30 Kasım 2020, Pazartesi 01:04

Bacaktaki Çatlaklara Ne İyi Gelir? Doğal Yolla Bitkisel Çözüm

Bacaktaki Çatlaklara Ne İyi Gelir? Doğal Yolla Bitkisel Çözüm

Bacaktaki Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Bacaklarda çatlaklar hızlı kilo alıp verme, hamilelik, ergenlik ile birlikte hızlı büyüme gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu makalemizde bacaklardaki çatlaklar için doğal tedavi yöntemlerini bildireceğiz.

Zerdeçal

Zerdeçalın düzenli uygulanması bacaktaki çatlaklardan kurtulmanın en iyi yoludur. Zerdeçal antioksidan bakımından zengindir ve anti-inflamatuar ve cilt parlatıcı özelliklere sahiptir. Düzenli olarak kullanmak bacak çatlarının geçmesinde etkili rol oynar. Birkaç hafta sonra çatlakların büyük ölçüde yok olduğunu fark edeceksiniz.

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu
 2. 1 yemek kaşığı taze krema veya yoğurt

Zerdeçalı krema veya yoğurtla karıştırıp çatlakların üzerine uygulayın ve 10-15 dakika kadar kurumasını bekleyin. Ilık suyla durulayın ve nemlendirin. Bacak çatlaklarından kurtulmak için bunu günde 2 defa uygulayın.

Vicks

Vicks okaliptüs yağı, terebentin yağı ve sedir yaprağı yağı gibi temel yağların karışımından oluşur. Ayrıca kafur ve vazeline sahiptir.  Tüm bunlar cildi nemlendirmek ve daha yumuşak yapmak için birlikte çalışırlar. Bu yöntemi destekleyen hiçbir bilimsel veri bulunmamasına rağmen, dünyanın dört bir yanındaki kadınlar bu yöntemi kullanarak çatlaklarından 60-80% fark arasında kurtulmuşlardır.

Malzemeler

 1. Vicks
 2. Streç film

Vicksi bacağınızda çatlak olan yerlere uygulayın ve 1-2 dakika masaj yapın. Streç filmle sarın ve gece boyunca bırakın. Çatlaklarınız yok olana kadar her gece tekrarlayın.

Kahve

Kahve, yüksek biyolojik aktivitesi olan ve cilde kolayca nüfuz eden kafein bakımından zengindir. Derinin altındaki yağları uyarır ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu özelliği ile ayrıca o bölgeye kan akışını destekler. Tüm bunların sonucu olarak çatlak tedavisinde çok etkili rol oynar.

Malzemeler

 1. Kahve telvesi
 2. Su

Kahve telvesini su ile karıştırın ve bacaklarda çatlak olan yerlere ovalayarak uygulayın. Ovalamayı 3-5 dakika dairesel hareketler ile nazikçe yapın. Ilık suyla yıkayın ve nemlendirin. Daha iyi sonuçlar için 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı veya aloe vera jeli ekleyebilirsiniz.

Şeker

Şeker en etkili peeling maddesidir, ciltten ölü hücrelerin dökülmesine yardımcı olur. Ayrıca dolaşımı destekler ve çatlakların iyileşme kapasitesini arttırır.

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı şeker
 2. Birkaç damla badem yağı
 3. Birkaç damla limon suyu

Tüm malzemeleri karıştırın ve cildinize 8-10 dakika kadar masaj yaparak uygulayın. Ilık suyla yıkayın ve nemlendirin.

Karbonat

Karbonat ölü deriyi döker ve ölü deri tabakasını kaldırır, bu sayede çatlakları azaltır.

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı karbonat
 2. 1 limonun suyu
 3. Streç film

Karbonat ve limon suyunu karıştırın ve etkili alana sürün, streç film ile sarın ve 20-30 dakika kadar bekletin. Streçi çıkarın ve ılık suyla yıkayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının birçok faydası vardır. Az bilinen özelliklerinden biri bacak çatlaklarını azaltmasıdır. Anti-inflamatuar özellikleri de vardır.

Malzemeler

 1. 4-5 damla çay ağacı yağı
 2. 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı veya hindistancevizi yağı.

Çay ağacı yağını zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile karıştırın ve çatlakların üzerine masaj yaparak uygulayın. Karışımın cildiniz tarafından emilmesini bekleyin. Bunu günde 2 defa tekrarlayın.

Argan Yağı

Argan yağı kozmetik ürünlerde çok çeşitli yararları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği vardır ve E vitaminince zengindir. Bunlar cildi besler ve iyileştirir ve aynı zamanda yaraları ve çatlak izlerini azaltır.

Malzemeler

 1. Organik argan yağı

Bu yağı çatlaklara uygulayın ve bir dakika masaj yapın. Yağ kolayca deri tarafından emilir. Bölgeyi silmeyin veya yıkamayın. Bacaktaki çatlaklardan kurtulmak için bunu düzenli olarak günde 2 defa tekrarlayın.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jeli vücut için, özellikle cilt için, çok yararlı olan harika bir bitkidir. Kollajen sentezini artıran ve çatlakları azaltan glucomannan ve giberellin bileşenleri sayesinde cildi rahatlatır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Malzemeler

 1. Taze aloe vera jeli
 2. 5 adet A vitamini kapsülü
 3. 10 adet E vitamini kapsülü

Aloe vera yaprağından taze jeli çıkarın ve A ve E vitamin kapsüllerinden yağ ekleyin. İyice karıştırın ve tamamen emilene kadar cilde masaj yapın. Yıkamayın. Sadece aloe vera jelini de uygulayabilirsiniz. 15 dakika kadar bekletin ve ılık suyla yıkayın. A ve E vitamini kapsülleri eczaneden alınabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT