26 Eylül 2020, Cumartesi 17:49

Bağırsak Mantarı İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Tedavi İyi Gelen Bitkiler

Bağırsak Mantarı İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Tedavi İyi Gelen Bitkiler

Candida Albicans olarak da bilinen Candida mantarı ağız, bağırsak, kan ve vajinamızda bulunan en yaygın görülen vücut mantarı çeşitidir. Bu mantar türü vücudumuzda uygun miktarda bulunduğu sürece, vücut için zararlı değil faydalıdır. Candida mantarının en önemli işlevlerinden biri de yediğimiz gıdaların sindirilmesine, emilimine yardımcı olmasıdır. Ancak bu mantar türünün çok miktarda olması bağırsak florasının bozulmasına neden olur. Candida bağırsakların içine tutunup, ince ve kalın bağırsakta bozulmalara yol açar.  Candida mantarının sayıca çok artması sonucu bağırsak florasının bozulmasına bağırsak mantarı hastalığı denir. Sarımsak bağırsak mantarının tedavisinde en etkili besinlerdendir.

Bağırsak floramız faydalı bakteriler, zararlı bakteriler ve mantarlardan meydana gelir. Bağırsakları sağlıklı olan bir kişinin bağırsaklarında faydalı bakteri oranı % 98 civarındadır. Antibiyotik kullanımı, yanlış beslenme gibi faydalı bakterilerin çeşitli nedenlerden azalması sonucu bağırsak florasının dengesi bozulup bu yararlı bakterilerin boşalttığı alana mantarlar yerleşir. Bağırsaklarda bulunan mantarların çoğunluğu “candida albicans” türü mantardır. Candia albicans türü mantar bağırsaklarda yer alan mantarların % 60- 70’ini oluşturur.

Bağırsak Mantarı Belirtileri

 1. Halsizlik, yorgunluk
 2. Ağızda kötü bir koku
 3. Dilde beyazlık
 4. Sinirlilik, depresyon
 5. Vajinal akıntı
 6. Gaz sancısı
 7. Aşırı tatlı yeme isteği
 8. Şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi sindirim sistemi sorunları
 9. Mide ve bağırsak krampları
 10. Ciltte döküntü, leke, kızarıklık, kaşıntı sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları
 11. Cinsel istekte azalma
 12. Düzensiz adet görme
 13. Konsantrasyon eksikliği, odaklanma güçlüğü, hafızada zayıflama
 14. Alerjik hastalıklar
 15. Kulak kaşıntısı
 16. Kasıkta, vajinada, ağızda, ciltte ve tırnakta mantar iltihapları
 17. Makat bölgesinde kaşıntı
 18. Gece terlemesi
 19. İdrar yollarında iltihap
 20. Kaşlarda ve saç derisinde aşırı kepeklenme ve kaşınma
 21. Göz alerjileri ve göz kapaklarında kaşınma

Bağırsak Mantarı Neden Olur?

 1. Çok fazla işlenmiş şekerli gıda tüketmek, marketlerdeki paketlenmiş bisküvi, çikolata vb ürünlerin sık tüketilmesi
 2. Stres, depresyon
 3. Çeşitli nedenlerden bağışıklık sisteminin zayıflaması.
 4. Siyah çayın fazla tüketilmesi
 5. Karaciğer hastalıkları
 6. Sık antibiyotik, kortizon ve hormon ilacı gibi ilaçların kullanımı
 7. Vücutta çinko ve selenyum gibi çeşitli vitamin eksikliği durumunda
 8. Alkol tüketimi
 9. Turşu gibi mayalanmış besinleri sık tüketmek
 10. Doğum kontrol hapı kullanımı
 11. Bayatlamış ve hijyenik ortamlarda saklanmayan bozulmuş gıdaların tüketimi

Bağırsak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir?

 1. Bağırsak mantarının teşhisinde şu testler kullanılır;
 2. Gaita (Kaka) Testi
 3. Candida Antikor Testi (Bir tür kan tahlilidir.)
 4. Elektrodermal Test
 5. Evde Tükürük Testi;

Bağırsak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir?

 1. Bağırsak mantarının teşhisinde şu testler kullanılır;
 2. Gaita (Kaka) Testi
 3. Candida Antikor Testi (Bir tür kan tahlilidir.)
 4. Elektrodermal Test
 5. Evde Tükürük Testi; Evde tükürük testi yapmak için sabah kalktığınızda hiçbir şey yemeden içmeden bir su bardağına su doldurun. Suya tükürdükten sonra 3 dakika bekleyin. Aşağıdaki durumlardan biri ortaya çıkarsa bağırsaklarınızda mantara işaret edebilir; tükürüğünüzdenaşağı iplikçik şeklinde salınımlar oluyorsa, Su bulanıklaşmışsa; toz gibi zerrecikler suyun her tarafına dağılıyorsa, Tükürüğünüz dibe çöküyorsa. Ancak bu test bağırsak mantarı teşhisinde kesin yöntem değildir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 6. Bağırsak mantarını evde teşhis etmek için diğer yöntem; Bir bardak içme suyuna sabah aç karnına tükürün ve 15 dakika izleyin. Eğer tükürük suyun üstünde kalıyorsa sağlıklı bağırsak florasına sahipsiniz. Eğer tükürük dibe çöküyorsa, saçak gibi aşağıya iniyorsa, kar yağmış gibi oluyorsa veya suya rakı konmuş gibi bulanıyorsa kandida bağırsak floranızı bozmuş demektir.

Bağırsak Mantarı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bağırsak mantarının tedavisi doğru beslenmeye geçişle beraber 1 sene sürebilir.

Bağırsak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 1. Bağırsak mantarı olduğundan şüpheleniyorsanız, öncelikle Dahiliye doktoruna veya Enfeksiyon hastalıkları doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizden yukarıdaki testleri isteyip, hastalığı tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Mantarlardan kurtulmak için doktorunuzun önerdiği mantar ilaçlarını düzenli kullanmak gereklidir. Sizde bağırsak mantarı mevcutsa, yapmanız gerekenler, doktorların tavsiyeleri şunlardır;
 2. Şekerli gıdalar, unlu gıdalar, pastalar börekler çörekler, salam sucuk gibi işlenmiş etler, yenilen mantar türleri, beyaz pirinç, mayonez, turşu, alkol tüm bunlar uzak durmanız gereken yiyeceklerdir. Mantarlar beyaz un ve beyaz şekerle beslenir ve hızla çoğalırlar. Bu gıdalar yasak. Mantarların artmasına tatlılar, asitli ve gazlı içecekler ve çok fazla süt tüketimi de neden olabilir.
 3. Yoğurt bağırsak mantarına şifa olan, bağırsak florasını düzenleyen harika bir besindir. Faydalı bakterilerin çoğalmasını ve candida mantarının ölmesini sağlar. Günde 2 kase yoğurt tüketmeye devam edin.
 4. Her gün 8-10 su bardağı su için. Su içmek bağırsaklarda aşırı birikmiş candida mantarının atılmasını hızlandıracaktır. Su içmek ayrıca bedenimizi toksinlerden arındırıp doğal şifa verir.
 5. Elma sirkesi de bağırsak mantarını tedaviye yardımcıdır. Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi karıştırarak yemeklerden önce için. Elma sirkesi, bağırsaklardaki ortamı mantarların yaşayamayacağı şekilde değiştirir.
 6. Bağırsak mantarı tedavisinde sarımsak çok etkili bir besindir Sarımsakta bulunan sülfür, allicin, alliinace gibi bileşenler zararlı bakteri ve mantarları öldürür. 1-2 diş sarımsağı bıçakla küçük küçük kesip suyla yutun. Her gün buna devam edin.
 7. Asitli gıdalar olan kırmızı et ve peynir tüketiminin kısıtlanmalı, öğünler taze sebzeler, tam tahıllı ürünler, baklagiller, balık, ve organik kümes hayvanları gibi sindirimi kolay protein kaynaklarından oluşmalıdır. Kuru yemişler, eski peynirler tüketilmemelidir.
 8. Defne çayı da bilimsel araştırmalara göre candida mantarını yok eden bitkilerdendir. Günde 1 bardak defne çayı içmeye devam etmelidir.
 9. Bağırsakta mantar oluşumunu önlemek için meyve ve sebzeler gibi lifli gıdalar tüketmek faydalı olur. Örneğin, baklagiller, yulaf ezmesi, ev yoğurdu, meyan kökü, şalgam, ısırgan otu, yer elması, brokoli, sarımsak, fırında pişmiş patates ve soğan, kimyon, melisa çayı, defne çayı, papatya çayı, kekik çayı, sarı kantaron çayı ve tarçın gibi bitkisel öneriler bağırsakta ve midede mantar oluşumunu önlemede yardımcı olur.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Bağırsak Mantarı İçin Bitkisel Tedavi

Prof. Dr. ibrahim Saraçoğlu tarafından tarifi verilen bağırsak mantarına bitkisel çözüm olan kür şöyle hazırlanır;

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Bağırsak Mantarı İçin Bitkisel Tedavi

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı aynısafa bitkisi (aktardan alınır)
 2. 1 su bardağı su

Yapılışı: 1 su bardağı suyu kaynatıp içine 1 tatlı kaşığı aynı safa bitkisini katıp, kısık ateşte 5 dakika daha kaynatın. Ocaktan alıp süzün. Akşam yemeğinden 2 saat sonra için. İçtikten sonra hiçbir şey tüketmeyin. 1 ay boyunca devam etmenlisiniz.

Bağırsakta Mantar İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Midemde şişlik, aşırı gaz, tuvalette tam rahatlayamama, karın ağrısı , dilimde sarı pas tabakası ... gibi belirtiler yaşamaktayım. Bağırsak mantarının belirtileri olarak hep karşıma çıkıyor. Bağırsak mantarı diye bir hastalık var mı, eğer mantar varsa nasıl tedavi edilir?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Hayri Karaaslan’ın cevabı: (Bana muayeneye gelmiş olsaydınız sizden şu 3 muayenenin yapılmasını isterdim: 1.gastroskopik muayene(h.pylori için mide biyopsisi) 2.kolonoskopik muayene 3.batının ultrasonografik tetkiki barsak mantarları sık antibiotik kullanan insanlarda görülür ama kişide ishal dışında pek fazla belirti vermez. Probiotikli ilaçlar veya yoğurt etkili olur.bunun dışında midebarsak sistemi mantarları fırsatçı enfeksiyon olarak bağışıklık sistemi zayıflamış veya bozulmuş kişilerde veya hastalarda görülür,bu durumda tablo çok ağır olur. Bence yakınmalarınız stressten kaynaklanmıyorsa lütfen yukarıda belirtilen tetkikleri yaptırın)

Sual: Bende uzun zamandır ağız kokusu var bir çok doktora gittim ama faydası olmadı biraz araştırdım bağırsak mantarı belirtileri bende bulunuyor. Acaba tedavi için veya teşhis için nereye başvurmalıyım ?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Murat Törüner’in cevabı: (Bağırsak mantarı için Enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneririm.)

Sual: Bağırsak florasını nasıl düzeltebiliriz candida mantarı var ise nasıl tedavi edebiliriz hangi ialçları tavsiye edersiniz?

CEVAP

Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Hilmi Tezgel’in cevabı (Barsak floranızı ''reflor'' adıyla kapsül ve granül olarak satılan ilaçtan 3-4 gün günde 1 tane alarak düzeltebilirsiniz.)

Bağırsak Detoksu Nasıl Yapılır, Bağırsakları Ne Temizler? Tıklayınız

Bağırsakları Ne Çalıştırır? Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler, Bitkiler Tıklayınız

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi İçin En Etkili Tarifler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

6 Yorum

 1. Melisa

  Hocam 22 aylık çocuğum doğdu doğalı bi çiş problemimiz var bebekken zeytin yağ kulak çöpüyle çiş yapıyodu hep kendi hiç yapamıyordu daha sonra 6 aylıkken ilk çişini kendi yaptı ondan sonra biraz düzene bindi ama gabzlık çok sık yaşadık bi şekilde lavma fitil çok zor durumda kaldıkça kullandık gaz sancımızda bu kışın başında banyolardan sonra başladı banyo yaptırmaya korkuyorum ve makatta çatlak var çok küçük 6 Aydır krem tedavisi sadece ama şu son bi Aydır gene yapamıyo bu kez nerdeyse lavma bile zor etki ediyo dubalak kullanıyorum şimdi onla biraz düzeldi hergün içiyorum ama bugün bi doktora gittim taaaki o bagırsak mantarı olabilir bi tıp fakültesine götür araştır diyene kadar hayatımda ilk kez duydum ve araştırdım internette birazcık sizin sayfayı gördüm ve yazdım bna yardımcı olun lütfen biraz beni bu konuda aydınlatın sizce bizim durumumuz bu olabilir mi çok korkuyorum ve üzülüyorum sizden yardım istiyorum

 2. Güllü

  İyi günler kızımı bebekken zamanında yaptırmamıza ragmen atışlarını. Kabakulak şikayetinden hasta. 6.5 yaşında

 3. Nida

  Bende bu şikayetlerin hepsi mevcut olduğu için bugün dahiliye doktoruna gittim bağırsak mantarının tüm belirtilerni taşıyorum dedim doktorda o ne ya ben öyle birşey ilk defa duyuyorum dedi ?

 4. Büşra

  Meraba bende karında şişlik aşırı gaz sorunu sindimde sıkıntı gibi şikayetlerim vardı doktora gittim bağırsak bakterisi var ve idrar yolları enfeksiyonu var dedi ama ilaç vermedi ilacın daha çok çoğaltıcağını söyledi acaba bitkisel yollarla nasıl geçirebilirim

 5. Kadir Onay

  En değerli hazinemiz sağlığımızdır.
  En mükemmel canlı.İnsandan sonra Arı dır.
  Arı ürünleri en etkili.en mükemmel.en güvenilir ürünlerdir.
  Apis Latince de Arı. terapi. tedavi yöntemi olup.Doğal tedavi yöntemleri içerisinde en üstünü Apiterapi dir.
  Gezegenimiz de hasta olmayan tek canlı Arı dır.Bunun sebebi kovanların yüzeyindeki yine bir arı ürünü olan Propolis tir.Pro güvenli.polis şehir.Propolis güvenli şehir anlamındadır.
  Propolis doğada.en çok antioksidan içeren.en güçlü antibiyotik.antimikotik.antienflamatuar.antiviral.antibakteriyel.antihistaminik.antifungal maddedir.Propolis en güçlü kimyasal bazlı sentetik antibiyotikten 100 misli güçlüdür.
  Hormonlu.gdolu.kimyasallı,katkılı işlenmiş endüstriyel gıdaların ve doğal olmayan batı tipi beslenme tarzının sebep olduğu hastalıkların modern tıpta ilaçla tedavisinin yapılamadığı veya yapılmadığı.herkesçe malumdur.
  Başta Candida olmak üzere .ülser.gastrit.sinüzit.bronşit.şeker.tansiyon ve kolestrolden bir tek iyileşen yoktur.Halbuki tüm bu hastalıkların Doğal yöntemlerle kalıcı olaraktedavisi mümkündür.Vakit uyanma ve sorgulama vaktidir.Enfeksiyonel hastalıklarda kullanılan sentetik antibiyotikler.bağırsak florasının dolayısıyla bağışıklık sistemimizin en büyük düşmanıdır.
  Tüm hastalıklara zemin hazırlayan Candida rahatsızlığını uzun yıllar en üst düzeyde yaşadıktan sonra 2 yıl önce,Propolis ve Polen kullanarak kesin kalıcı ve yanetkisiz,güvenilir şekilde tedavi ettim.Bu tedavi yönteminde bağırsak florasını güçlendirerek yeniden yapılandırmam çok etkili oldu.
  Erzurum Ziraat mezunu 34 yıllık bir Apiterapist olarak bu yöntemimle yüzlerce kişinin iyileşmesine vesile oldum.
  Doğru Ürün temini,kullanım teknikleri ve bağırsak florasının yenilenmesi konularında bilgi.birikim ve dengeli doğal beslenme ile ilgili arşivimi paylaşmamı isteyenler 05324063215 ve 05050658499 nolu telefonlarımdan ve Whatsapp tan ulaşabilirler.Saygılar……………Kadir Onay

 6. Canan

  Bende hem mide iltahabı vebagırsak mantarı var cok agrılarım oluyor ne yapmalıyım cok zararları olurmu

 
 
KAPAT