2020-05-06 02:15:16 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:37

Baklava Şerbeti Sıcak mı Olmalı Baklava Şerbeti Ölçüsü Nedir

Ağızda dağılan kıyır kıyır baklavaların sırrı, tam kıvamında hazırlanan şerbetidir. Eğer şerbetin kıvamı iyi ayarlanmazsa özene bezene yaptığımız baklavanın tadı pek güzel olmaz. Baklava şerbeti fazla sulu ya da fazla koyu olmamalıdır.

Baklava Şerbeti Sıcak mı Olmalı Baklava Şerbeti Ölçüsü Nedir

1 Tepsi Baklavanın Şerbeti Nasıl Yapılır Nasıl Dökülür

Ağızda dağılan kıyır kıyır baklavaların sırrı, tam kıvamında hazırlanan şerbetidir. Eğer şerbetin kıvamı iyi ayarlanmazsa özene bezene yaptığımız baklavanın tadı pek güzel olmaz. Baklava şerbeti fazla sulu ya da fazla koyu olmamalıdır. Peki nefis çıtır baklava nasıl yapılır? İşte en lezzetli baklava tarifi ve baklava yapmanın püf noktaları…

Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır?

Baklava yapmak adeta bir sanattır. Bu sanatın inceliklerinden biri de şerbetini doğru hazırlamaktır. Ne kadar şeker koyacağınız sizin tercihinize kalmıştır. Çok tatlı olmasını istemiyorsanız şeker oranını azaltıp damak tadınıza uygun olmasını sağlayabilirsiniz.

Malzemeler

 1. 3,5 su bardağı şeker
 2. 3,5-4 su bardağı su
 3. 1 iri dilim limonun suyu
 4. 30 cm çapındaki tepsiler için yukarıdaki ölçü idealdir.

Geniş bir tencereye suyu ve toz şekeri ekleyelim. Şeker tamamen eriyinceye kadar bir kepçe ile karıştıralım. Bunu mutlaka yapmamız gerekir yoksa şerbetimiz daha çabuk şekerlenmeye başlar. Şeker eriyince karıştırmayı bırakalım ve şerbetimiz kaynayana kadar bekleyelim. Köpürcükler çıkmaya başladığı zaman 20 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edelim. Süre dolunca ocaktan indirelim.

Baklava Şerbeti Kaç Dakika Kaynatılır Baklava Şerbeti Yapımı Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Kaynayan şerbeti baklava henüz çok sıcak iken dökerseniz, ne yazık ki hamur gibi olacaktır. Şerbet de baklava da sıcak ise tatlı hamurlaşır. İkisi de soğuk olursa bu sefer baklavalar şerbeti emmez. Piştikten sonra soğuması beklenmeli ve şerbet, ılıktan biraz daha sıcak halde baklavanın üzerine dökülmelidir.
 2. Yani baklava soğuk, şerbet ise sıcağa yakın olmalıdır.
 3. Kaynama noktası, şerbetin kıvamını belirler. Her tatlıda olduğu gibi baklava yapımında da buna dikkat etmek lazımdır. Baklava şerbeti kaç dakika kaynatılır sorusunun cevabı ise, yaklaşık 20 dakikadır.
 4. Baklava şerbeti kıvam olarak ne çok koyu ne de akışkan olmalıdır.
 5. Şerbeti ocaktan indirirken orta akışkan bir kıvama geldiğinden emin olmalısınız.
 6. Kısık ateşte kaynayan şerbeti sürekli kontrol etmelisiniz. Kendi haline bırakırsanız kıvamını tutturamayabilirsiniz. Şerbet kısık ateşte kaynarken kıvamını takip ederek aşırı koyu veya cıvık olmasını engelleyebilirsiniz. Fazla cıvık şerbet, tatlının dağılmasına yol açar. Fazla koyu olursa tatlınız şerbeti çekmez ve taş gibi olur.
 7. Eğer şerbetli bir tatlı yaptıysanız en az 4 saat dinlenmeye bırakmalısınız. Böylece tatlı, döktüğünüz şerbeti tamamen içine çekecek ve çok lezzetli olacaktır.
 8. Şerbetli tatlılar asla buzdolabında bekletilmemelidir. Aksi halde şekerlenecek ve tadı bozulacaktır. Her zaman oda ısısında olması, tatlının şekerlenmesini önleyecektir.
 9. Baklava şerbetine farklı aromalar ekleyerek lezzetini artırmanız mümkündür. Mesela limonlu baklava yerine portakallı baklava yaparak değişik bir tat elde edebilirsiniz.
Mavi Kadın