27 Mayıs 2022, Cuma 02:53

Ayva Mevsimi Ne Zaman, Hangi Mevsimin Meyvesidir Sağlığa Faydaları

Ayva Mevsimi Ne Zaman, Hangi Mevsimin Meyvesidir Sağlığa Faydaları

Sonbahar mevsiminin sevilen meyvesi ayva, sonbahar aylarında tezgahlarda yerini almaya başlar. Kimilerinin çok sevdiği kimilerinin ise yerken zorlandığı ayva, sert bir yapıya sahiptir.

Sonbahar mevsiminin sevilen meyvesi ayva, sonbahar aylarında tezgahlarda yerini almaya başlar. Kimilerinin çok sevdiği kimilerinin ise yerken zorlandığı ayva, sert bir yapıya sahiptir. Sert yapısı sebebiyle, çiğnemekte ve yutmakta zorluk çekenler birkaç damla limon sıkarak ayvayı hem daha lezzetli hem de sulu hale getirebilirler. Ayva içerisinde A, B, C vitaminleri, demir, potasyum, fosfor, bakır,lif, selenyum ve çinko ihtiva eder. Zengin besin içeriğine sahip olan ayvanın sağlığa olan faydaları da saymakla bitmiyor. Ayvanın sağlığa olan faydalarından yararlanmak için uzmanlar sonbahar aylarında bol bol ayva tüketilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Ayva Hangi Mevsimde Yetişir?

Ayva, sonbahar mevsimine özgü bir meyvedir. Sonbahar mevsiminin Eylül ayında ilk hasadı yapılan ayva, Kasım ayının sonuna kadar hasat edilmeye devam edilir. Sonbahar aylarında tezgahlarda yerini alarak satışa sunulur.

Sonbahar mevsiminin leziz meyvesi ayva, sonbahar aylarının en sevilen meyvelerindendir. Eylül ayının başından Kasım ayının sonuna kadar ayvalar toplanır. Hasadı yapılan ayva, sonbahar mevsiminde piyasaya sürülür. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında mis kokulu ayvalar marketlerde ve Pazar tezgahlarında satışa çıkarılır. Ayvanın sağlığa olan faydalarından yararlanmak için sonbahar mevsiminde bol bol ayva tüketebilirsiniz.

Ayvanın Sağlığa Muhteşem Faydaları Nelerdir?

Anti-Viral Özelliği Vardır

Güçlü antioksidan kaynağı olan ayva aynı zamanda anti-enflamatuar yani iltihap önleyici ve anti-viral özelliğe sahiptir. Ayva, anti-viral özelliği ile mevsim geçişlerinde oluşan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlara karşı savaşır. Sonbahar mevsiminde bol bol ayva tüketerek kış hastalıklarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Ayva glisemik indeksi düşük bir meyve olduğu için ayva tüketen kişinin kan şekerini yükseltmez. Bu özelliği sayesinde ayva, diyabet hastalarının rahatlıkla yiyebileceği meyveler arasında yer alır. Düşük kaloriye sahip olan ayva, içerdiği lif sayesinde uzun süre tokluk hissi verir. Ayrıca sinidirmi hızlandırdığı için de daha sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur. Böylece zayıflamak isteyenler ayva tüketerek kilo verebilirler.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Ayva, ihtiva ettiği yüksek potasyum seviyesi sayesinde, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca kötü kolesterolü de düşürerek kolesterolün dengede kalmasını sağlar. Ayva, vücuttaki kan hücrelerinin üretimi arttırarak kan dolaşımını hızlandırır böylece kalp- damar sağlığına olumlu etkiler sağlar. Ayrıca ayva içerdiği yüksek demir seviyesi sayesinde de anemi yani kansızlığa iyi gelmektedir.

Mide Bulantısını Önler

Ayvanın mide bulantısını bastırma özelliği vardır. Mide bulantısına biçare olan ayva bilhassa daha çok hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısı sorununa anında etkili olmaktadır. Sabahları uyandığında mide bulantısı yaşayan kişiler, güne birkaç ayva dilimi ile başlayarak mide bulantısını bastırabilirler.

Doğumu Kolaylaştırır

Ayvanın faydaları saymakla bitmiyor. Hamilelik dönemi boyunca sık sık ayva tüketmek, doğum zamanı geldiğinde doğum sancısını azaltmakla birlikte doğumu kolaylaştırmaktadır. Uzmanlar hamile kadınların bol bol ayva tüketmelerini tavsiye etmektedir.

Adet (Regl) Düzensizliğine İyi Gelir

Adet döngüsü düzensiz olan kişiler için ayva bire bir çözüm olmaktadır. Adet olmaya yakın bir hafta boyunca ayva tüketmek, adet kanamalarını düzene sokar. Ayrıca adet döneminde, hormonların etkisiyle kadın daha agresif, gergin ve huzursuz olur. Ayva tüketimi bu hisleri azaltarak, kişiye psikolojik açıdan da destek olmaktadır.

Cinsel İsteği Arttırır

Ayvanın bir diğer faydası ise cinsellik üzerinde olumlu etkilerinin olmasıdır. Ayvanın afrodizyak etkisi vardır. Afrodizyak özelliği sayesinde ayva, kadınlarda ve erkeklerde cinsel arzuyu, cinsel gücü arttırır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak erkeklerde görülen iktidarsızlık problemini de ortadan kaldırmaktadır. Düzenli olarak sık sık ayva tüketerek, ayvanın cinsellik üzerinde olumlu etkilerini farkedebilirsiniz.

Saçlara Canlılık Kazandırır

Vücuttaki kanın oksijen seviyesini arttıran ayva, kan dolaşımını hızlandırır. Böylece saç köklerindeki kan akışını da hızlandırarak saçları kuvvetlendirir, saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır. Düzenli olarak ayva tükettiğinizde saçlardaki muhteşem değişimi fark edebilirsiniz.

Cilde Genç Görünüm Kazandırır

Kan hücrelerinin çoğalmasında etkili olan bazı mineraller vardır. Bu minerallerden demir, bakır ve çinko ayvanın içerisinde bulunur. Ayvanın içerisindeki demir, bakır ve çinko kırmızı kan hücrelerini çoğaltarak, kandaki oksijen miktarını arttırır. Kandaki oksijen seviyesinin artmasıyla birlikte ciltteki kan akışı da hızlanır. Kısacası ayva, cilt kan akışını hızlandırarak, cilt hücrelerinin yenilenmesini, cilt kırışıklığının azalmasını ve cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesine destek sağlamaktadır.

Sindirimi Kolaylaştırır

Ayvayı sade olarak tüketebileceğiniz gibi tencerenin içerisinde su ile birlikte haşlayarak da tüketebilirsiniz. İyice haşlanan ayva lifli yapısı sayesinde, sindirim sistemini kolaylaştırır ve hızlandırır. Başta gaz problemi olmak üzere, ishal ve kabızlık sorunlarına biçare olur. Ayrıca bağırsakların düzenli çalışmasına da yardımcı olur.

Varis Tedavisinde Etkilidir

Ayva düzenli olarak tüketildiğinde varisli bölgeyi tedavi etmektedir. Ayva tüketimi daha çok ayak-bacak bölgesinde görülen varisleri doğal olarak tedavi eder. Varisli bölgedeki damarları gevşetir ve varisin damarlı görüntüsünü en aza indirmeye yardımcı olur.

Enerji Kaynağıdır

Ayva adeta bir enerji kaynağıdır. Gündüzleri güne ayva tüketerek başlamak, gün içerisinde kişiye zindelik, canlılık ve enerji katar.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT