10 Ağustos 2022, Çarşamba 03:09

Bal Kaç Kalori, Bal Kilo Aldırırmı, Yoksa Zayıflatırmı?

Bal Kaç Kalori, Bal Kilo Aldırırmı, Yoksa Zayıflatırmı?

Bal, bozulmayan ender gıdalardandır. Peki bal zayıflatır mı? bal aşırı tüketilmediği sürece kilo aldırmayan, hatta zayıflamaya yardımcı olan gıdalar...

Bal, bozulmayan ender gıdalardandır. Peki bal zayıflatır mı? bal aşırı tüketilmediği sürece kilo aldırmayan, hatta zayıflamaya yardımcı olan gıdalar arasında yer alır, bu makalemizde balın kilo vermeye olan yararlarından bahsettik.

1 yemek kaşığı bal 64 kalori içermesiyle orta derecede kalorilidir. Bu oran 1200 kalorili zayıflama diyetinin kalorisinin %5'i, 1500-1800 kalorili diyetlerin %3-4’üdür. 

Bal kalori cetveli

  1. 1 tatlı kaşığı bal 22 kalori
  2. 1 yemek kaşığı bal 64 kalori
  3. 28 gram bal 86 kalori
  4. 100 gram bal 304 kalori
  5. 1 su bardağı bal 1031 kalori

"Beslenme Araştırması" dergisinde Ocak 2011 sayısında yayınlanan bir çalışmada, bal tüketiminin, alınan gıda miktarını düşürerek kilo almayı önlediği saptanmıştır. Bu araştırmada balın kolestrol düzeyleri üzerinde de olumlu etkileri tespit edilmiştir.

Journal of the American College of Nutrition dergisindeki bir çalışmaya göre balın zayıflamaya çeşitli yararları vardır. Yapılan çalışmada bilim adamları, sağlıklı kadınlarda bal ve şekerin vücut üzerindeki etkilerini karşılaştırdı ve balın şekere göre kan şekerinde daha az etkisi olduğunu tespit etti. Beyaz şekerin neden olduğu kan şekerindeki hızlı değişimler açlığı tetikleyebilip, kilo almaya neden olabilir. Bal ayrıca sindirimi rahatlatır, böylece kilo vermeye yardımcı olur. 

Bal yüksek şeker içeriğine rağmen kan şekeri oranını dengeleyip, yağ olarak depolanan şeker miktarını azaltabilir. Bal, şeker ile karşılaştırıldığında zayıflama için daha uygun bir besin olsa da yine de aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir. Şekerli gıda ve içecekler tüketiyorsanız kilo vermek için bunu ballı versiyonları ile değiştirin. Bal şekerin iyi bir eşdeğeri olduğundan çay, limon suyu gibi değişik içeceklere eklenebilir. 

Diyet yaparken ve zayıflamaya çalışırken az yemek yenildiğinden dolayı vücudumuz ihtiyacı olan besinleri alamaz. Bal ise vitamin ve mineral deposu bir yiyecektir. Kilo verme sürecinde şeker ve tatlı ihtiyacınız olduğunda bal tüketerek, vitamin ve mineral eksikliğinizi giderebilirsiniz.

Genellikle diyet programlarında tatlandırıcılar kullanılmasa da bal bunda bir istisna olabilir. Bal antimikrobiyal özellikleri ve antioksidan içeriği ile hücreleri zarardan ve genetik mutasyondan korur. Aşırıya kaçmadan tüketildiği müddetçe bal zayıflamaya yardımcı ve sağlıklı besinler arasında sayılabilir.

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Bal Diyeti İle 3 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

2 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet İle Şok Zayıflama Tıklayınız

Su Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo En Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Salatalık Diyeti İle 3 Günde 3 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    Ben bugun başlıcam ilk günüm umarım faydası olur

 
 
KAPAT