıyorum sebebini öğrendim sayenizde ALLAH RAZI OLSUN

 
 
KAPAT