Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bağırsakları çalıştırıyor ve unutkanlığa iyi geliyor! Bu karışım kanseri de önlüyor...

Mavikadin>Sağlık>Bağırsakları çalıştırıyor ve unutkanlığa iyi geliyor! Bu karışım kanseri de önlüyor...

Modern dünya, eski halk ilaçlarının etkinliğini yeniden keşfediyor. Zeytinyağlı incir kürü de yüzyıllardır kullanılan doğal şifalardan, bu kürün tüketimi Sümer uygarlığına kadar uzanıyor. Kuran-ı Kerim’de “İncir ve zeytine and olsun” buyruluyor. Peki zeytinyağlı incir kürü ne işe yarıyor? Vücuda ne gibi faydalar sağlıyor?

Zeytinyağlı incir kürünün en önemli faydalarından biri de kabızlığa şifa olmasıdır.
Zeytinyağlı incir kürünün en önemli faydalarından biri de kabızlığa şifa olmasıdır.

Zeytinyağlı incir kürünün faydalarını saymakla bitiremeyiz… Nelere iyi gelmiyor ki? Kabızlığı önlüyor, eklem romatizmasına iyi geliyor, tok tutup zayıflamayı kolaylaştırıyor, vücuda enerji veriyor. Hatta Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da çocuk sahibi olmak isteyenlere bu küre devam etmeyi öneriyor. Ünlü tıp bilgini İbni Sina yüzyıllar öncesinden zeytinyağlı incir kürünün astıma şifa olduğunu haber veriyor. İşte kürün faydalarında daha neler var neler… O zaman buyurun bu kürün yapımına geçelim.

ZEYTİNYAĞLI İNCİR KÜRÜ NASIL YAPILIR?

Malzemeler

 • 250-300 gr doğal kuru incir
 • Yarım litre cam kavanoz
 • Sızma zeytinyağı

Zeytinyağlı incir kürü için sızma zeytinyağı kullanılmalı. İncirler yıkanır ve süzülür. Küçük parçalar halinde doğranır. Doğranmış incirleri yarım litrelik bir cam kavanoza aldığı kadar bastırın.Üzerine sızma yağı ekleyip bu şekilde 1 gün bekletin ve ertesi sabah incirleri kahvaltı öncesinde açken tüketin. İncirleri yedikçe içine yeni incir koyarak kürü sürekli tekrarlayın. Zeytinyağlı kuru incir kürüne hayat boyu devam edebilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI İNCİR KÜRÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

 • Günümüzün en büyük problemlerinden biri hareketsiz yaşam. Özellikle iş hayatında çoğumuz hareketsiz masa başı çalışıyoruz. Bunun sonucunda kabızlık, obezite dahil birçok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Zeytinyağlı incir kürü kabızlığa doğal şifa, bağırsakları çalıştırıyor, dışkıyı yumuşatıyor, kabızlıktan kurtulmaya yardımcı oluyor.
 • Eklem romatizması (romatoid artrit), dünya nüfusunun yaklaşık %1’inde görülen bir sağlık sorunu. Yapılan deneysel çalışmalar incir ve zeytin meyvelerinin iltihap giderici, bağışıklık sistemini düzenleyici, ağrı giderici ve antioksidan etkileri bulunduğunu ortaya koymakta. Iranian Journal of Pharmaceutical Research dergisinde 2016 yılında yayımlanan araştırma zeytinyağlı incir kürünün eklem romatizmasına şifa olduğunu gösteriyor.
 • Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kuru incir ve zeytinyağı ile yapılan kürün astım ve öksürüğe şifa olduğunu bildiriyor. Öksürükten muzdaripseniz yahut astım hastasıysanız sızma zeytinyağında geceden bekletilmiş 2 adet kuru inciri sabah aç karına kahvaltıdan en az yarım önce tüketin. Her gün istikrarlı bir şekilde buna devam ederek astıma şifa bulabilir, öksürükten kurtulabilirsiniz.
 • Dr. Ahmet Maranki kolay ve hemen hamile kalmak için zeytinyağlı incir kürünü öneriyor. Bu kürü evlat sahibi olmak isteyen hem erkekler hem de kadın uygulamalı. Her gün bu küre devam ederek kısa sürede çocuk sahibi olabilirsiniz.
 • Cidde Üniversitesi'nden NAAlharthy & AEBawazir tarafından erkek albino fareler üzerinde yapılan bir araştırma, incir ve zeytinyağı karışımının hafıza kaybını etkili bir şekilde tedavi ettiğini ve bilişsel yetenekleri geliştirdiğini buldu. Bu da bu karışımın insanlarda Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara etkili bir çare olabileceğini gösteriyor.
 • Zeytinyağı ve incir kürü zayıf olup da kilo almak isteyenlerin de imdadına yetişiyor. Yüksek kalorisi ile ideal kilonuza ulaşmakta etkili rol oynuyor.
 • Zeytinyağlı inciri düzenli olarak tüketmek yüksek antioksidan ve E vitamini içeriği sayesinde sayesinde cildi içeriden besliyor, yaşlanmayı geciktiriyor, parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmaya yardımcı oluyor.
 • Kuru incir ve zeytinyağı içeriğindeki mineraller ve besin vitaminler sayesinde kalp sağlığını koruyor ve kalp damarlarını güçlendiriyor.
 • Zeytinyağlı kuru incir karışımı vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyabilen ve böylece kronik hastalık riskinizi azaltan antioksidanlara sahip. Alkali özelliği ile kanınızdaki ph seviyelerini dengelemeye yardımcı oluyor, böylelikle pek çok hastalığı önlüyor.
 • Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenliyor, kolon kanseri başta olmak üzere kişiyi kanserden koruyor.
 • Erkeklerde cinsel gücü ve sperm kalitesini, sayısını artırıyor.
 • B2 vitaminleri içeren kuru incir ve zeytinyağı kombünasyonu sinir sistemini ve hafızayı güçlendiriyor.
 • Halsizlikten şikayetçiyseniz zeytinyağlı inciri yemeğe devam ederek halsizlik kurtulabilir, yaşam enerjinizi yükseltebilirsiniz.
 • Bu kür kandaki sağlıksız LDL kolesterol miktarını düşürmeye yardımcı oluyor.
 • Kalsiyum ve fosfor içeren kuru incir ve zeytinyağı kürü kemik ve dişleri güçlendiriyor, özellikle menopoz döneminde osteoporoza karşı koruyucu rol oynuyor. İncir, ayrıca güçlü kemikler ve sağlıklı dişler için gerekli olan büyük miktarda kalsiyum içeriyor. Süt ürünlerine alerjisi olanlar için iyi bir kalsiyum kaynağı.

KURU İNCİR VE ZEYTİNYAĞI KÜRÜNÜN ZARARLARI NELERDİR?

Kuru incir ve zeytinyağı diyabet hastası olmayanlar tarafından makul miktarda yenildiği takdirde çok sağlıklı. Ancak fazla miktarda yenmesi kilo aldırabiliyor, K vitamini içerdiğinden kan sulandırıcı ilaçların etkinliğini artırabiliyor, kan şekerini yükseltebilir ve son olarak mide ağrısı, ishal gibi problemlere neden olabiliyor.

Kaynak : Mavi Kadın, pharmacophorejournal.com, Iranian Journal of Pharmaceutical Research
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...