21 Haziran 2021, Pazartesi 13:32

Bağırsak Tıkanıklığı İntestinal Obstrüksiyon Belirtileri Neden Olur

Bağırsak Tıkanıklığı İntestinal Obstrüksiyon Belirtileri Neden Olur

Bağırsaklarımız 8,5 metredir. Dolayısıyla tükettiğimiz besinlerin iyice sindirilebilmesi ve vücuttan uzaklaştırılabilmesi için uzun bir yol katetmeleri gerekmektedir.

İleus ve intestinal obstrüksiyon bağırsak tıkanıklığı demektir, bağırsak tıkanıklığının tıbbi adıdır.

Bağırsakta bulunan gıdâ maddeleri ve artıkları ilerleyemiyorsa bu durum barsak (bağırsak) tıkanıklığı olarak adlandırılır. Kısaca ileus denir.

Söz konusu rahatsızlık nedeniyle herhangi bir sıvının, besin maddesinin veya gazın bağırsaklardan geçişi mümkün olmaz. Çoğunlukla karın ameliyatının ardından meydana gelir. Çok önemli bir sorundur ve tedavisi yapılmazsa bağırsaklara kan gitmesini engelleyebilir. Bu ise bağırsak dokularının ölmesiyle sonuçlanır. Bağırsaklar yırtılabilir ve karın boşluğunda enfeksiyon oluşarak hayati tehlike arz edebilir.

İleus Neden Olur?

Yediklerimiz bağırsaktan geçerken önce bağırsak kasları kasılıp gevşer. Dalgaya benzer bir hareket gerçekleşir. Bu, peristalsis diye bilinir. İşte bu hareket sayesinde yiyecekler bağırsaklarda kolaylıkla ilerler.

Bu dalga benzeri hareketlerin olmamasına ileus denir. Belirtileri ekseriyetle 1-3 gün boyunca devam edebilir. Sıvılar, yiyecek parçacıkları ve gazlar sindirim sisteminden geçmeye imkân bulamaz.

Karın ameliyatından kısa bir süre sonra ileus ortaya çıkabilir. Kimi zaman da sindirim sistemindeki bir hastalık buna yol açar.

İleus Belirtileri Nelerdir?

İleus belirtileri 1-3 gün arası sürebilir. Bu belirtiler şunlardır;

 1. Gaz çıkaramama
 2. Karın ağrısı
 3. Karın krampları
 4. İştah kaybı
 5. Ağız kokusu
 6. Midede dolgunluk hissi
 7. Kabızlık
 8. Mide şişmesi
 9. Mide bulantısı
 10. Kusma, özellikle dışkı benzeri içerikleri kusma

İleus Neden Olur?

Ameliyat olma: İleus nedenleri içerisinde en yaygın olanı karın cerrahisi geçirmektir. Çünkü bu operasyonlar sırasında bağırsaklar manipüle edilir ve açık havaya maruz bırakılır.

Enfeksiyonlar - Bağırsak veya karın içi enfeksiyonları: Apandis iltihabı da buna sebebiyet verebilir. Yahut bağırsak duvarında yer alan divertikül adlı küçük keselerin enfekte olması veya iltihap kapması İleus'a neden olabilir. Buna kısaca divertikülit adı verilir.

İlaçların yan etkisi –Psikiyatride kullanılan ilaçlar (örneğin antidepresanlar) ve güçlü ağrı kesiciler bağırsakları yavaşlatabilir.

Tiroid bezinin bazı hormonları yeteri kadar üretememesi (hipotiroidizm), kalp krizi ve böbrek yetmezliği bağırsaklarda yavaşlama yapabilir.

Kalsiyum, potasyum ve benzeri minerallerde yetersizlik veya aşırı artış bu durumu tetikler.

Kistik fibroz bozukluğu ileus oluşumuna zemin hazırlar. Bu hastalık akciğerlerde, genlerin yapısında ve çeşitli organlarda ciddi hasar meydana getirir. Hâliyle bağırsakları da olumsuz etkiler.

Pankreatit, diğer ismiyle pankreas iltihabı toplumda görülme sıklığı fazla olan bir rahatsızlıktır. İleus, bu iltihap yüzünden de gelişebilir.

Peritonitis veya peritonit bu durumun diğer nedenleri arasındadır. Karın zarında iltihaplanma sonucu oluşan bu hastalık ileus dediğimiz bağırsak problemini beraberinde getirebilir.

İleus Nasıl Tedavi Edilir?

Hangi tedavinin uygulanacağı hastalığın sebebine ve şikâyetlerinize göre değişir.

1-3 gün boyunca ağızdan herhangi bir gıda ve sıvı alınmamalıdır. Bozulan elektrolit dengesini yeniden sağlamak amacıyla hastaya serum verilecektir.

Tıkanıklık sorunu mekanik bir engelden kaynaklıysa bunun için cerrahi operasyona ihtiyaç duyulur. Örneğin bağırsak kanseri mevcutsa o bölge ameliyatla alınır. Karın içerisinde yapışıklık varsa bu da ameliyatla giderilir. Bağırsak kendi çevresinde dönerek düğümlenmiş ise bunu düzeltmek cerrahi girişimle mümkündür. Bağırsak, bir fıtığın içinde sıkışmışsa buradan çıkarılması ve fıtığın tamir edilmesi yine ameliyatla olacaktır. Ameliyat planlaması, problemin altında yatan nedene göre yapılır.

İleuslu hastalar genelde ameliyata gereksinim duymazlar. Sebebe yönelik tedavi ile kısa zamanda iyileştirilebilir. Hastanın durumu ağırsa ve tedaviden başarı elde edilemiyorsa tek çare ameliyattır.

Ileus Komplikasyonları Nelerdir?

Ileus genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak teşhis edilmeden ve tedavi edilmeden bırakılırsa, yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar şunları içerir:

 1. Bağırsak duvarının delinmesi veya patlaması
 2. Doku ölümü (nekroz)
 3. Karın boşluğunun enfeksiyonu (peritonit)
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT