Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2023-03-03 16:00:00 | Son Güncelleme : 2023-03-03 22:38:33

Bağırsakları hareketlendiren sinameki çayı faydaları nelerdir? Kabızlığa iyi gelen bu çay nasıl demlenir?

Google News

Adını sıklıkla duyduğumuz, özellikle kabızlıkla anılan ve rahatlatıcı etkileriyle bilinen sinameki çayı faydaları sadece bununla da sınırlı kalmıyor. Sinameki adı verilen bitki sağlığımız açısından pek çok faydayı bir arada sunuyor. Peki, sinameki çayı nasıl yapılır, nelere iyi gelir, zararları var mı?

Bağırsakları hareketlendiren sinameki çayı faydaları nelerdir? Kabızlığa iyi gelen bu çay nasıl demlenir?

Sinameki, boyu 1,5 metreye kadar ulaşabilen, ağaç görünümlü bir bitkidir. Hindistan, Afrika veya Arabistan gibi bölgelerde yetişen bu bitki, kaynatılıp içildiğinde pek çok faydayı vücuda sağlıyor. Sinameki çayı faydaları dilden dilde dolaşarak herkesin merakını üstüne çekiyor.

Bu yazımızda sizin için sinameki çayıyla alakalı merakla sorulan sorulara cevap arayacağız.

SİNAMEKİ ÇAYI NEYE İYİ GELİR?

Sinamekinin pek çok faydası bulunuyor. Bu faydalardan en popüleri ise sindirim sistemini düzenliyor olması. Özellikle kabızlık gibi rahatsızlıkları kısa sürede iyi eden sinameki, en iyi doğal ilaçlardan biri olarak kabul ediliyor. Kabızlık dışında sinameki çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sinameki, iltihap kurutucu özelliğe sahip bir bitkidir.
  • Cilt üzerindeki yaralara karşı iyi geldiği biliniyor.
  • Baş ağrısı, bel ağrısı veya sırt ağrısı gibi rahatsızlıkları geçiriyor.
  • Cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı oluyor. Bununla beraber ciltteki leke veya sivilce izlerini de geçirdiği gözlemlenebiliyor.

Sinameki çayı içildiğinde yukarıda da bahsettiğimiz üzere pek çok rahatsızlığa iyi geliyor. Bununla beraber sinameki otu kendi başına veya farklı varyasyonlarda kullanılabiliyor. Sinameki otu ile hazırlayacağınız bir kürü saçınıza sürdüğünüzde saçınızın gürleştiğini göreceksiniz. Sinamekiyi bu şekilde kullanarak başka bir soruna derman da bulabilirsiniz.

SİNAMEKİ ÇAYI NE ZAMAN İÇİLMELİ?

Sinameki çayı faydaları ancak düzenli kullanıldığında kendini gösteriyor. Bu yüzden her gün aynı saatte ve atlanmadan içilmesi öneriliyor. Sinameki çayını günde iki defa, sabah ve akşam olmak üzere içmeniz yeterli. Aç karna tüketmeniz, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermede etkili olur. Fakat tok karna tüketseniz dahi hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

SİNAMEKİ ÇAYI KAÇ GÜN İÇİLİR?

Sinameki çayı faydaları olduğu kadar zararları da olabilen bir çay. Dozunu kaçırırsanız bazı sorunlar meydana gelebilir. Sinameki çayı zararları hakkında konuşmak da bu yüzden önemli. Bir bitki çayının sadece yararlarından bahsetmek tehlikeli olabilir. İşte bu yüzden sinameki çayı zararları neler, sinameki çayı kaç gün içilir, biraz da bu konudan bahsedelim.

Kabızlık giderme, kilo verme gibi sebeplerle sinameki çayı tüketimini önemsiyorsanız en fazla iki hafta boyunca bu çayı kullanabilirsiniz. Eğer daha fazla kullanırsanız bağırsaklarınızın işlevini bozabilir, doğal bağırsak floranıza zarar verebilirsiniz. Bu durum zararlı olabilir. Eğer dozunda tüketirseniz ve iki haftayı geçmezseniz sinameki çayı kabızlık sorunu için en iyi bitkisel yollardan biri…

Bağırsakları hareketlendiren sinameki çayı faydaları nelerdir? Kabızlığa iyi gelen bu çay nasıl demlenir?

SİNAMEKİ ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Bitki çaylarını seviyorsanız ve sinameki çayı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, en doğru demleme yönteminden bahsetmek iyi olacak. Bu sayede birçok faydası olan bu çayı tüketebilir, bünyenize sağlık depolayabilirsiniz. O halde sinameki çayı nasıl demlenir? İşte yöntemi…

Sinameki çayını demlemeye karar verdiyseniz öncelikle kurutulmuş sinameki yapraklarını ince ince kıymalısınız. Bu yapraklardan 2 çay kaşığı kadarını, büyük bir fincan kaynar suyun içerisinde demlemelisiniz. Bu demleme süresi ortalama 10 dakika olarak belirlenebilir. Ardından demlenen çayınızı süzerek ve favori fincanınıza aktararak keyifle tüketebilirsiniz.

SİNAMEKİ ÇAYI NASIL ZAYIFLATIR?

Sinameki çayı, kilo vermek gayesi güdenlerin asla yanlarından ayırmamaları gereken bir bitki çayı olur. Metabolizma hızlandırıcı etkisi, ödem attırması, mide veya bağırsaklardaki gaz şişkinliğini gidermesi gibi faydaları sıralanabiliyor. Kilo vermek için kullanabilecek en güzel doğal ilaçlardan biri olan bu çayı düzenli kullanmanız sonucunda karşılığını tartıda görebilirsiniz.

SİNAMEKİ ÇAYINI KİMLER KULLANMAZ?

Öncelikle şunu söyleyelim; sinamekinin kabızlığı giderdiği biliniyor. İshal rahatsızlığı yaşayan bireylerin kesinlikle sinameki çayını tüketmemeleri gerekir. Tükettikleri zaman gözlerini hastanede açabilirler. Bu nedenle ishal yaşayanlar sinameki çayını kullanmamalılar. Bunların dışında çocukların veya hamilelerin kullanması da önerilmiyor.

Crohn, apandisit, hemoroit, ülser gibi hastalıkları yaşayan bireyler de aynı şekilde sinameki çayından uzak durmaları gerekiyor. Sinameki çayını düzenli kullanmak da önemli. Fakat asla aşırıya kaçmamalısınız.

Bireyler metabolizmayı hızlandırdığı gerekçesiyle sinameki çayını gün içinde devamlı tüketirler. Bu durumda sinameki çayı faydaları tarih olacak! Eğer faydaları bünyenizde gözlemlemek ve sinameki çayı zararları konusunda bilinçlenmek istiyorsanız aşırı tüketmekten kaçınmanız önemli. Çünkü aşırı tüketildiği takdirde vücudun iskelet sisteminin güçsüzleşmesine sebebiyet verebilir.

Sinameki çayı zararları arasında eklem ve kemik problemleri çok önemli. Düzensiz sinameki çayı tüketimi, eklem veya kemiklerimizin aşırı yumuşamasına neden olur. Fazla sinameki kullanmak alerjik bir reaksiyon da gösteriyor. Alerji sonrası cilt döküntüsü yaşayabilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi sinameki konusunda de aşırıya kaçılmaması gerekiyor.

Bitki çaylarının gücüne inanın!

Kaynak : Mavi Kadın
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.