17 Ekim 2021, Pazar 05:58

Bağışıklığı güçlendiren, grip ve nezleye şifa olan elma çayı tarifi

Bağışıklığı güçlendiren, grip ve nezleye şifa olan elma çayı tarifi

Bilhassa kış akşamlarının vazgeçilmez çayları arasında olan elma çayı, mis gibi kokusuyla kişiyi adeta mest eder. Elma çayı vitamin ve mineral açısından zengin olup, sağlığa çeşitli faydalar sağlar.  Bağışıklığı kuvvetlendirip hastalıklara karşı savaşan elma çayı, tam bir şifa deposudur. Sadece bunula kalmaz, ödem söktürücü özelliği sayesinde de zayıflatmaya yardımcı olur. İçeriğimizin devamında şifa kaynağı elma çayının sağlığa olan müthiş faydalarından bahsettik, buyurun birlikte okuyalım.

Şifa Kaynağı Elma Çayı Nasıl Hazırlanır?

Elma çayı dört mevsim tüketilen bir çay olsa da özellikle kış aylarında daha sık tüketilir. Sağlığa çeşitli faydalar sağlayan elma çayının hazırlanması yalnızca birkaç dakikanızı alır. Elma çayı hazırlamak için gerekli olan ana malzeme elmadır. İstediğiniz çeşit elmadan elma çayı yapabilirsiniz. Kullanılan elma ekşi de olsa tatlı da olsa oldukça lezzetli oluyor. Yazımızın devamında 2 kişilik elma çayı tarifi verdik, siz tarifi kişi sayısına göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 fincan su
  • Bir adet elma

Hazırlanışı

1 adet elma güzelce yıkanır ve kabuklarıyla birlikte 5-6 parça olacak şekilde dilimlenir. Elmaların çekirdeği ayıklanır. Dilimlenen elmalar demliğin içerisine koyulur ve üzerine 2 fincan su eklenir. Demlik ocağa alınır ve kaynamaya bırakılır. Elma çayı kaynadıktan sonra altı kapatılır ve yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır. Ardından süzgeç yardımıyla fincana süzülür.

Elma Çayının Sağlığa Müthiş Faydaları

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan elma çayının vücut sağlığına birçok yönden fayda sağlamaktadır. Zengin besin değerine sahip olan elma çayı, en başta kişinin zayıflamasına yardımcı olur, vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar ve kalp-damar hastalığına karşı korur.

1) Kalp-Damar Hastalığına Karşı Korur

Zengin besin değerine sahip olan elma çayının kalp ve damar sağlığını olumlu etkileri vardır. Düzenli tüketilen elma çayı kalp-damar hastalıklarına karşı korur.

2) Zayıflamaya Yardımcıdır

Elma çayının bilinen en büyük faydalarından biri de zayıflatıcı etkisinin olmasıdır. Detoks özelliği sayesinde zayıflamak isteyenlerin zayıflamasına yardımcı olmaktadır.

3) Balgam Söktürücüdür

Elma çayı aynı zamanda balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Balgam söktürücü özelliği sayesinde, öksürük probleminden kurtulmak mümkündür.

4) Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur

İçerisinde yüksek oranda lif ihtiva eden elma çayı bağırsaklardaki parazitleri temizler. Adeta detoks görebi gören elma çayı, vücuttaki zararlı toksinlerin dışarıya atılmasını sağlar.

5) Soğuk Algınlığına Birebirdir

A ve C vitamini yönünden zengin olan elma çayı grip ve soğuk algınlığına karşı birebirdir. Şiddetli öksürük şikayeti çekenlerin derdine şifa olmaktadır.

6) Yatıştırıcı Özelliğe Sahiptir

Elma çayının rahatlatıcı, sakinleştirici özelliği vardır. Sinirleri yatıştırır ve beyni rahatlatır. Bilhassa gece yatmadan evvel içilen elma çayı, rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

7) Bağışıklığı Güçlendirir

Elma çayı güçlü antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Böylece grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlara yakalanma riskini en aza indirir.

8) Cilt Sağlığını Korur

Elma çayı için güçlü bir antioksidan kaynağı demiştik. Antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığını korur ve cildin daha sağlıklı, canlı ve güzel görünmesini sağlar.

9) Sindirim Dostudur

Hazımsızlık ve kabızlık şikayeti çekenler için adeta ilaç görevi görür. Kabızlık ve hazımsızlık sorununa biçare olur.

10) Kan Şekerini Dengeler

Elma çayı, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücuttaki kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlar.

11) Kemik Sağlığını Korur

Elmanın içerisinde fitokimyasallar bulunur. Fotokimyallar kemik gelişimine destek sağlar. Dolayısıyla elma çayı kemik gelişimini destekler ve kemik sağlığını korur.

12) Hafızayı Kuvvetlendirir

Dikkat eksikliği yaşıyorum diyorsanız elma çayı tam da size göre… Düzenli tüketilen elma çayı, hafızayı kuvvetlendirir ve konsantrasyon bozukluğunu giderir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT