10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:48

Bağışıklığı güçlendiriyor, kanseri önlüyor… Bu mineral bir harika!

Bağışıklığı güçlendiriyor, kanseri önlüyor… Bu mineral bir harika!

İyot, balık, süt ürünleri, yumurta gibi bazı gıdalarda doğal olarak bulunan, bazı tuz türlerine de eklenen ve besin takviyesi olarak da alınabilen bir elementtir. Vücudumuzdaki organların sağlıklı bir şekilde çalışması için iyota ihtiyacımız vardır. Peki iyotun faydaları nelerdir, hangi besinlerde bulunur?

İyot, günlük beslenmemizde mutlaka almamız gereken önemli bir mineraldir. Yetişkinler için önerilen günlük iyot alımı (RDI) günde 150 mcg'dir. İyot, tiroid sağlığı, nörolojik fonksiyon ve üreme için gereklidir. Bu element ayrıca beyin fonksiyonu, metabolizma, hamilelik ve fetal gelişimde de çok önemli bir rol oynayan tiroid hormonlarını sentezlemekte de görevlidir. İyot eksikliği, guatr olarak bilinen tiroid bezinin şişmesine, halsizliğe, kas güçsüzlüğüne ve kilo alımına neden olabilen hipotiroidizme yol açabilir. İyot ne işe yarar, faydaları nelerdir? Hangi besinler iyot içerir? Tüm bu soruların cevabını Mavikadın editörü sizler için araştırdı.

İYOT NE İŞE YARAR, FAYDALARI NELERDİR?

İyotun faydaları vücudumuz için kritik öneme sahiptir. Beyin gelişiminden bağırsak sisteminin sağlıklı çalışmasına kadar birçok faydasu bulunur. İyotun faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 1. Troid hormonunun üretilmesinden sorumludur. Troidlerin yeteri kadar çalışmaması halsizlikten, istemsiz kilo alımına kadar çeşitli problemlere neden olur.
 2. Çocuklarda beyin gelişiminde etkili bir mineraldir.
 3. Üreme fonksiyonlarını destekler, çocuk sahibi olmayı kolaylaştırır.
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirip kanser dahil çeşitli hastalıklardan korur.

Uzmanlar iyotun faydalarını şöyle sıralıyor: 

TİROİD SAĞLIĞINI DESTEKLER

İyot minerali; tiroid hormonları, metabolizma, kemik sağlığı, bağışıklık sistemi ve merkezi sinir sisteminin çalışmasında önemli rol oynar. Tiroit sağlığı için de çok önemli olan iyot minerali; vücutta yeteri kadar bulunduğunda tiroidlerin düzgün çalışmasını sağlar. Dolayısıyla vücuda fazla veya az miktarda alınan iyot hipertiroidi ya da hipotiroidizme sebep olabilir.

HAMİLELERDE FETÜSTE NÖRAL GELİŞİME YARDIMCI OLUR

Hamilelik döneminde vücudun iyot mineraline ihtiyacı artar. Çünkü iyot: bebekte troid bezi gelişiminde anahtar role sahiptir. Uzmanların yürüttüğü araştırmalar sonucunda hamilelik döneminde anne vücudunda iyot eksikliği olması halinde bebeklerin IQ seviyelerinin daha düşük olduğu görülmüştür.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

İyotun en büyük faydalarından birisi bulunduğu ortamda virüs ve bakterilerin gelişmesini önlemesidir. Bu sayede vücudu birçok farklı hastalığa karşı korur. İyot; antioksidanları canlandırır, bu sayede vücudun savunma sistemini destekleyip kalp hastalıkları, kanser gibi ciddi hastalıkları önler. Buna ek olarak, iyot mineralinin bağışıklık sistemini güçlendirerek meme ve tiroid kanserini önlediğini gösteren birçok çalışma da mevcuttur.

