04 Aralık 2021, Cumartesi 03:53

Bacaklardaki çilek görünümünü giderecek en etkili 5 doğal çözüm

Bacaklardaki çilek görünümünü giderecek en etkili 5 doğal çözüm

İstisnasız her kadın ipeksi, pürüzsüz bacaklara sahip olmak ister. Ancak bazen, bazı durumlar buna engel olur. Bu durumlardan biri de çilek bacak sorunudur. Birçok kadın bacak tüylerini temizledikten sonra kıl köklerinde küçük kırmızı yahut siyah noktalar oluşur. Bu kırmızı noktalar gerek ağdanın yanlış yapılmasından gerekse yanlış jilet kullanımından kaynaklı ortaya çıkar. Bacaklardaki küçük kırmızı lekeli görünüm, çileğin dış görünümüne benzediği için çilek bacak denir. Çilek bacak sorunu hemen hemen her kadının yaşadığı bir sorundur. Çilek bacak görünümünden muzdarip olanlar evdeki doğal malzemeleri kullanarak bu sorundan kısa zamanda kurtulabilirler.

Çilek Bacak Nedir?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak adına ağda, epilatör ve jilet kullanılır. İstenmeyen tüylerden kurtuldum derken, bacaklarda kırmızı yahut siyah küçük noktacıklar peydah olur. İşte bu duruma yanlış yöntemle tüy almak sebep olur. Yanlış yöntemle tüy almak, kıl köklerinin tahriş olmasına neden olarak kıl köklerinin kızarmasına yol açar. Bu görüntüye de çilek bacak denir. Çilek bacak, kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durum olup, pürüzsüz bacaklara gölge düşürür. Ancak bu durum kalıcı ve ciddi bir sorun değildir. Evde yapacağınız birkaç yöntem ile çilek bacak görünümünden kurtulabilirsiniz.

Çilek Görünümünü Giderecek Doğal Çözümler

1) At Kılı Fırçası

Muhakkak haftada 1 kez at kılı fırçası kullanın. Banyoya girdiğinizde henüz kuruyken at kılı fırçası ile bacaklarınızı aşağıdan yukarıya doğru fırçalayın. Kuru fırçalama yöntemi; bacaklardaki ölü deri hücrelerinin atılmasını sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımının hızlanması ise çilek bacak görünümünden kurtulmak için oldukça önemlidir. Bunun için haftada 1 kez bacaklarınızı at kılı fırçası ile kuru olarak yaklaşık 5-6 dakika boyunca fırçalayın.

2) Kahverengi Şeker

Düzenli olarak peeling yaparak da çilek bacak görünümünden kurtulabilirsiniz. Kahverengi şeker hem doğal hem de yağ ve kiri arındırdığından dolayı peeling için en iyi tercihler arasındadır. 2 yemek kaşığı kahverengi şekeri 2 yemek kaşığı aloe vera jel ve 1 çay kaşığı limon suyu ile karıştırın. Elde edilen karışımı bacaklarınıza sürün ve ovalayın. Ovalama işlemini yaklaşık 3-4 dakika boyunca nazik hareketlerle ve fazla bastırmadan yapın. Daha sonra bacaklarınızı ılık su ile temizleyebilirsiniz. Kahverengi şeker hem çilek görünümünü engeller hem de bacaklardaki çilek görünümünü giderir. Bu işlemi haftada 1 kez yaparak, çilek görünümünden kurtulabilirsiniz.

3) Karbonat

Peeling denilince akıllara gelen ilk şey karbonat diyebiliriz. Karbonat, peeling özelliği sayesinde bacaklardaki ölü deriyi mükemmel bir şekilde temizler. Aynı zamanda anti-inflamatuar özelliği sayesinde bacaklardaki koyu lekeleri giderir. Bir kabın içerisinde 1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı ılık su ve 1 çay kaşığı kadar yulaf ezmesi ekleyip kaşık yardımıyla karıştırın. Elde edilen karışımı bacaklarınıza sürün ve 3-4 dakika bekletin. Ardından bacaklarınızı nazikçe ovalayarak peeling yapın. Son olarak soğuk su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 1-2 kez bacaklarınıza uygulayabilirsiniz.

4) Yumurta Akı

Antioksidan açısından zengin olan yumurta akı, aynı zamanda büzücü özelliği sayesinde sıklaştırma özelliğine sahiptir. Çilek bacak görünümünde geniş gözüken kıl kökü gözeneklerini sıklaştırır. Bunun için; 1 yumurtanın akını kaseye alın ve içerisine 1 çay kaşığı kadar limon suyu ekleyin. Elde edilen karışımı bacaklarınıza sürerek yaklaşık 10 dakika bekletin. Son olarak bacaklarınızı soğuk su ile durulayın. Bu işlemi haftada1 kez uygulayabilirsiniz.

5) Salatalık Suyu

Salatalık suyu, renk açıcı özelliği sayesinde bacaklardaki cilt renk tonunun açılmasını sağlar. Aynı zamanda bacaklardaki kırmızı gözenelerin görünümünü giderir. Bunun için bir adet salatayı rendeleyin ve rendelediğiniz salatayı ellerinizle sıkarak suyunu çıkarın. Salatalığın suyunu bacaklarınıza sürüp 10 yahut 15 dakika bekletin. Son olarak bacaklarınızı soğuk su ile durulayın. Bu işlemi günde 2 kez tekrar ederek çilek görünümünden kurtulabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT