29 Şubat 2020, Cumartesi 08:35

Aylık İğne Nedir Aylık Korunma İğnesi Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Aylık İğne Nedir Aylık Korunma İğnesi Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Aylık İğne Nedir?

İstenmeyen gebelikten korunmak için çeşitli korunma yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemlerden biri de aylık iğne yaptırmaktır. Kadınlar aylık iğne yaptırarak gebelikten korunabilir.

Aylık iğne kadınlar için doğum kontrol yöntemlerindendir. 1 aylık doğum kontrolü iğnesi, adı üzerinde ayda 1 kez vurulur, sentetik progesterone ve östrojen olmak üzere i temel kadınlık hormonu içerir. Etki etmesi için ilaç, kas içine enjekte edilir. Bu yöntem ile gebe kalma ihtimali %99 oranında engellenmiş olur. Aylık iğneler, doğum kontrol hapları ile aynı prensipte çalışır. Yumurta hücrelerinin overlerde üretilmemesi ve salınımının durdurulması ile gebeliğe engel olur. Yumurtlamanın önlenmesi dışında rahim ağzında bulunan salgı koyulaşır ve böylece rahim ağzından içeri sperm girişi engellenmiş olur. Ayrıca iç yapısı bozulduğu için döllenen yumurtalar rahime yerleşemez. Aylık doğum kontrol iğnesi kullanan kadınların gebe kalma ihtimali %1 oranının altındadır. İlk regl periyodu enjeksiyon uygulamasından 15 ila 20 gün sonrasında gerçekleşir. Bu yüzden endişe yaşamaya gerek yoktur.

Aylık İğne Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır?

Aylık iğnelerin ilki regl kanaması başladıktan sonraki 5 günde yapılmalıdır. 28 ila 30 gün içerisinde bir yenilenir. Yani iğne ayda 1 vurulur. İğne, bir sağlık görevlisi tarafından omuz ya da kalça kasının içine enjekte edilerek uygulanır.  Yapıldıktan sonrasında ortalama 1 ay kadar gebelik riski oluşmaz. 

Aylık İğne Kullanıp Hamile Kalan Var mı?

Aylık iğne, etkisi kanıtlanmış diğer doğum kontrolü yöntemleri kadar başarılı sonuçlar vermektedir. Uygulamanın doğru şekilde yapılması ile birlikte gebelik riski %1 oranının altına düşer. Bu nedenle oldukça başarılı ve etkili bir korunma yöntemidir.

Aylık İğnenin Avantajları Nelerdir?

  1. Aylık iğne yaptırmayı durdurduktan 3 ay sonrasında yumurtlama yeniden başlar.
  2. Regl kanamanız daha sık, kısa periyotlarla ve az miktarda olur.
  3. Kullanımı oldukça basittir, ayda bir doktorunuza gitmek yeterli olur.
  4. Her gün ilaç almayı hatırlamaya ihtiyaç olmaz.
  5. Rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve kistleri,fallop tüplerinde enfeksiyon oluşumu, osteoporoz ve premenstrual sendrom sorunlarına karşı koruyucu etkisi vardır.

Aylık İğnenin Yan Etkileri Nelerdir?

Aylık iğne yaptıran kadınlarda kilo artışı, baş ağrısı, tansiyon yükselmesi, sinirlilik hali, mide bulantısı, göğüslerde dolgunlaşma hissi, ara kanama ve halsizlik gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu etkiler, uygulamaya başladıktan sonraki ilk 3 ay içerisinde görülür.

Aylık iğne kullanmaya başladıktan sonraki ilk 1 sene içerisinde regl periyotlarında düzensizlik yaşanabilir. Bu en sık görülen ve en önem taşıyan komplikasyondur. Enjeksiyon uygulaması yaptıran kadınların neredeyse %60’ı ilk iğneden sonraki 3 ila 6 ay arasında daha fazla kanaması olduğunu ve daha sık regl olduklarını bildirmiştir. Fakat uygulamaya başladıktan 1 sene sonrasında kadınların %70’i normal ve düzenli regl olmaya yeniden dönmüştür. Regl kanamasının düzensiz olduğu dönemlerde kahverengi kanama, ara kanamalar ve lekelenmeler görülen etkiler arasında yer alır.

Aylık doğum kontrol iğnesi yaptıran bazı kadınlarda regl kanaması tamamen kesilebilir. Kullanan bazı kadınlar, 1 seneye yakın süre boyunca adet olmadıklarını belirtmişlerdir.

Aylık enjeksiyon yaptıran kadınlarda kemik erimesi problemi görülebilir.

İştah açılması, şiddetli baş ağrıları, regl kanamasının gecikmesi ve kilo artışı da komplikasyonlar arasında yer alır.

Anksiyete bozukluğu, mide ağrısı, hareket ederken baş dönmesi, karın bölgesinde ani kramp oluşması gibi problemler aylık iğne kullanımıyla ortaya çıkabilir.

Nadiren de olsa kadınlarda libido düşmesi gözlemlenebilir.

Aylık iğnenin diğer yan etkileri şunlardır;

Göğüslerde hassasiyet,

Düzensiz regl periyotları,

Vajinal kanamalar,

Şişkinlik hissi,

Kilo artışı,

Baş ağrısı,

Kusma ve mide bulantısı.

Aylık İğne Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınır?

Yapılan araştırmalar aylık iğne kullanmaya son veren kadınların %82’sinin ilk 1 sene içerisinde gebe kaldıklarını kanıtlamıştır. Enjeksiyon uygulaması bırakıldıktan sonraki 2 ila 3 ay içerisinde verilen tüm sentetik hormonlar vücuttan temizlenmiş olur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT