05 Ağustos 2021, Perşembe 00:32

Ayva Tüyü Nedir Neden Olur Nerede Bulunur Nasıl Geçer Kurtulma Yolları

Ayva Tüyü Nedir Neden Olur Nerede Bulunur Nasıl Geçer Kurtulma Yolları

Yüzde dudak üstü, yanak, çene altı ve favori bölgesinde, vücutta ise çeşitli yerlerdeki açık renkli, ince tüylere ayva tüyü denir. Ayva tüyleri yüz bölgesi hariç sırtta, alt gövdede, koltuk ve bikini bölgesinde de meydana gelebilir. Ayva tüylerindeki artışın nedeni kullanılan kozmetik ürünleri olabilir.

Ayva Tüyü Neden Çıkar?

  1. Genetik. Aile fertlerinizde bu sorun varsa sizde de görülebilir.
  2. Hormonal bozukluklar
  3. Kistler
  4. Cilt kremleri ve cilt bakım yağlarının sık sık kullanılması
  5. Sık sık cilt maskesi yapmak

Ayva Tüyleri Lazerle Yok Edilebilir mi?

Vücutta dudak, alın, bıyık ve yanak başta olmak üzere görülen sarı tüylere ayva tüyleri adı verilmektedir. Bu tür açık renkli ve ince yapıdaki tüylerin lazer epilasyon ile temizlenmesi mümkün olmaz çünkü bu kısa, kökleri küçük ve sarı renkteki tüyleri lazer makinesi fark edemez. Lazer epilasyonun etkili sonuç verebilmesi için tüylerin siyah veya siyaha yakın bir tonda olması gerekmektedir.

Ayva Tüyleri Nasıl Yok Edilir?

Ayva tüylerini jiletle almamalıdır çünkü yeni çıkacak tüyleri kalın ve sert çıkmasına neden olur. Ayva tüylerini ip, ağda, cımbız, ağda bandı gibi yöntemlerle alabilirsiniz. Aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemler de ayva tüylerinden tamamen kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Şeker ve Bal ile Ayva Tüylerini Yok Etme

Ayva tüylerinden kurtulmak için şeker ve bal karışımını kullanabilirsiniz. Bunun için küçük bir kase içine 1 tatlı kaşığı bal ve 2-3 tatlı kaşığı toz şeker ekleyin. Üzerine ise su veya gül suyu veya limon suyu ekleyip karıştırın. (Limonlu su hazırlamak için küçük bir cezveye 2-3 tatlı kaşığı limon suyu ekleyin ve bunu 25 dakika köpürüp koyulaşana kadar ısıtın. Biraz soğuduktan sonra kullanabilirsiniz, çok soğumuş halde kullanmanız maskenin yapısını bozacaktır.) Hazırladığınız maskeyi hafif sıcakken ayva tüylerinin üzerine sürüp 25-25 dakika bekletin. Süre dolduğunda ise maskeyi cildi gerip tüylerin çıkış yönünün tersine doğru orta hızda çekin. Hızın çok yavaş olması veya çok hızlı olması iyi değildir, çünkü bu şekilde kılları alamazsınız.

Yumurta Akı

Yumurta akı da düzenli kullanımda ayva tüylerini yok etmeye yardımcı olacaktır.Bunun için bir kaseye 1 yumurtanın beyazını alın ve üzerine yarım yemek kaşığı nohut veya mısır ununu ve 1 genej kaşığı şekeri ekleyin. Bu karışım homojen olana kadar karıştırın ve kıvamı macun gibi olacak.  Hazırladığınız karışımı ayva tüylerinin üzerine yayarak sürün ve 15-20 dakika kadar bekletin. Süre bittiğinde maskeyi tüylerin çıkış yönünün tersine olacak şekide çekin. Ardından maskeyi uyguladığını bölgeyi soğuk su ile durulayın. Sonrasında kurulayıp bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, cildi temizlemeye yardımcı olup cilde doğal bir ışıltı katan doğal bir baharattır. Zerdeçalın bir özelliği de kılların tekrar çıkmasını önlemesidir.

Bunun için küçük bir kap içine 1 yemek kaşığı zerdeçal, 1 yemek kaşığı süt ve az oranda pirinç ununu macun kıvamı elde edene kadar güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı ayva tüylerinin üzerine uygulayın ve 5-10 dakika boyunca masaj yapıp kurumaya bırakın. Tamamen kuruyan maskeyi tüylerin çıkış yönünün tersine olacak şekilde ovalayarak çıkarın ve o bölgeyi yıkayın. Bu yöntemi birkaç ay kadar haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz. Tarifte süt yerine su da kullanabilirsiniz.

Jelatin

Ayva tüylerinden kurtulmak için jelatin kullanabilirsiniz. Çünkü jelatin yapışkan bir yapıya sahiptir. Bunun için küçük bir cezvede 1 yemek kaşığı sade jelatin, 1.5 yemek kaşığı süt ve birkaç damla lavanta esansiyel yağı karıştırıp biraz ısıtın. Isındıktan sonra çok soğumasına izin vermeden ayva tüylerinin olduğu yere sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra maskeyi tüylerin çıkış yönünün tersine olacak şekilde soyun. Ardından maskeyi uyguladığınız bölgeyi soğuk su ile durulamalısınız.

Ağda

Ayva tüylerini temizlemek için kolay ve çok gizli yöntem olan klasik ağdayı kullanabilirsiniz. Ağda hep tüyleri kökünden alır hem de ciltteki kir ve ölü hücreleri temizler. Ağda yaparak da ayva tüylerini yok edebilirsiniz.

Yüz İçin Tüy Dökücü Krem Kullanın

Yüzdeki ayva tüylerinin kurtulmak için tüy dökücü krem de kullanabilirsiniz. Bu kremler cildin yüzeyindeki tüyleri çözer ve döker. Bu basit yöntemin etkisi malesef yaklaşık 3 gün gibi kısa bir süre devam etmektedir.  Tüy dökücülerin bir diğer yan etkisi ise içinde kimyasal olması ve bu kimyasalların cilde zarar verici etkiye sahip olmasıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT