2022-02-08 17:25:08 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:37

Azı karar çoğu zarar: Fazla meyve yemek kilo aldırıyor!

Meyveler antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve lif açısından zengin, faydalı, düşük kalorili besinlerdendir. Meyveler sağlıklı bir beslenmenin temelidir. Peki meyve yemek kilo almaya neden olur mu? Gece meyve yemek kilo yapar mı? Diyetisyen Bahattin Arslan bu konuda bize şu bilgileri verdi:

Azı karar çoğu zarar: Fazla meyve yemek kilo aldırıyor!

Meyve ve sebzeler sağlıklı besinler listesinin başında yer almaktadır. İçeriğinde bulunan sayısız vitamin ve mineraller sayesinde meyve ve sebzeler insan vücudunun bağışıklığını iyi oranda arttırmaktadır. Ek olarak vücudumuzun 2.beyni olan bağırsakların düzenli şekilde çalışması için meyve ve sebzelerde bulunan life ihtiyaç duyulmaktadır. Daha birçok faydası için düzenli olarak meyve ve sebze tüketimine dikkat edilmesi çok önemlidir.

MEYVE KİLO YAPAR MI?

Meyvelerde çok yüksek oranda lif, su, vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bunun yanında meyvelerdeki kalori miktarı çok düşüktür. ( 100 gr meyve ortalama 60-70 kalori civarındadır) Fakat bu durum meyvelerin sınırsız şekilde tüketileceği anlamına gelmez. Meyveler düşük de olsa bir kaloriye sahiptir ve mutlaka kararında tüketilmelidir.

Meyvelerinde içeriğinde fruktoz yani bir tür meyve şekeri bulunmaktadır. Fruktoz sadece karaciğerde metabolize edildiğinden glikoz gibi enerji için kullanılamaz. Bu nedenle karaciğer, fazla miktarda alınan fruktozdan kurtulmak için onu yağa dönüştürerek yağ dokusunda depolar. İşte bu fruktozun fazlası vücutta aşırı kalori alımına sebep olur ve bu da kilo alımının temel sebebidir.

Meyve tüketirken miktarı dışında meyvenin sahip olduğu glisemik indekse de dikkat etmelisiniz. Glisemik indesk tüketilen meyvenin kan şekeri üzerindeki etkisini ifade etmektedir. Buna bağlı olarak bir meyvede eğer glisemik indeks düşükse bu onu diyet programınıza ekleyebileceğiniz anlamına gelmektedir. Glisemik indeksi 55 ve daha düşük meyveler düşük indeksli olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden glisemik indeksi 70’ten yüksek olan meyveler az tüketilmelidir. Örneğin, glisemik indeksi yüksek meyvelerden olan incir, karpuz ve üzüm kişiyi daha çok acıktırmaktadır. Tam aksine glisemik indeksi düşük olan meyvelerden olan elma, armut ve şeftali gibi meyveler sizi özellikle de beraberinde yoğurt ve peynir  gibi bir proteinle veya fındık, badem, ceviz gibi yağlı çerezler ile birlikte tüketilirse   kan şekerini dengeler ve kişiyi uzun süre tok tutar.

Geceleri meyve yemenin sizi şişmanlattığı bir şehir efsanesidir. Burada önemli olan hangi meyvelerin hangi miktarlarda yenildiğidir.

MEYVE YEMEK ZAYIFLATIR MI?

Meyveler kişinin tatlı ihtiyacını bastırması sebebiyle diyette en büyük yardımcılardan birisidir.  Severek tüketilen meyveler içeriğindeki bol lif ve düşük kalori sayesinde kişinin zayıflamasına yardımcı olmaktadır. Diğer bir deyişle, içeriğindeki lif miktarı ne kadar düşük olursa, o meyve zayıflamaya o kadar yardımcı olmaktadır.

Meyveler sahip oldukları su ve lifli yapıları yüksek oranda besleyicidir.

Meyvelerde bulunan lifler; sindirimin süresini uzattığı için kişinin çok daha uzun süreler tok hissetmesine yardımcı olmaktadır. Uzmanların yürüttüğü araştırmalar göstermiştir ki; lif tüketimi kişinin iştahını azaltır ve buna bağlı olarak çok daha az besin tüketmesini sağlar.

Meyveler her ne kadar düşük kalorili olsa besin değeri açısından oldukça zengin besinlerdir. Kalorisi yüksek olan cips, çikolata ve yaş pasta yerine meyve tüketmek kilo almanızı engelleyecektir.

Meyvelerde yağ miktarı çoğunlukla yok denecek kadar azdır. Bu yönüyle, meyveler diyette tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Meyvede bulunan zengin miktardaki vitamin, mineral, lif, protein ve vücut için daha birçok faydalı besin maddesi vücudun zinde ve sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

Düşük kalorili meyveler kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet riskini düşürmektedir.

Kilo vermek isteyen kişiler meyveleri proteinli besinlerle tüketmelidir. Örneğin meyve salatasının yanında yoğurt, karpuz ile tuzsuz peynir, 1 muz ile 1 bardak süt kilo vermek isteyen kişiler için çok iyi öğün seçenekleri olacaktır. Bu öğünler kan şekerini dengeledikleri için kişiyi uzun süre tok tutmaktadır.

GÜNDE NE KADAR MEYVE YEMELİ?

Her türlü besinde olduğu gibi meyvenin de fazla tüketilmesi yarardan çok zarar getirecektir. Çok fazla tüketilen meyve kandaki şeker oranının çok hızlı yükselmesine ve sonrasında ise ani düşmesine sebep olur.İşte kan şekerinde meydana gelen bu tür dalgalanmalar insülin direncini artırır ve buna bağlı olarak da vücutta yağ birikmesini tetikler.Bu yüzden günde  2-3 porsiyondan fazla meyve tüketilmemelidir.

MEYVELER NE ZAMAN TÜKETİLMELİ?

Uzmanlar; meyveleri sabah kahvaltıdan önce veya gün içinde ara öğün olarak tüketilmesini önerilmektedir. Hatta sabah kahvaltıdan önce tüketilen 1 elma veya 2-3 kayısı veya 2-3 mürüdüm eriği; bağırsakları harekete geçirip daha günün en başından metabolizmanın hızlı şekilde çalışmaya başlamasına yardımcı olur.

HANGİ MEYVELER KİLO YAPAR?

Aşağıda bildirdiğimiz yüksek kalorili meyveler sık sık ve büyük porsiyonlarda tüketilirse kilo yapabilir.

BAZI MEYVELER ( 100 gr ) glisemik index ve kalorileri ( beyaz ekmek glisemik index= 100 baz alınır) glisemik index kalori

Elma 39 60

Muz (olgun) 62 90

Greyfut 25 52

Üzümler 59 57

Portakal 40 60

Şeftali 42 60

Armut 38 70

Mandalina 30 50

Karpuz 72 20

Çilek 40 26

Kivi 52 34

Ayva 35 57

Glisemik indeks nedir? Sebzeler, meyveler, içecekler… Besinlerin glisemik değerleri Tıklayınız

Mavi Kadın