15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:26

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Neden Olur Ne Kadar Kaç Gün Sürer

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Neden Olur Ne Kadar Kaç Gün Sürer

Bağırsak iltihabı tipik olarak bağırsak kanalındaki virüs veya bakterilerden kaynaklanır. Kişide bağırsak enfeksiyonu oluştuğunda, bu durum bağırsakt iltihaplanma kramp, kusma ve ishale neden olabilir.

Bağırsak Enfeksiyonu Nedir?

Bağırsak iltihabı tipik olarak bağırsak kanalındaki virüs veya bakterilerden kaynaklanır, virüs ve bakterilerin bağırsakta çoğalması sonucu bağırsak enfeksiyonu meydana gelir. Bağırsak enfeksiyonu bağırsak iltihabı aynı şey demektir. Kişide bağırsak enfeksiyonu oluştuğunda, bu durum bağırsakt iltihaplanma kramp, kusma ve ishale neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonu durumunda makattan kan gelmesi de görülebilir. Bağırsak iltihabı zamanında tedavi edilmezse mide ülseri gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bağırsak iltihabı genellikle 2-3 gün sürer ve geçer.

Bakteri sebepli bağırsak enfeksiyonun dışında, enfeksiyonlar virüs, mantar, bağırsak parazitleri veya hijyen zayıflığından kaynaklanabilir. Bağırsak enfeksiyonunun bazı belirtileri karın ağrısı, karın krampları, mide bulantısı, ishal, iştah kaybı, kabızlık, huzursuz bağırsak sendromu, deri döküntüsü, baş ağrısı ve depresyondur. Bağırsak enfeksiyonu zamanında tedavi edilmezse, başka ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

  1. Bağırsak enfeksiyonu bakteri, virüs veya parazit dokulara girdiğinde ortaya çıkar. Bu enfeksiyonların belirtileri genellikle benzerdir ve kusma, mide bulantısı, ishal, karın krampları ve bazen ateşi içerir.
  2. Bağırsak enfeksiyonu belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak ana belirtilerden biri bağırsak ağrısıdır. Birçok hasta bağırsak enfeksiyonuyla birlikte ishal ve bulantı yaşayabilir. Bebeklerde ve çocuklarda bağırsak enfeksiyonu belirtileri asabiyet ve huysuzluğu da kapsayabilir.
  3. Mide şişkinliği bağırsak enfeksiyonunun yaygın belirtilerinden biridir. Enfeksiyon problemi yaşayan kişi midesinde şişlik hissedebilir. Bu genellikle vücutta gaz birikmesinden kaynaklanır.
  4. Bağırsak enfeksiyon bazı kişilerde kabızlığa diğerlerinde ise ishale yol açabilir.

Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda bahsedildiği gibi bağırsak enfeksiyonu virüs veya bakteriyal enfeksiyondan kaynaklanabilir. Durum buysa, doğru beslenme, egzersiz rutini ve antibiyotik ve laksatif gibi ilaçlarla belirtiler kontrol altına alınabilir. Lif zengini olan dengeli beslenme, her gün egzersiz yapma ve bol sıvı tüketme gibi bazı yaşam tarzı değişikleri yapmak bağırsak enfeksiyonuyla savaşmanın bazı yollarıdır ve yeniden oluşmasını önler. Ancak bağırsak enfeksiyonu divertikülit, ülseratif kolit, laktoz hassasiyeti, kolon kanseri, çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı gibi altında yatan bir hastalıktan da kaynaklanabilir.  Eğer durum buysa, bu durumlardan bazıları çok ciddi olduğundan tedavi ve teşhis için doktora danışılmalıdır.

Bağırsak Enfeksiyonu İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bol Su İçin

Bağırsak enfeksiyonu geçene kadar günde 10-12 bardak su içmeye devam edin. Su içmek bağırsakları temizleyip enfeksiyonun geçmesine yardımcı olur.

Zencefil

Her gün birkaç bardak zencefil çayı için. Zencefil yıllar boyunca mide ve bağırsak enfeksiyonlarını yatıştırmak ve tedavi etmek için kullanılmıştır. Bağırsak enfeksiyonunu iyileştirmeye yardımcı harika bir antibiyotiktir. Zencefil çayı hazırlamak için, 1 tatlı kaşığı doğranmış veya dilimlenmiş zencefili bir bardak suda 5 dakika kaynatın, üstünü kapatın ve 5 dakika demlenmesini bekleyin, sonra süzün.

Bal

Balın günlük tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bulunmuştur. Antioksidan, antimikrobiyal ve antibakteriyal özellikleri mantar, virüs ve bakteri enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardım eder. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı bal katıp karıştırın. Bunu her gün için.

Yoğurt

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için aktif kültür içeren yoğurdu beslenmenize dahil edin. Yoğurttaki Bifidobacterium lactis gibi iyi bakteriler, bağışıklık sistemi eylemlerini destekler. İyi bakteriler aynı zamanda vücudun gerekli besin maddelerini emmesini sağlar.

Her gün yoğurt yemek bağırsak enfeksiyonu riskini azaltır, farklı tip viral enfeksiyonlarla savaşır, sindirimi geliştirir, soğuk algınlığı süresini azaltır, dizanteri ve birçok tip ishali tedavi eder.

Sarımsak

Sarımsak bağışıklık destekleyici besinlerden biridir. Güçlü antibiyotik, antiviral ve antifungal özellikleriyle vücudunuz enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardım eder.

Sarımsağın düzenli tüketimi vücudunuzun bağırsak enfeksiyonu gibi iltihaplı hastalıklarla savaşmasını sağlar.

Her gün 3-4 diş sarımsak yemelisiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Ben Sarac oğlunun her dediği bitkileri kullanıyorum çok faydasını görüyorum Allah ondan razı olsun

    Bitkilerini kullanıyorum çok faydalı iyorum kendisine dunga ediyorum

 
 
KAPAT