Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
08-09-2023 14:03 | Güncelleme : 19-09-2023 17:15

Bahar alerjisi olanlar nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli?

Google News

Bahar alerjisi olanlar için yaz mevsimi demek bir nevi işkenceli günlerin başlangıcı demektir. Alerjik bünyeye sahip kişiler yediği besinlere dikkat ettiği sürece bu dönemi daha rahat atlatabilirler.

Yaz mevsimi kabusunuz olmasın!
Yaz mevsimi kabusunuz olmasın!

Yazın gelmesi pek çok insanda güzel duygular uyandırsa da bahar alerjisi olan bireyler için baş ağrısı ve kaşıntıların habercisidir. Bahar mevsimi ile çeşitli otların türemesi, çiçeklerin ortaya çıkması, polenlerin uçuşması alerjik bünyeler için korkutucudur. Günlük hayat kalitesini olumsuz etkileyen bu alerji türüne sahip insanların yediklerine de çok dikkat etmesi gerekiyor. 

Medicana Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Dyt.Yıldız Melek Aksoylu'nun verdiği bilgilere göre; dünya genelinde artan hava kirliliği, kötüye giden mevsimsel faktörler alerjik bünyeye sahip kişiler için kötü etkiye neden olabiliyor. Bu durumu en az seviyeye düşürmek için öncelikle bağışıklık sistemimizin düzgün iyileştirilmiş olması gerekiyor.

Bahar alerjisi olanlar nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli?
 

SIK TÜKETİLEN BESİNLER DAHA ÇOK ALERJİKTİR

Yılın her mevsimi tüketilen besinlerin daha fazla alerjik olduğunu biliyor muydunuz? Alerjik besinlerin başında soya, glüten, arpa, buğday, fındık, susam, çavdar geliyor. Bu besinlerin özellikle alerjik bünyeler tarafından daha dikkatli tüketilmesi gerekiyor. 

GIDA ETİKETLERİNİ OKUYUN VE İŞLENMİŞ BESİNLERİ TÜKETMEYİN

Sanayileşmeyle birlikte günümüzde işlenmiş besinlerin sayısı oldukça fazladır. Alerjik bünyeye sahip kişilerin paketli gıdalardaki içerik yazılarını titizlikle okumaları öneriliyor. Sağlıklı bünyeye sahip bireyler içinde uzak durulması gereken hazır paketli gıdalar sağlığımızı tehdit ediyor. 

Bahar alerjisi olanlar nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK

Kişinin bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa alerji ile vereceği mücadele de o kadar kolay olacaktır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin en kolay yolu vücudumuza zarar veren besinlerden uzak durmaktan geçiyor.  
   
Meyve sebze ağırlıklı beslendiğinizde ve adeta zehir saçan işlenmiş gıdalardan uzak durduğunuzda yaz aylarını ne kadar kolay geçireceğinizi göreceksiniz. Bir diğer tavsiye ise antioksidan açısından zengin beslenmektir. Bunun en iyi yolu meyve ve sebze yemektir. 

OMEGA 3'Ü EKSİK ETMEYİN

İltihap sökücü görevi olan omega 3 doğal yollardan alınabileceği gibi dışardan takviye şeklinde de alınabilir. Omega 3'ler kalp ve beyne en faydalı yağ asitlerindendir. Keten tohumu, balık, kabak ve ceviz tüketmek omega 3 alımınızı artırmış olacaksınız. Aynı zamanda cilt problemleriniz varsa da düzeldiğini göreceksiniz. 

SARIMSAK VE ZERDEÇAL YİYİN

Yemeklerde kullanılan zerdeçal ve sarımsakla da kanser gibi önemli bir hastalığa kalkan oluşturabilirsiniz. Bu besinler alerjinize iyi geldiği gibi kan şekerinizi düzenleyip kalp sağlığınızı korumanıza fayda sağlayacaktır.

Kaynak : medicana.com.tr
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.