03 Temmuz 2020, Cuma 18:37

Bactroban Pomad Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Bactroban Pomad Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Bactroban Pomad Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Bactroban krem; deri üzerinde oluşan bakteriyel enfeksiyonların iyileştirilmesinde etkili olan bir antibiyotiktir ve yalnızca cilt yüzeyinde kullanıma uygundur. Antibiyotik özelliği sayesinde bakterilerin deride çoğalmalarına engel olmaktadır. Fiyatı:17,26 TL'dir.

Bactroban krem; çıban, apse, kıl kökünde iltihaplanma, iltihaplı sivilceler ve yara enfeksiyonlarının topikal yani cilde sürülerek tedavisi için tercih edilen başarılı bir ilaçtır. Ayrıca, dikiş atılmış yaraların, aşınma veya çatlama gibi cilt sorunlarının iyileştirilmesinde de kullanılan Bactroban krem; derinin zedelenmesi veya çeşitli sebeplerle zarar görmesi neticesinde meydana gelen ufak çaplı yırtılmalara da iyi gelmektedir.

Bactroban Pomad Krem’in Faydaları

 1. Kazaların yol açtığı yaralara iyi gelir ve dikişlerin geçmesine fayda sağlar.
 2. Hem yara dikişlerinin bıraktığı izleri hem de deri üzerinde başka faktörlere bağlı olarak gelişen diğer izleri ortadan kaldırmak için tercih edilir.
 3. Cilt yüzeyinde meydana gelen çatlakların geçmesinde yararlanılır.
 4. Kıl kökü iltihaplanmalarına da çözüm sağlamaktadır.
 5. Çıban ve apselerin giderilmesinde etkilidir. Bunun yanı sıra, uzun süredir var olan izleri ve yırtılmaları ortadan kaldırır.
 6. Sivilce probleminden kurtulmak için tercih edilebilir.
 7. Cilt yüzeyinde ortaya çıkan kızarıklığı ve buna bağlı olarak gelişen ufak sivilce biçimindeki, iltihap dolu kabarcıkları tedavi eder.
 8. Deri üzerinde görülen başka problemlere ve bulaşıcı dermatolojik rahatsızlıklara da oldukça yararlıdır.

Bactroban Krem Nasıl Kullanılır?

Bactroban krem; cildin sorunlu kısmına temiz bir gazlı bez ya da bir parça pamuk kullanılarak az bir miktar uygulanır. Ardından, kremin uygulandığı kısmı herhangi temiz bir kumaş ile kapatabilirsiniz. İşlem öncesi ve sonrası, eller mutlaka yıkanmalıdır. Bactroban kullanımına ilişkin hekiminizin bildirdiği yönergelere uyunuz. Bactroban’ı günde 3 defa sorunlu kısma uygulayınız. Bu kremin kullanım süresi, hekiminizin bildirdiği doğrultuda olmalıdır. Hekiminiz tarafından belirtilen süreyi aşmayınız ve bu süre dolduğunda Bactroban kullanımını sonlandırınız.

Şâyet 5 gün içerisinde şikâyetlerinizde hiçbir düzelme olmazsa, hekiminize müracaat ediniz. Çoğunlukla Bactroban kremin maximum kullanım süresi, 10 gündür. Bactroban tedavisine bu süreden daha fazla devam edilmemelidir.

Gün içinde Bactroban kullanımını atlarsanız, aklınıza gelir gelmez derhal kremi uygulayınız. Ardından, daha evvel nasıl kullanıyorsanız, hiçbir değişiklik yapmadan o şekilde kullanmayı sürdürünüz.

Kullanımı unuttuğunuzda aynı anda çift uygulama birden yapmayınız.

Çocuklarda Bactroban kullanımı: 1 yaşından küçük olan bebeklerde Bactroban uygulamasına ilişkin bir veri mevcut değildir. Bundan dolayı, 1 yaşından küçük bebeklerde Bactroban tedavisi yapılmamalıdır. 1 yaşından büyük olan çocukların kullanımına uygundur ve farklı bir kullanım dozu belirlenmesine gerek yoktur.

Bactroban Pomad Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Bactroban’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülebilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Bactroban’ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Aşırı duyarlılık reaksiyonları

 1. Kabarmış ve kaşıntılı genel döküntü
 2. Bazen yüzde ve ağızda nefes almayı zorlaştıracak şişlik
 3. Kolaps (kan basıncının düşmesi ile kalp kaslarının kasılması ve kalp atış sayısının artması) veya bilinç kaybı

Bunlar Bactroban’ın çok seyrek görülen fakat ciddi yan etkileridir.

Çok seyrek olarak mupirosin kullanımı kalın bağırsakta iltihaba, kanlı ve mukuslu ishale, karın ağrısına ve ateşe sebep olabilir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Bactroban’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Yan etkilerin sıklık dereceleri aşağıdaki gibidir:

Çok yaygın: 10 kişide 1’den fazla

Yaygın: 10 kişide 1’den az, 100 kişide 1’den fazla

Yaygın olmayan: 100 kişide 1’den az, 1,000 kişide 1’den fazla

Seyrek: 1,000 kişide 1’den az, 10,000 kişide 1’den fazla

Çok seyrek: 10,000 kişide 1’den az

Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle sıklık derecesi tahmin edilemiyor

Yaygın görülen yan etkiler:

 1. Deride aşırı duyarlılık reaksiyonları (döküntü, kaşıntı, kan toplanması, yanma hissi, kızarıklık)

Çok seyrek görülen yan etkiler:

 1. El, avuç içi, ayak tabanları da dahil genel döküntü
 2. Kurdeşen
 3. Alerji sonucu yüz ve boğazda şişme (anjiyoödem) gibi alerjik reaksiyonlar

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. şefik ergün

  iyiki bu sayfayı açtınız. evde ne işe yaradığını bilmediğim bir çok tarihi geçmemiş paketi açılmamış ilaç var bunları buz dolabında saklıyorum ve yazın gezilerde kullanıyorum bu nedenle zaman zaman sayfanızı ziyaret edeceğim teşekkürlerimi sunarım

 
 
KAPAT