06 Temmuz 2020, Pazartesi 09:52

B12 Benexol İçerik Bilgisi, Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır Kilo Aldırır mı

B12 Benexol İçerik Bilgisi, Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır Kilo Aldırır mı

Benexol B12 Nedir Faydaları Nelerdir?

Benexol içeriğinde B12; B1, B6 ve B12 vitaminleri olan bir vitamin hapıdır. Herkesin zaman zaman yorgunluktan, halsizlikten ve unutkanlıktan şikayet ettiği zamanlar vardır.Bu şikayetlerin çoğu vitamin eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Özellikle B vitamini eksikliği unutkanlığı tetikleyen baş sebeplerdendir. B12 eksikliği bu gibi sorunları yaşayanlara reçete edilir.

Bu ilacın en önemli özelliği kişinin kendini daha zinde ve enerjik hissetmesini sağlaması ve vücut ağrılarını dindirmesidir. Bu ilaç özellikle unutkanlık sorunu yaşayanlar için tavsiye edilir. İlaç eczanelerden alınabilir. Bayer firması bu ilacın üreticisidir. Uzun yıllardan bu yana güvenle kullanılan bir haptır.

Benexol B12 kullanan hemen hemen herkes bu vitaminden çok memnun kalmıştır. B12 kısa sürede pek çok sağlık sorununa çözüm olur. Benexol B12 fiyatı: 21.87 TL'dir.

Benexol B12 Ne İşe Yarar?

 1. B1, B6 ve B12 vitaminlerinin yetersizliği için risk faktörü bulunan hastaların tedavisinde kullanılır.
 2. Çabuk yorulma, unutkanlık, sinirlilik, kuvvetsizlik, titreme gibi genel şikayetleri olan hastaların tedavisinde etkilidir.
 3. Sinir iltihabı, şeker hastalığına bağlı sinir hasarı, sinir ağrısı, zona durumların tedavisine yardımcı olur.
 4. Eklem iltihabı, eklem çevresi iltihabı, siyatik, bel ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, kramplar ve romatizmal ağrılar gibi diğer ağrılı durumlarda tedaviye destek olur.
 5. Kalp kası bozukluğu, ameliyat sonrası kusmalar, radyasyon hastalığı, ateşli romatizma ve özellikle de  alkolizm sırasında görülen zehirlenmelerde tedaviye yardımcı olarak kullanılır.

Benexol B12 Kilo Aldırır mı?

Benexol B12 pek çok kişide iştah açılmasına yol açar, bu nedenle kilo aldıran ilaçlardandır denilebilir.

Benexol B12 Nasıl Kullanılır?

Doktorun başka türlü reçete etmediği sürece günde bir tablet kullanılmalıdır. Bu hap genellikle bir veya birkaç hafta süreli reçete edilmektedir. Fakat bazı durumlarda doktor tedavi süresini uzatabilmektedir. Benexol b12 yeterli miktarda sıvı ile tek parça halinde yutulmalı ve önerilen dozlarda kullanılmalıdır.

12 yaşından küçük çocuklar Benexol B12 kullanmamalıdır.

Benexol B12 İçerisinde Neler Vardır?

Her bir tablet içerisinde 250 mg B1 vitamini (Tiamin hidroklorür. IH2O), 250 mg B6 vitamini (Piridoksin hidroklorür), 1 mg B12 vitamini bulunur. Ana maddelerin dışında ilaçta magnezyum stearat, metakrilik asit kopolimer 250.000, kolloidal silikon dioksitpovidon, sodyum karboksimetilselüloz, prejelatinize patates nişastası, polietilen glikol 6000, triasetin, talk, Mannitol (E 421) bulunur.

Benexol B12 Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Benexol B12’ nin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülebilir.

Aşağıdakilerdeki belirtilerden birisi ortaya çıkarsa Benexol B12’ yi kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz ya da size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Alerjik reaksiyonlar;
 2. Kızarıklık ve içi su dolu kabartılar (kurdeşen)
 3. Döküntüler
 4. Yüzde şişme
 5. Hırıltı ile birlikte nefes alıp vermede zorluk
 6. Ciltte kabarıklık

Bu belirtilerin hepsi hangi sıklıkla oluşabileceği bilinmeyen oldukça ciddi yan etkilerdir. Bu belirletilerden birisi sizde var ise, bu Benexol B12’ye karşı alerjinizin olduğunu gösterir. Acil tıbbi müdaheleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek duyulabilir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini farkederseniz derhaldoktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Baş dönmesi
 2. Baş ağrısı
 3. Periferal nöropati (Vücudun diğer kısımlarından beyine ve omuriliğe bağlanan sinirlerin hasar gördüğü ya da hastalandığı zaman meydana gelen durumlar)
 4. Somnolans (Fazla derin olmayan yarı bilinçli uykulu durum ya da uykuya eğilim durumu)
 5. Parestezi (Dokunma, ağrı, sıcaklık ya da titreşim uyarılarının algılanmasında ortaya çıkan duyu organları bozukluğu)
 6. Aspartat aminotransferazda artış (Karaciğer, kalp, kas dokusu, böbrek veya beyinde olan bir doku hasarı sonrasında Aspartat aminotransferaz (ASP-SGOT) isimli enzimin değerlerinde gözlenen artış)
 7. Kan folat düzeylerinde azalma (Alkolizm, hamilelik, kansızlık, kanser gibi hücre bölünme hızının yüksek olduğu durumlarda veya diyetle yeterince alınamama durumunda suda çözünen bir B vitamini olan folatın kan serumunda düzeyinin azalması)

Bu belirtilerin hepsi hangi sıklıkla oluşabileceği bilinmeyen oldukça ciddi yan etkilerdir. Bu belirtiler görüldüğünde acil tıbbi müdahele yapılması gerekebilir.

Aşağıdaki belirletilerden birisi ortaya çıkarsa doktorunuza bildiriniz:

 1. İshal
 2. Hazımsızlık
 3. Bulantı
 4. Karın ağrısı
 5. Anormal idrar kokusu

Benexol B12’yi Kimler Kullanamaz?

 1. İlacın içeriğindeki maddelerden birine alerjiniz varsa,
 2. Hamileyseniz veya emziriyorsanız,
 3. 12 yaşından küçükseniz,
 4. Karaciğer ya da böbrekyetmezliğiniz varsa,

Benexol B12’yi yukarıda belirtilen durumlarda kullanmayınız.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT