Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-09-21 03:55:05 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:38

B6 Fazlalığı Nelere Neden Olur, Günlük B6 İhtiyacı Ne Kadardır?

Google News

Vitamin B-6 olarak da adlandırılan piridoksin, normal kan şekeri düzeylerini korumak, vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri oluşturmak, enfeksiyonlarla

B6 Fazlalığı Nelere Neden Olur, Günlük B6 İhtiyacı Ne Kadardır?

Vitamin B-6 olarak da adlandırılan piridoksin, normal kan şekeri düzeylerini korumak, vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri oluşturmak, enfeksiyonlarla mücadele için antikor üretmek, proteinleri parçalamak, psikolojiyi etkileyen hormonlar olan norepinefrin ve serotoni salgılamak, normal sinir fonksiyonunun korunmasını sağlamak için gereklidir. B6 vitaminini, vitamin hapı şeklinde alabilir yahut B6 vitamini içeren besinler tüketebilirsiniz. Fakat B6 vitaminin yüksek miktarda alınması, alımı ciddi yan etkilere neden olabilir.

B6 vitamini içeren besinler nelerdir?

B6 vitaminini besinler yoluyla almak, vitamin hapı almaktan daha iyidir. Baklagiller, kümes hayvanları, et, karaciğer, balık, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar, patates, muz, kepekli tahıllar, avokado, fındık, süt, havuç ve ıspanak, B-6 vitamini açısından zengin kaynaklarıdır.

Günlük B6 vitamini ihtiyacı ne kadar?

50 yaş altındaki yetişkinler için günlük B6 vitamini ihtiyacı miktarı 1.3 mg, yaşlı erkekler için 1.7 mg, yaşlı kadınlar için 1.5 mg, hamile kadınlar için 1.9 mg, emziren anneler için ise 2 mg'dır.

Gıda ve Beslenme Kurulu (Food and Nutrition Board, FNB), B6 vitamini için alınabilecek en yüksek düzeyi belirlemiş, vücudun 100 mg'a kadar B6 vitaminini tolere edebileceğini bildirmiştir. Yüksek dozlarda B6 vitamini kol ve bacaklarda sinir hasarına neden olabilir. Sinir hasarı günde 500 mg altındaki dozlarda bildirilmiştir.

B6 fazlalığı vücutta nelere yol açar?

B6 vitamini cildinizi sağlıklı tutmak için gereklidir. Bu vitaminin fazlalığı ciltte hassasiyet, ağrılı lezyon, alerjik cilt reaksiyonları gibi çeşitli cilt problemlerine neden olur.

Gastrointestinal sorunlar, B6 vitaminin yüksekliğinin potansiyel yan etkilerindendir. Mide ekşimesi, iştah kaybı, karın ağrısı ve mide bulantısı, bu sağlık sorunlarından bazılarıdır. 

B6 fazlalığı, duyusal nöropatik sorunlara yol açar. Kollarda ve bacaklarda bedensel hareketlerin üzerinde kontrol kaybı, yürüme güçlüğü, uyuşukluk ve ağrı bu sorunlardandır. Aynı zamanda acı duyma, sıcaklık ve dokunma duygusu yeteneğini de etkileyebilir.

B6 vitamini fazlalığının bir diğer belirtisi de migren benzeri baş ağrısıdır. B6'daki doz aşımı kafa bölümündeki kan basıncını artırır. Baş ağrısı, başı çevreleyen sinirlerin ya da kafa içindeki kan akışını kontrol eden sinirlerin veya beynin içindeki nöronların tahrişi ile meydana gelebilir.

B12 Yüksekliği Neden Olur, B12 Vitamini Fazlalığı Nasıl Tedavi Edilir? Tıklayınız

B12 Fazlalığı Nelere Yol Açar, B12 Yüksekliğinin En Önemli Belirtileri Tıklayınız

B17 İçeren Yiyecekler Listesi Tıklayınız

B17 Hangi Meyve Ve Sebzelerde Bulunur? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.