13 Ağustos 2022, Cumartesi 09:43

Bademcik Taşı Nedir Neden Oluşur Belirtileri Nasıl Temizlenir Çıkarılır Tedavisi

Bademcik Taşı Nedir Neden Oluşur Belirtileri Nasıl Temizlenir Çıkarılır Tedavisi

Bademcikler sizi enfeksiyonlara karşı koruyan boğazınızın gerisinde bulunan bezelerdir. Bademciklerde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen taşa bademcik taşı denir. Bademcik taşları genellikle bakteri, geniz akıntısı ve yiyecek parçacıklarından

Bademcik Taşı (Tonsil Taşı) Kendiliğinden Düşer mi, Evde Nasıl Temizlenir?

Bademcikler sizi enfeksiyonlara karşı koruyan boğazınızın gerisinde bulunan bezelerdir. Bademciklerde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen taşa bademcik taşı denir. Bademcik taşları genellikle bakteri, geniz akıntısı ve yiyecek parçacıklarından kaynaklanır. Bademcik taşları bademciklerde yer alan sert, beyaz ya da sarı oluşumlardır. Bademcik taşları ağız kokusuna, boğaz ağrısına ve hatta yutkunurken zorlanmaya bile sebep olabilir.  

Bademcik Taşı Belirtileri

 1. Bademciklerde beyaz noktalar
 2. Ağız kokusu
 3. Boğaz ağrısı ya da boğazda taş hissi
 4. Bademciklerde şişlik ve kızarıklık
 5. Yutkunma güçlüğü
 6. Boğazın gerisine bir şey yapışmış hissi, boğazda rahatsızlık
 7. Taşın sinirlere baskı yapmasına bağlı, kulak ağrısı
 8. Kulaklarda baskı hissi

Bademcik Taşı Neden Olur?

Bademcik taşları bademcik üzerindeki çatlaklarda bakteri oluştuğunda meydana gelir. Bademcik taşlarının olası sebepleri ve bademcik taşı oluşumunu tetikleyen durumlar şunlardır;

 1. Dişleri düzenli fırçalamamak, ağız temizliğine dikkat etmemek
 2. Bademciklerin büyük olması
 3. Kronik sinüzit problemleri
 4. Kronik bademcik iltihabı

Bademcik Taşı Nasıl Teşhis Edilir?

Bademcik taşları genellikle ağzın gerisinde bakınca görülebildiğinden saptanması için özel bir teste gerek yoktur. Kimi zaman başka sebeplerle yapılan röntgen testlerinde tesadüfen görülürler.

Bademcik Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik taşı evde tedavi edilebilir. Boğazınızın gerisinde bademcik taşı gördüyseniz ancak hiçbir belirtiye sahip değilseniz tedavi olmak durumunda değilsiniz. Hatta çoğu bademcik taşı bir süre sonra kendiliğinden düşer

Bademcik taşlarını kalıcı olarak yok etmenin tek yolu bademcik ameliyatıdır. Oldukça nadir olsa da bademcik taşının yeniden oluşması mümkündür.

Bademcik ameliyatı güvenlidir fakat ameliyattan sonra birkaç gün boğaz ağrısına sebep olabilir. Bütün ameliyatlar gibi, bademcik ameliyatı da bazı riskler taşır.

Bunlara kanama, enfeksiyon, nefes alışverişinde zorluğa sebep olan şişlik ve nadiren anesteziye karşı yaşamı tehdit eden reaksiyonlardır.

Bademcik Taşı Bitkisel, Doğal Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ya da herhangi bir sirkeyi su ile seyreltin ve gargara yapın. Sirke asidik içeriğiyle bademcik taşlarını yok etmekte etkilidir. Bunun için bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyin. Günde üç kez gargara yapın.

Limon Suyu

Bademcik taşlarını yok etmek için düzenli aralıklarla limon suyu tüketin. Limon suyu doğal asit dengesiyle bademcik taşlarını yok etmek için harika bir maddedir. Limon suyu bademcik taşlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için yardımcı olacak C vitaminiyle doludur. 

 1. Tek  yapmanız gereken birkaç yemek kaşığı limon suyunu ılık suyla karıştırmaktadır. Limonlu suya biraz tuz ekleyip içebilirsiniz.
 2. Yutmadan önce limon suyunu bademcik taşlarınızın etrafında etkilenen alanlarda tutmaya çalışın. Her içişinizde, yutmadan en azından 1 dakika ağzınızda dolandırın.

Tuzlu Suyla Gargara

Tuzlu suyla gargara yapmak bademcik taşlarından kurtulmanız için yararlı olabilir. Tuzlu su taşları yumuşatabilir. Aynı zamanda antibakteriyel etkiye sahiptir. Gargara işlemi ağzınızdaki zararlı mikropları da temizler.

 1. Gargara yapmak için yarım tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırın. Günde iki kez düzenli olarak gargara yapın. Gargara yaptıktan sonra, bu su mikrop barındırabileceğinden suyu tamamen çıkardığınıza emin olun. Bu uygulama, gargarayı kazayla yutabilecek küçük çocuklar için uygun olmayabilir.

Bol Su İçin

Yeteri kadar su içtiğinizden emin olun. Bu yöntem boğazınızın arkasını temizlemeye yardımcı olabilir ve kir birikmesini önler. İhtiyacınız olan su miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterse de, ortama olarak bir erkek günde 2.6 litre suya ihtiyaç duyarken bir kadın 2.1 litre suya ihtiyaç duyar. Yani ihtiyacınızdan daha az su içmediğinizden emin olun!

Yoğurt

Yoğurdun içinde bademcik taşlarını ortadan kaldırmak ve yeniden oluşmasını önlemekiçin vücudunuz ihtiyaç duyabileceği iyi huylu bakteri olan probiyotik vardır. Doğal, probiyotik yoğurt yemek tonsillerinizin bakteri ve diğer maddelerden temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Bademcik Taşı Nasıl Önlenir?

Eğer bademcik taşınız varsa, düzenli aralıklarla oluşabilirler. Neyse ki önlemek için bazı adımlar mevcut. Bu adımlar şunlardır:

 1. Dişlerinizi fırçalarken dilinin gerisini bakterilerden arındırmak düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın, hatta diş fırçası ile dilinizide fırçalayın
 2. Sigarayı bırakın
 3. Tuzlu suyla  düzenli gargara yapın
 4. Bol su tüketin
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT