06 Temmuz 2020, Pazartesi 08:49

Bağırsak Detoksu Nasıl Yapılır, Bağırsakları Ne Temizler?

Bağırsak Detoksu Nasıl Yapılır, Bağırsakları Ne Temizler?

Bağırsaklar, sindirim sistemimizde mideden sonra gelen, besinleri parçalayarak kana geçmesini sağlayan en önemli organlarımızdandır. İnce bağırsak, besinleri en küçük moleküllerine kadar parçalar ve emilimi sağlar. İnce bağırsakta sindirilemeyen gıdaları sindirmek, kalan suyu emerek dışkıyı kuru halde vücuttan uzaklaştırmaya yarayan kısma kalın bağırsak denir. Bağırsaklarımız kimi zaman işlevini tam yerine getirmeyince vücutta çeşitli sorunlar yaşarlar. Bedenimizden atılması gereken toksik maddeleri de emmeye başlayan bağırsaklar, şişkinlik, kabızlık, kilo alma, yorgunluk hissi, depresyon gibi çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır.  Mukus, kalın ve ince bağırsaktaki mukoza bezlerinden salgılanır. Yarı saydam, pelte kıvamında ve yoğun bir görüntüsü vardır. Kayganlık sağlayarak sindirilen gıdaların sistemde rahatça ilerlemesini sağlar. Hazır gıdalardaki katkı maddeleri, koruyucular ve diğer kimyasal takviyeler bağırsakta mukusun bozulmasına sebep olur. Mukusun bozulması da bağırsak sorunlarının en sık görülenidir.  Bu yazımızda bahsedeceğimiz bağırsak temizliği yöntemlerini, bağırsak detoksu tariflerini uygularsanız;  bağırsaklarınız temizlenir, mukus normal duruma döner, zararlı toksinlerin emilim engellenip, bağırsakta faydalı bakterilerin üremesi kolaylaşır.

Bağırsaklar Nasıl Temizlenir, Bağırsak Detoksu Kürleri;

Su

Su, bağırsak temizliğinde kullanacağımız en etkili, en doğal, en sağlıklı içecektir. Birçok hastalığın altında yatan sebeplerden biri az su tüketmektir. Su, vücuttaki toksinlerin atılmasını hızlandırarak bağırsakları temizler, hastalıklardan kurtarır, daha sağlıklı olmamıza katkı sağlar. Günde 10-12 bardak su içmemiz gerekmektedir. Bunu taze meyve suları ile de tamamlayabiliriz.

Elma Suyu

Taze sıkılmış elma suyu, bağırsaklarınızın temizlenmesi ve çalışmasının düzenlenmesinde çok etkilidir. Toksinlerin atılmasının yanında, karaciğer fonksiyonlarını düzenler ve sindirimi kolaylaştırır. Mümkünse elmanızı kendiniz sıkarak suyunu için, bununla beraber %100 doğal olmak kaydı ile hazır meyve sularını da tüketebilirsiniz. Sabah kalktığınızda 1 bardak elma suyu için. Yarım saat sonra bir bardak su için. Bu uygulamayı gün boyu birkaç defa tekrarlayın. Uygulayacağınız gün katı gıdalardan kaçınmanız, bağırsak temizlenmesinin etkisini arttıracaktır.

Limon

Limon antioksidan içeriğindeki özellikleri ve C vitamini sayesinde; sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasında çok faydalı bir meyvedir. Bir bardak ılık suya, sıkılmış yarım limonun suyu, bir tatlı kaşığı bal ve bir tutam tuz katarak karıştırın. Sabahları aç karnına için. Bu içecek sizi tüm boyu zinde tutar, cildinizi canlandırır ve bağırsaklarınızın temizlenmesini sağlar. Diğer bir kullanımı ise, bir bardak elma suyuna, 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyin ve günde birkaç sefer için.

Prof. Dr. Ahmet Maranki Bağırsak Detoksu Tarifi için 
Malzemeler

5 adet çilek ya da bir dilim karpuz
2 tatlı kaşığı yulaf kepeği
2 tatlı kaşığı keten tohumu
1 tatlı kaşığı chia tohumu
Alkali su
Detoks suyu için gereken malzemeleri teker teker blenderden yahut robotton geçirin ve karışım içilebilecek kıvama gelene kadar 5-6 dakika karıştırın. Taze olarak oda sıcaklığında tüketin. Elde ettiğiniz bu karışımı 3 günden fazla ve günde 3 defadan fazla tüketmemeniz gerekir. Aksi halde faydasından çok zararını görebilirsiniz.

Yoğurt

Düzenli olarak evinizde mayaladığınız yoğurt tüketimi bağırsaklardaki faydalı bakterileri arttırır, mukozayı dengeler, bağırsakları çok etkili bir şekilde temizleyip, bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandırır. Bu sayede toksinlerin vücuttan atılması kolaylaşırken bağırsak iltihaplanmalarında da iyileştirici etki sağlar. Devamlı yoğurt tüketenlerin kolon kanserine yakalanma riski, tüketmeyenlere göre daha düşüktür. Aynı zamanda  yoğurt, hazımsızlık, gaz, mide yanması gibi birçok mide problemlerinde de faydalıdır. Elma, çilek, muz gibi meyveleri katarak da tüketebilirsiniz.

Keten Tohumu

Keten tohumu, zengin lif kaynağı, omega3 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengindir. Kalın bağırsaktaki fazla suyu emerek toksinleri ve kalınlaşmış mukozayı vücuttan atmaya yardımcı olur.  Böylece bağırsak temizliğinde çok önemli rol oynar. Bunun yanı sıra keten tohumu kalp hastalıkları, şeker ve kanserin tedavisinde etkili olduğu bildirilmiştir. Öğütülmüş halde salatalarınıza, yoğurdunuza, müslinize serpebilir, fırında yaptığınız hamur işlerine katabilir, pilavdan çorbalara, tatlılardan tuzlulara her yemeğinizde kullanabilirsiniz. Diğer kullanımı, yarım tatlı kaşığı keten tohumunu çiğ olarak çiğneyebilirsiniz. Ağzınızda iyice öğütmelisiniz. Toz halindeki keten tohumundan bir tatlı kaşığı ağzınıza alıp ve su ile yutabilirsiniz veya bir cezve suya 1 yemek kaşığı keten tohumu ekleyin ve kaynatın. Bu suyu kahvaltıdan ve gece yatmadan 30 dakika önce ılık olarak içebilirsiniz.

Deniz Tuzu

Deniz tuzu, insan sağlığı için büyük önem taşıyan sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, brom, klor, demir, florür ve sülfür gibi mineraller başta olmak üzere seksenden fazla mineral içermektedir. Deniz tuzu mineral zengini olması nedeniyle vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Vücudumuzda hücre yenilenmesinde ve kana oksijen geçişinin sağlanmasında etkilidir. Erken yaşlanmayı önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Besinlerdeki yararlı maddelerin vücuda alınmasını kolaylaştırır.Bir bardak suya yarım yemek kaşığı tuz katın ve kaynatın. Sabahları aç karnına ılık olarak için. Birkaç dakika sonra sırt üstü uzanın ve karın ve kasık bölgenize masaj yapın. Bu sayede bağırsaklarınızın çalışması hızlanacak, toksik maddeler, zararlı parazit ve bakterilerin atılması kolaylaşacak, bağırsaklarınız temizlenecektir. Bunu ayda 5 kez yapın. Not: İshale neden olabilir. Bu yüzden gün boyu bol su içmeye dikkat edin. Kalp, böbrek ve yüksek tansiyonu olanların tuz kullanımından kaçınması gerekmektedir. O sebeple bu hastalıkları olanların bu tavsiyemizi uygulamamalarını tavsiye ederiz.

Bağırsakları temizlemek için doktorlardan tavsiyeler;

  1. Gün içinde bol bol yeşil sebze tüketin.
  2. Hareketsiz yaşamınız varsa, yürüyüş egzersiz gibi aktivitelere de zaman ayırın.
  3. Uzun süre geçmeyen ağrılı bağırsak veya dışkıda kanama gibi şikâyetleriniz varsa mutlaka doktorunuza görünün.
  4. Bazı durumlarda streste bağırsak sorunlarına neden olmaktadır. Hayata daha pozitif bakıp mutlu olmaya çalışın.

Not: Bu makalede geçen tarifleri uygulamadan doktorunuza danışmanız iyi olur.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Detoks Programı Tıklayınız

Bağırsakları Ne Çalıştırır? Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler, Bitkiler Tıklayınız

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi İçin En Etkili Tarifler Tıklayınız

Mide, Bağırsak Gazına, Şişkinliğine, Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Ceylan

    Ben yaklaşık bir yıldır bu sorunu aranzda brğısak çalıştırmaya ve çözüm üretenler varsa ltfenn burdan paylaşabilir mi

  2. Elif

    bağırsak detoksu yapan oldu mu içimizde?

 
 
KAPAT