21 Nisan 2021, Çarşamba 16:58

Ayçiçek Yağının Zararları ve Faydaları Nelerdir

Ayçiçek Yağının Zararları ve Faydaları Nelerdir

Ayçiçek yağı, ayçiçeği bitkisinin tohumlarının preslenmesiyle elde edilir. Ayçiçeği yağı ülkemizde en çok tüketilen kalorisi yüksek bir yağ türüdür. Ayçiçek yağı yemek pişirmek için de harika bir alternatiftir çünkü çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir, vücuda zarar vermez, aksine çok faydalıdır.

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori

Diyetisyen Nesrin Eriş 1 yemek kaşığı Ayçiçek yağının 132 kalori,  100 ml yani 1 çay bardağı Ayçiçek yağının 884 kalori, 1 su bardağı Ayçiçek yağının ise 2210 kalori olduğunu bildirmektedir.

Ayçiçek Yağı Zararlı mıdır?

Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın bu konuda şu bilgiyi vermiştir, Bilimsel çalışmada bizi en çok şaşırtan yağlardan biri de ayçiçek yağı oldu.Yapılan çalışmalarda Ayçiçek yağı tüketenlerde depresyon ve kaygı düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Ancak asıl ilginç olanı, bu yağ, deney hayvanları üzerinde yapılan çalışmada, beynin karar verme bölümünü olumsuz etkiledi.

Dr. Josh Axe bu hususta şu bilgileri vermiştir Ayçiçek yağı ve diğer bitkisel yağların tüketilmesinin temel dezavantajlarından biri de içerdiği omega-6 yağ asidi içeriğidir. Aşırı omega-6 tüketimi iltihaplanmaya, kilo alımına ve kalp sorunlarına yol açabilir.

Ayçiçek Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir

Ayçiçek yağı altın rengi, narin ve aralarından seçim yapabileceğiniz en sağlıklı yemeklik yağ seçeneklerinden biridir. Yağ, ayçiçeği tohumlarından elde edilir. Ayçiçeği ilk olarak M.Ö.3000 yılında yetiştirildi ve o zamandan beri ayçiçek yağı inanılmaz sağlık yararları için kullanılıyor.

Ayçiçek yağının, doymuş yağ oranı düşük, çoklu doymamış yağ asitleri ve tekli doymamış yağ asitleri bakımından yüksek olması nedeniyle sağlık açısından birçok faydası vardır.

Ayçiçek yağı Omega-6 yağları ve E Vitamini ile doludur, bu da onu siz ve aileniz için çok sağlıklı bir seçim haline getirir.

Doymuş yağların bulunmaması nedeniyle, organik ayçiçek yağının sindirimi çok kolaydır ve doğal bir müshil görevi görür, kabızlığı önler ve sindirime yardımcı olur.

Cildinize iyi gelir.Ayçiçek yağı, cilt sağlığını korumaya yardımcı olan A Vitamini ve E Vitamini bakımından zengindir. Bu vitaminler antioksidan görevi görür. Hasarlı cilt hücrelerinin yenilenmesine ve sivilceye neden olan bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ayçiçek yağı antioksidan bakımından zengindir, bakteri ve virüslerin vücuda girmesini zorlaştıran hücre zarı bariyerlerini güçlendirir. Vücudun enfeksiyonları savunma kabiliyetini arttırır. Ayçiçek yağı protein içeriğiyle hücrelerin inşasına ve hasarlı hücrelerin onarımına yardımcı olan çeşitli enzimler içerir.

Ayçiçek yağı tekli doymamış yağlar (MUFA'lar) bakımından zengindir. Ayçiçek yağı son derece hafiftir, sindirimi kolaydır ve sindirim sisteminizde daha iyi emilir. Ayçiçek yağı ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olabilecek hafif müshil özelliklere sahiptir.

Ayçiçek yağı vitamin ve mineral açısından zengin içeriğiyle saç sağlığı için de çok faydalıdır. Ayçiçek yağı ayrıca saç dökülmesini önleyen ve sıklıkla tedavi olarak kullanılan gama alfa linolenik asit (GLA) açısından da zengindir.

Ayçiçek yağında bulunan yağ asitleri, vücudun bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirerek enfeksiyonlar gibi saldırılara karşı koyma yeteneğini artırabilir.

Ayçiçek yağı, çoklu ve tekli doymamış yağların yanı sıra güçlü bir antioksidan olan E vitamini bakımından zengin, kalp dostu bir yağdır. Kalp sağlığını korur, kalp hastalıklarını önler.

Ayçiçek yağı depresyon ve kaygıyı azaltır. Ayçiçek yağı depresyon ve anksiyete gibi duygudurum bozukluklarının tedavisinde işe yaradığı bilinen magnezyum içerir.

Astım ve enflamasyonla savaşır.Astım, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bir solunum hastalığıdır. Astım bazen hayati tehlike oluşturabilir. Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, organik ayçiçek yağının antienflamatuvar özellikleri ile astım atakları ve astım semptomlarında azalma arasında doğrudan bir ilişki var.Ayçiçek yağının bu anti-enflamatuar özellikleri, vitamin içeriğinden ve Omega-6 yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır.

Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlananlar da dahil olmak üzere çeşitli araştırmalara göre, organik ayçiçek yağının vücuttaki kolesterol seviyeleri üzerinde ciddi faydaları vardır. Kötü kolesterolü düşürür.

Organik ayçiçek yağının saç kalitesini artırdığı da bilinmektedir. Kuru saçı yumuşatır ve elektriklenmeyi azaltır, saçınıza genel olarak güzel bir parlaklık verir. Bazı yönlerden organik ayçiçek yağı doğal bir saç kremi olarak işlev görür.

Ayçiçek Yağı Besin Değeri

Porsiyon Miktarı:  100 gr

 1. Kalori (kcal) 884
 2. Toplam yağ 100 g            
 3. Doymuş Yağ 13 g            
 4. Çoklu Doymamış Yağ 36 g           
 5. Tekli Doymamış Yağ 46 g             
 6. Kolesterol 0 mg               
 7. Sodyum 0 mg   
 8. Karbonhidrat 0 g             
 9. Diyet Lifi 0 g      
 10. Şeker 0 g            
 11. Protein 0 g         

A Vitamini           0 IU        C Vitamini           0 mg

Kalsiyum             0 mg      Demir   0 mg

B6 Vitamini         0 mg      Kobalamin          0 µg

Magnezyum      0 mg     

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT