19 Haziran 2019, Çarşamba 13:04

Bağırsak Sarkması Nedir Belirtileri Ameliyatı Toz Şeker Tedavisi

Bağırsak Sarkması Nedir Belirtileri Ameliyatı Toz Şeker Tedavisi

Rektum; kalın bağırsağın son kısmına verilen isimdir. Rektumdaki destek dokularının gevşeyip makat dışına çıkması ise rektal prolapsus (makat sarkması) olarak adlandırılmaktadır. Bu durum ayrıca bağırsak sarkması olarak da bilinir. Bu hastalığın en rahatsız edici büyük belirtileri; büyük abdest kaçırma, tuvalette aşırı ıkınma, makattan sürekli akıntı olması ve gazdır. Bu problem genel itibari ile en çok çok sık doğum yapan ileri yaştaki kadınlarda görülmektedir. Bağırsak sarkması kansere dönüşen bir hastalık değildir.

Makat sarkmasının bir sebebi ise kronik kabızlıktır. Ayrıca ileri yaş, çok doğum yapmak, sık sık ishal olmak, bağırsak enfeksiyonları, omurilik travmaları sebepli meydana gelen pelvik kaslarındaki güçsüzleşme de makat sarkmasına sebep olan durumlar arasında yer almaktadır.

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık: Makat sarkmasının ilk belirtilerinden biri kabızlıktır. Makat sarkması vakalarının %70’inde ilk olarak kabızlık görülmektedir. Bu durum daha çok genç hastalarda görülmektedir. 

Gaz ve dışkı kaçırma: Makat sarkması vakalarının %40 ila %80’inde görülen gaz ve dışkı kaçırma ileri yaş hastalarda görülmektedir.

Dışkının tam boşalmaması: Makat sarkması yaşanan hastalarda dışkının tamamen yapılmama hissi vardır. Bu durum çok rahatsız edici olup sürekli olarak tuvalete gitmeye sebep olmaktadır.

Sürekli ıkınma hissi (tenesmus): Makat sarkması nedeniyle hastada sürekli ıkınma hissi oluşur. Bu durum psikolojik olarak kişinin her girdiği ortamda tuvalet araması ve kalabalıktan kaçmaya neden olur.

Dışkılamada zorlanma: Makat sarkması yaşayan yetişkinlerin %50’sinde tuvalete çıkmada zorlanma görülür.

Tıkayıcı tipte dışkılama (obstrüktif defekasyon)

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Neden Olur?

 1. Çok doğum yapma: Çok sayıda doğum yapan kadınların neredeyse % 50’sinde makat sarkması görülmektedir.
 2. Kronik kabızlık: Makat sarkması olan hastaların % 50-75'inde kabızlık olmaktadır.
 3. Parazit ve basilli dizanteri enfeksiyonları sonrasında
 4. Hirschsprung hastalığı
 5. Aşırı ishal: Makat sarkması hastalarının % 15'inde aşırı ishal görülmektedir.
 6. Kistik fibroz hastalığı
 7. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve aşırı öksürme
 8. Yaşam boyu alışkanlık haline gelen uzun süreli ıkınma alışkanlığı: Makat sarkması olan hastaların yaklaşık olaran % 50'sinde uzun süreli ıkınma alışkanlığı vardır.
 9. Doğum yaptıktan sonra.
 10. Dışkı gevşetici (laksatif) ilaçların aşırı kullanımı
 11. İlerleyen yaş ile birlikte
 12. Rektal polipler olması durumunda
 13. Yaşla birlikte makattaki kas ve bağların gevşemesi durumunda
 14. Çatı kemiği tabanının bozukluğu (pelvik taban disfonksiyonu) durumunda idrar kaçırma (üriner inkontinens)
 15. Omurilik yaralanmaları sonrasında
 16. Bazı nörolojik hastalıklar sonucunda
 17. Genetik faktörler

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Kendiliğinden Geçer mi?

Makat sarkması problemi tedavi olmadan geçebilen bir hastalık değildir. Sıklıkla çok doğum yapan kadınlarda görülen makat sarkmasında kalın bağırsağın son kısmı makattan dışarı çıkmaktadır. Bu hastalık 50 yaşından sonra yaşanma ihtimali artmaktadır. Bu hastalık için ameliyat zorunlu olmasa da ameliyat olmadan devam edildiği durumunda hayat komforunun ortadan kalkacağı unutulmamalıdır.

Makat Sarkması İçin Toz Şeker Tedavisi

Makat sarkması sorunu olup da genel anestezi alamayacak durumda olan hastalara makat içine toz şeker sokulur. Bu şeker makat bölgesindeki suyu çeker ve ödemi azaltır. Böylece makat sarkması olan hasta bir nebze olsun rahatlar

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Nasıl Tedavi Edilir?

Makat sarkması durumunda karın veya makat bölgesinden yapılacak cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Ameliyat yapılmadan önce alınması gereken bazı önemli tedbirler bulunmaktadır. Bunlardan ilki posalı diyettir. Hasta bol bol lifli gıdalar ve sebze yemekleri tüketir. Bu tür beslenmedeki amaç kişinin kabız kalmasını ve ıkınmayı engellemektir. Lifli beslenme dışında hasta günde en az 3 litre su içmelidir.

Karından Yapılan Müdahale

Makat sarkması durumunda karından cerrahi müdahale yapılması durumunda; rektum karından yukarı çekilir ve pelvisin arka duvarına dikişlerle sabitlenir. Doktor gerekli görürse meş isimli medikal ağlar da kullanabilmektedir. Karından kesi açılarak meydana gelen bu işlem rektopeksi olarak adlandırılmaktadır. Bu müdahale herhangi bir sağlık problemi olmayan gençlerde önerilmektedir. Başarı oranı yüksek olan bu işlemde makatın tekrar sarkma ihtimali %2’den azdır. Ayrıca eğer hastada kronik kabızlık var ise; karından müdahale dışında kalın bağırsağın bir bölümünün alınması gerekebilir.

Makattan Yapılan Müdahale

Makat sarkması durumunda uygulanabilecek bir diğer işlem ise makattan müdahale yapılmasıdır. Bu işlem rektosigmoidektomi olarak adlandırılır ve daha çok ileri yaş kişilerde veya sağlık problemi olan kişilerde uygulanmaktadır. Makat sarkması durumunda makattan yapılacak cerrahi müdahalede ağrı daha az yaşanır ve taburcu süresi kısadır. Fakat bu işlem sonrasında makatta sarkmanın tekrarlama riski karından yapılan işleme oranla %10 daha fazladır. Makattan yapılacak müdahalede kanama ve akıntı ihtimali de daha yüksektir. Makattan yapılan müdahaleye ek olarak pelvik tabandaki kasların gerdirilmesi de gerekli olabilir.

Not: Makat sarkması durumunda yapılan karından müdahale sinir hasarına çok az ihtimalle de olsa yol açabilir. Bu tür işlem sonrasında cinsel fonksiyonlarda azalma meydana gelebileceğinden genç erkeklerde daha çok makattan müdahale yapılmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT