2022-03-14 08:52:01 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:35

Bal dondu ne yapmalıyım? Şekerlenen bal nasıl çözülür?

Halk arasında balın iyisi donmaz gibi söylemler olsa da yanlıştır. Aslında donan bal sahte değildir. Peki bal neden donar? Donmuş, şekerlenmiş bal nasıl eski haline gelir?

Bal dondu ne yapmalıyım? Şekerlenen bal nasıl çözülür?

Evinde donmuş balı olan herkes “Donmuş bal nasıl çözülür?” Kristalleşmiş bal nasıl eski haline getirilir?” gibi sorulara cevap arıyor. Neyse ki, donmuş balı çözmek için evde uygulanabilecek birkaç kolay yöntem var. İşte şekerlenmiş, donmuş balı çözmek için 3 farklı yöntem…

BAL NEDEN DONAR?

Bal, glikoz ve fruktoz çözeltilerinden oluşur. Balda bulunan bu şeker çözeltileri zaman içinde doyum noktasına ulaşarak kristalize olmasına veya başka bir deyişle donmasına (şekerlenmesine) neden olur. Balın donması gayet normaldir. Sahte bal oluşuyla alakası yoktur. Bal çeşidine göre içeriğinde bulunan glikoz ve fruktoz oranı değişkenlik gösterir. Bu da balların farklı oranlarda kristalize olduğu anlamına gelir. Genellikle doğal baldan daha çok çiçek ballarında donma görülür.

 Donma zamanla ve ortam şartlarına bağlı olarak olur. Doğal olmayan sahte ballar, içerisine şeker şurubu katılmış ballar donmaz. Kristalize olan bal hakiki, gerçek baldır. Şeker şurubu katkısı olan ballar daha geç kristalleşir. İçindeki glikoz oranı ne kadar yüksek ise bal o kadar hızlı donar.  Donmayı önlemek için bal oda sıcaklığında, güneş görmeyen yerde mümkünse dolapta ya da kilerde saklanmalıdır.

Balın donmasının şeker yapısından kaynaklandığını söyleyen Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Ulus, "Donmuş bal, o bala herhangi bir katkı maddesi konulmadığının göstergesidir. Balın donmasının en büyük nedeni içerisindeki meyve şekerinin az, üzüm şekerinin fazla olmasıdır. Donmuş bal yıllarca özelliğini kaybetmeden saklanabilir. Donmuş bala ısıyla ilgili herhangi bir işlem yapılmaması gerekiyor. Isıtılan balın içerisindeki arının salgıladığı enzimler yok oluyor ve sadece doğal şeker kalıyor. Isıtılan bal insan sağlığına zararlı hale gelebiliyor." İfadelerini kullandı.

ŞEKERLENMİŞ DONMUŞ BAL NASIL ERİTİLİR?

Balda bulunan polen, propolis, antioksidanlar ve enzimler 50 derece ısının üzerinde yok olmaya başlar ve faydasını kaybeder. Şekerlenen balı çözmek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, sıcaklığın en çok 45 ila 50 derece aralığında olmasına dikkat edin. Peki donmuş bal nasıl çözülür? İşte şekerlenen balı eski haline getirmek için birkaç ipucu…

BAL KAVANOZUNU SICAK SUDA BEKLETİN

Bir tencerenin içine sıcak su doldurun. Bal kavanozunu sıcak su doldurduğunuz tencereye yerleştirin. Bal kavanozun buzdolabından yeni çıkarılmadığından ve çok soğuk olmadığından emin olun. Aksi taktirde soğuk kavanoz, sıcak su ile birleştiğinde çatlayabilir. Balın daha hızlı çözülmesi için arada bir karıştırın. Yaklaşık 20-30 dakika da bal istediğiniz kıvama gelecektir.

MİKRODALGADA ISITIN

Balın çözülmesi için daha hızlı bir çözüm arıyorsanız bu yöntem size göre. Şekerlenmiş bal kavanozunu mikrodalga fırında 30 saniye ısıtın. Ardından 20 saniye soğumaya bırakın ve bu esnada karıştırın. Ardından tekrar 30 saniye ısıtın.

BULAŞIK MAKİNESİNDE ERİTİN

Şekerlenen balı eski haline getirmek için bal kavanozunun ağzını sıkıca kapatın ve bulaşık makinenizin üst rafına koyup makineyi çalıştırın. Sıcaklıkla birlikte yıkama sonrası balınız çözülmüş olacaktır. Balın içine deterjan kaçmaması veya sızıntı olmaması içi  bal kavanozunu bulaşık makinesine atmadan önce kapağının sıkıca kapandığından ve sızdırmaz olduğundan emin olun.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…