 ENFEKSİYONLARI TEDAVİ EDER

İyotun cilde topikal halde uygulandığında enfeksiyon oluşumunu engellediği ve varolan enfeksiyonu ise iyileştirdiği bilinmektedir. Sıyrık ve hafif kesiklere uygulandığında bu bölgelerin içinde ve çevresinde bulunan bakterileri de temizler. Ancak derin kesik, yanık ve hayvan ısırıklarında iyot kullanımı zararlıdır, kaçınılmalıdır.

FİBROKİSTİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİNE YARDIMCI OLUR

İyot; göğüste kitlelerin oluşumu olarak adlandırılabilen fibrokistik hastalıklara karşı da oldukça etkili bir mineraldir. Vücuttaki fibrozis belirtilerini hafifletir ve buna ek olarak yaşanan ağrı ve diğer problemleri de engeller. İyot, günümüzde yaygın olarak fibroz tedavisinde kullanılmaktadır.

RADYASYONA KARŞI KORUMA SAĞLAR

İyotun bir diğer faydası ise vücudu radyasyondan korumasıdır. İyot, tiroit bezlerini radyasyon sebebiyle oluşan hastalıklardan da korur. Bu yönüyle iyot özellikle de nükleer santral ve radyoloji laboratuvarları gibi yüksek radyasyona maruz kalan kişiler tarafından mutlaka düzenli alınması gereken minerallerdendir. Hatta radyasyon tedavisi gören hastaların iyot desteği ile tedavi edildiği bilinmektedir.

AĞIZ SAĞLIĞINA İYİ GELİR

İyot minerali ağızdaki kötü bakterileri temizler, bu sayede diş çürümelerini engeller. Bunun yanısıra iyot etkili bir dezenfektan olduğu için diş temizliğinde önemli rol oynar. Dişlerin çok daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olur. Ağız sağlığını korumaya yardımcı olan iyot ağızda koku oluşumunu da engeller.

BEYİN SAĞLIĞINI KORUR

İyot beyin sağlığında da çok önemli rol oynayan bir mineraldir. Vücutta iyot eksikliği olması halinde beyinsel aktivitelerde azalmalar meydana gelir. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda özellikle Parkinson, Demans ve Alzheimer hastalıkları gibi beyin hastalıklarında iyot alımının iyileşmeye katkısının çok hızlı olduğu görülmüştür. İyot alımı yetişkinlerde beyin sağlığını destekler, çocuklarda ise bilişsel yetenekleri geliştirir.

KANSERİ ÖNLER

İyot yalnızca kanseri engellemekle almaz. Aynı zamanda,  var olan kanseri de etkili şekilde tedavi eder. Vücutta yeterince iyot yoksa başta tiroid kanseri olmak üzere birçok hastalık başgösterebilir.

ÜREME SAĞLIĞINI DESTEKLER

Son olarak iyot, üreme organları için de çok faydalı ve gerekli bir mineraldir. Çünkü üreme organları iyot sayesinde doğal şekilde büyür, olgunlaşır ve sağlıklı şekilde çalışmaya devam eder. Hatta tiroit bezlerinden sonra içinde en fazla iyot bulunan organ yumurtalıklardır. Dolayısıyla yumurtalık ve testislerin iyi çalışması için iyot eksikliğinin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

İYOT HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

İyot birçok besinde bulunur. Bunların çoğu her gün tükettiğimiz gıdalardır. İyotun bulunduğu besinler şöyle: 

 1. İyotlu sofra tuzu
 2. Süt ürünleri
 3. Yumurta
 4. Karaciğer
 5. Peynir
 6. Brokoli
 7. Sarımsak
 8. Karpuz
 9. Çilek

 1. Kuru yemişler
 2. Soya fasulyesi
 3. Yoğurt
 4. Ispanak
 5. Barbunya
 6. Havuç
 7. Levrek
 8. Alabalık
 9. Hurma
 10. Patates
 11. Elma
 12. Karabuğday
 13. Trabzon hurması
 14. Fasulye
 15. Ceviz
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT