Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bahar mevsiminin korkulu rüyası! Aman pencereleri açık tutmayın…

Mavikadin>Sağlık>Bahar mevsiminin korkulu rüyası! Aman pencereleri açık tutmayın…

Alerji mevsiminin tam ortasındayız. Eğer siz de sürekli hapşırıyorsanız, burnunuz akıyor, gözleriniz kaşınıyorsa ve bu semptomları uzun bir süre boyunca yaşıyorsanız saman nezlesi denen durumu yaşıyor olabilirsiniz. Peki, bu durumdan nasıl korunabilirsiniz?

Bahar mevsiminin korkulu rüyası! Aman pencereleri açık tutmayın…

Yılın belirli zamanlarında, özellikle bahar aylarının başlangıcında saman nezlesi adında mevsimsel bir alerjiye tutulabilirsiniz. Günümüzde birçok insanın sahip olduğu bu durum vücudun bağışıklık sisteminin çevredeki değişime verdiği tepkileri ifade eder.

Saman nezlesi nedir diye soracak olursanız, alerji sebebiyle meydana gelen semptomları ifade edebiliriz. Mevsimsel alerjik rinit de denen bu semptomlar bitkilerden salınan polenler sebebiyle meydana gelir. Peki, vücudun verdiği bu tepkilerin önüne nasıl geçilebilir?

İha’nın haberine göre; Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Ertem Cengiz, nüfusun yaklaşık yüzde 80'inin yaşamı süresince en az bir kez alerjik sorun yaşadığına ve halk arasında 'saman nezlesi' denilen alerjik rinitin her yaşta görülebileceğine dikkat çekerek alerjinin en etkili tedavisinin alerjenden kaçınma olduğunun altını çizdi.

SAMAN NEZLESİ NEDİR?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Ertem Cengiz, alerjik solunum hastalıkları temel olarak üst solunum yolunu ilgilendiren alerjik rinit ve alt solunum yollarını ilgilendiren alerjik astım olmak üzere ikiye ayrıldığını belirtiyor. Fakat temelde solunum bir bütün olarak kabul edilir. Alerjik reaksiyonlara sebep olan faktörlere de alerjen adı veriliyor. Ayrıca alerjiler astımı da tetikleyebilir.

SAMAN NEZLESİ BELİRTİLERİ NELER?

Bahar ayında bizi yakalayan ve yaza kadar etkisi altına alan saman nezlesi nedir diye soranlara bir alerjik rinit durumundan bahsedebiliriz. Saman nezlesi belirtileri hakkında da detayları bilmeniz önemli.

Bahar mevsiminin korkulu rüyası! Aman pencereleri açık tutmayın…

‘Saman nezlesinden nasıl kurtulurum’ diye merak ediyorsanız öncelikle bu durumu soğuk algınlığından ayırmalısınız. Bu sebeple belirtilerini bilmenizde fayda var. Bu belirtiler sizde de varsa, alerjik rinit için önlem almanız gerekir. Saman nezlesi belirtileri şöyle:

 • Burun akıntısı
 • Gözlerde kaşınma, sulanma ve kızarıklık
 • Sürekli hapşırık
 • Öksürük
 • Boğazda kaşıntı
 • Sinüslerde ağrı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Sinüzit

Grip ve soğuk algınlığı yaşamıyorsanız fakat yine de yukarıdaki belirtileri yoğun olarak hissediyorsanız alerjik rinit olabilirsiniz.

SAMAN NEZLESİNE NE İYİ GELİR?

Saman nezlesi neden olur diye soranlara gereken cevapları verdik; peki, bu durum nasıl hafifletilebilir? Saman nezlesine ne iyi gelir? Bunun cevabı da Dr. Cengiz’e göre alerjenlerden uzak durmak… Yine de bazen alerjenlerden tamamen kaçınmak da mümkün değil. İlaçlar bir ölçüde reaksiyonları azaltabilse de alerjiyi iyileştirmezler.

“Saman nezlesinden nasıl kurtulurum?” diyorsanız, semptomları azaltmak için bilmeniz gereken birkaç doğal yol var. Gelin, bu yollara bakalım.

 1. PENCERELERİ KAPALI TUTMAK

Bahar mevsiminde hava almak istemek çok doğaldır. Bu sebeple pencerelerimizi açık tutup temiz havayı evimize davet ederiz. Fakat bu durumda alerjinizi tetiklemeniz de mümkün hale gelir. Çünkü pencerelerinizi açtığınızda polenler de içeri gelir. Eğer bu durumu yaşamak istemiyorsanız polenlerin havada yoğun olduğu öğle ve öğleden sonrası zamanlarda pencerelerinizi kapatmalısınız.

 1. MASKE KULLANMAK

Polenleri uzak tutmak için yüzünüzde maske kullanımına özen gösterebilirsiniz. Ağzınızı ve burnunuzu kapatan maskeler polenlerden korunmanıza yardımcı olabilir ve belirtilerinizin önüne geçebilir.

 1. VEZELİN KULLANIMI

Alerji sebebiyle cildinizin ve dudaklarınızın kuruması kaçınılmazdır. Vazelin sürerek çatlamış dudaklarınızı ve kuru cildinizi onarabilirsiniz. Fakat vazelinin tek işlevi bunlar değil. Burun deliklerinize bir miktar vazelin sürerek polenlerin tutulmasını sağlayabilir, alerjik reaksiyonları önleyebilirsiniz.

 1. GÖZLERE SALLAMA ÇAY POŞETLERİ KOYMAK

Çayınızı demledikten sonra sallama çay poşetlerini atmayın. Çünkü bunları alerjiden şişmiş ve kızarmış göz kapaklarınızın üzerine yerleştirerek semptomları azaltabilir, gözlerinizi rahatlatabilirsiniz.

 1. SERİN BİR DUŞ ALMAK

Hapşırmaktan helak olduğunuz, gözlerinizin ve burnunuzun aktığı, aynı zamanda da kaşındığı bir tabloda soğuk suyla duş almanız rahatlatıcı etkiler gösterir. Sürekli dışarıda vakit geçirdiğiniz ve semptomlardan yorulduğunuz günün sonunda bu soğuk duş saman nezlesi belirtileri konusunda rahatlatıcı olur ve bir hayli işe yarar.

Saman nezlesi nasıl geçer diye merak edenlere bu önlemleri öneririz. Bu sayede semptomların azaldığını görebilirsiniz ve süreci daha rahat geçirebilirsiniz.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
Editör : Simgenur Gök
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...