16 Temmuz 2020, Perşembe 06:50

Aydınlatıcı (Highlighter) Ne Demek Nasıl Nereye Sürülür

Aydınlatıcı (Highlighter) Ne Demek Nasıl Nereye Sürülür

Highlighter (Haylaytır) Nedir Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar

Aydınlatıcı Fondotenden Önce mi Sürülür Nasıl Kullanılır?

Highlighter, aydınlatıcı demektir, yüzümüzde öne çıkarmak istediğimiz yerlere sürebileceğimiz cilde parlaklık, ışıltı veren bir makyaj malzemesidir. Highlighterı elmacık kemiklerinin üstüne, kaş altına, kaş kemiğine, burun üstüne,dudak üstüne, çeneye ve göz pınarlarına uygulayabiliriz. Highlighter çok amaçlı bir ürün olduğundan far olarak, dudak parlatıcısı olarak bile kullanılabilir. Highlighterın çeşitli markalarda sıvı, krem, toz ve kompakt çeşitleri mevcuttur.

Beyaz tenli olanlar gümüş, şampanya veya pembe alt tonlarını tercih etmelidir. Buğday tenliler ise altın yansımalı veya şeftali tonlarındaki highlighterları kullanmalıdır. Esmer bayanlar ise daha sıcak tonlu, bronz highlightlerlara yönelmelidir.

Highlighter Ne İşe Yarar?

 1. Bir makyaj malzemesi olan highlighter, cildin bazı kısımlarını daha aydınlık, nemli ve parlak gösterir.
 2. Yüzünüzün hangi alanlarını belirginleştirmek istiyorsanız highlighterı oraya sürmelisiniz. Bu sayede yüzünüzün belirli bölgeleri daha net görünecektir.
 3. Elmacık kemiklerini vurgulamak ve yüzü boyutlandırmak için highlighter elmacık kemiklerine uygulanmalıdır.
 4. Kaşlarınızın köşelerine ve gözlerinizin altına süreceğiniz highlighter, gözlerinizin daha büyük görünmesini sağlayacaktır.
 5. Kaşlarınızın altlarına highlighter uygularsanız kaşlarınızın şekli daha belirgin olacaktır. Kaş kaldırma yöntemi arıyorsanız kaş altlarına highlighter uygulamayı denemelisiniz. Kaşlarınızın üzerine uygulasanız bile aynı etkiyi gösterecektir.
 6. Burnunuzun daha ince, düzgün ve kalkık görünmesini istiyorsanız alnınıza ve burun çizginize Highlighter uygulayıp burun kenarlarına kontür yapmalısınız.
 7. Gözleriniz küçükse veya göz renkleriniz birbirine yakınsa göz pınarlarınıza Highlighter uygulayarak daha iri gösterebilirsiniz. Öte yandan bu uygulama sayesinde gözleriniz birbirinden daha ayrık görünecektir.
 8. Daha dolgun dudaklar için de highlighter kullanılabilir. Dudaklarınızın daha kalkık, hacimli ve kıvrık görünmesini sağlayarak güzelliğinize güzellik katacaktır. Bunun için dudağınızın “V” şeklinde olduğu kısma aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.
 9. Highlighter’ın tüm yüze uygulanması önerilmez. Aksi takdirde cildinizi aşırı parlatır.
 10. Çene yapınız küçükse o bölgeye de highlighter sürebilirsiniz. Böylelikle çenenizi daha uzun gösterebilirsiniz.

Highlighter Nasıl Kullanılır?

Burnunuzun ucunu kaldırmak, elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek, gözlerinizi vurgulamak ve çenenizi daha uzun göstermek highlighter sayesinde çok kolaydır.

Çeşitlerine göre highlighterlar ise; krem highlighter, likit highlighter ve toz highlighter olarak sınıflandırılır. Hangisini kullanacağınızı belirledikten sonra makyaj öncesinde cildinizi nemlendirmelisiniz. Ardından yüzünüze hafif fondöten sürerek cilt tonunuzu dengelemelisiniz.

Sonrasında highlighteri parmak uçlarınızla T bölgenize sürmelisiniz. Peki highlighter başka nerelere sürülür? Hangi bölgede ne işe yarar? İşte cevabı:

Highlighterı kaşlarınızın altına, dudaklarınızın üstüne, elmacık kemiklerinize, burnunuzun üzerine ve ucuna sürebilirsiniz. Çok hafif olmak şartıyla çene çukuruna da uygulayabilirsiniz. highlighter, uygulandığı kısımları belirginleştirir. Diğer bölgeler ise gölgede kaldığından güzel bir görüntü meydana gelir.

Likit Highlighter Nasıl Kullanılır?

Likit highlighterlarların uygulanması, diğer highlighter çeşitlerine göre daha meşakkatlidir. Sıvı formda olduğu için fazlalığı cilde kolayca nüfuz eder ve yapılan hatanın düzeltilmesi pek de kolay olmaz. Fakat az miktarda kullanılırsa doğal bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Likit highlighterı parmak uçlarınızla ya da süngerle uygulayabilirsiniz.

En Çok Beğenilen Highlighter Markaları Nelerdir?

 1. MAC Skinfinish en açık rengi
 2. Flormar Double Radiance primer Highlighter
 3. Pastel Moonlight Highlighter
 4. The Balm Mary Lou Manizer
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT