15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:25

Bal Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Bal Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Bal, içeriğindeki çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde cilt için çok faydalı bir besindir. Balın cilde olan bu yararından istifade edebilmek için balı yiyerek

Bal, içeriğindeki çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde cilt için çok faydalı bir besindir. Balın cilde olan bu yararından istifade edebilmek için balı yiyerek tüketebileceğimiz gibi, doğrudan cilde maske olarak da uygulayabiliriz. Bal, kuru cildi nemlendirir, sivilce ve sivilce lekelerini tedavi etmeye de yardımcı olur. Yüzünüz çok kuruysa balı yüzünüze sürüp, balın nemlendirici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu yazımızda bal maskesinin faydaları hakkında bilimsel araştırma sonuçlarını yayımladık.

Balın sağlığa faydaları da saymakla bitmez; Kan şekerini düzenler, sindirim sistemini güçlendirir, enerji verir, öksürüğü giderir... Bal sağlığa olan yararlarının yanı sıra güzellik amaçlı da kullanılır. Antiseptik, anti bakteriyel, antioksidan, anti-inflamatuar ve nemlendirici özellikleri sayesinde sağlıklı bir cilde kavuşmanızda önemli rol oynar.

Cilt lekelerini giderir

Güneşin Uv ışınları, solaryum, sivilce gibi nedenlerden dolayı zamanla ciltte ve yüzde lekeler meydana gelebilir. Bal iyileştirici ve doku üretimini artıran özelliği sayesinde cilt hücrelerini yeniden canlandırmaya yardımcı olur. Eşit miktarda bal ve internetten, aktarlardan temin edebileceğiniz katı haldeki Hindistan cevizi yağını güzelce karıştırın. (Katı Hindistan cevizi yağı yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz.) Bu karışımı cilt lekesi olan yere 1-2 dakika boyunca masaj yaparak sürün. Üzerine ılık yani hafif sıcak bir bez tutup soğuyana kadar bekletin. Ardından karışımı pamukla silin. Günde 2 kez tekrarlayın.

Sivilce tedavisine yardımcı olur

Sivilce, cildin aşırı yağ salgılaması ve tozun, bakterinin cilt gözeneklerini tıkamasıyla meydana gelir. Bal, doğal antibiyotik ve anti-inflamatuar ajan olduğu için, akne semptomlarını azaltabilir ve sivilcenin neden olacağı enfeksiyonu önleyebilir. Ayrıca içerdiği mükemmel besin maddeleri sayesinde cildinizi nemli ve sağlıklı tutar. Yüzünüzde, cildinizde sivilce olan yerlere bal sürüp yarım saat bekletip, suyla yıkayın. Günde 2-3 kez tekrarlayın. Alternatif olarak 1 yemek kaşığı bala yarım tatlı kaşığı toz tarçın katıp sivilce olan yere sürün. 15 dk bekletip yıkayın. Günde birkaç kez terkrarlayın.

Sedef hastalığını tedavi etmeye yardımcı olur

Sedef hastalığı, cilt hücrelerini etkileyen bağışıklık sistemi hastalıklarındadır. Bu hastalık ciltte kızarıklık, kabarma, kaşıntı ve hatta lezyonlara neden olur. Bal, sedeften kaynaklanan cilt problemlerini yatıştırabilir, iltihaplanmayı azaltabilir ve hasar görmüş cildin iltihap kapmasını önleyebilir. Ayrıca ciltteki kuruluğu giderir, yumuşak bir cilde kavuşmanızı sağlar. "Complementary Therapies in Medicine" tıp dergisinde 2003 yılında yayımlanan makaleye göre eşit miktarda doğal bal, balmumu ve zeytinyağı karışımının sedef ve egzama tedavisine yardımcı olduğu bilgisi yer almıştır.

1'er tatlı kaşığı bal, zeytinyağı ve balmumunu bir kaseye koyup balmumu eriyene kadar bekletin. Mikrodalgadan çıkarıp karıştırın ve soğumaya bırakın. Mikrodalga yoksa bu karışımı benmari usulü de eritebilirsiniz. Günde birkaç kez sedef veya egzama olan yere sürün.

Elleri yumuşatır

Bal, yüksek nem içeriği sayesinde çatlamış, kurumuş ve sertleşmiş elleri, parmakları yumuşacık yapar. Balın bu özelliğinden yararlanmak için ellerinize, parmaklarınıza bal sürüp 10-15 dk bekletin. Ardından suyla yıkayın. Her gün buna devam edin. Alternatif yöntem olarak eşit miktarda bal ve gliserini karıştırıp ellerinize sürüp kurumaya bırakın. Kuruyunca suyla yıkayın. Günde bir kez devam edin.

Küçük kesikler ve yaraları iyileştirir

Bal, mikrop öldürücü özelliği sayesinde küçük kesikler ve yaraları tedavi etmek için kullanılabilir. İyileşme süresini hızlandırmak için etkilenen bölgedeki sıvıyı çekmeye yardımcı olur. Mikroorganizmaların büyümesini önler ve enfeksiyon riskini azaltır. "Coachrane Database of Systematic Reviews" tıp dergisinde 2013 tarihinde yayımlanan bilimsel çalışmaya göre balın, akut yaraları tedavi etmeye yardımcı olduğu belirlenmiştir. Ancak bal, cilt ülseri ve enfekte cerrahi yaraları gibi kronik yaraların tedavisinde etkili değildir. Küçük kesikler ve yaraları tedavi etmek için yalnızca yüksek kaliteli Manuka balını kullanın. Kesik olup kuruyan yere bir miktar manuka balı sürün. Üzerine bandaj geçirip birkaç saat bekletin. Bandajı çıkarın ve alanı nemli bir bezle temizleyin. Gerekirse tekrarlayın. 

Aspirinin Cilde Faydaları Ve Aspirinle Cilt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Sütün Cilde Faydaları Ve Süt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

E Vitamini Kapsülü Yüze Sürülürmü? Evigen Ampülün Cilde Faydaları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

9 Yorum

 1. Elnura

  Herkese tavsiye ederim çok işe yarady.Herkesde denemelı

 2. şükriye

  ben bu tarifi değilde üç günde bir şeker ve limonlu karıştırıp hergün de bazen gece sabaha kadar yüzünde B eklettigim yarım limonlu yüzüme sürüyorum yaklaşık iki aydır devam ediyirum iki çocuğum var dört aylık kızım var yüzümde doğum lekeleri baya belirgindi ve bu maskeyi uygularım l ekelerim yok oldu herkese tavsiye ediyorum guzellestim resmen

 3. Tunzale

  Evet bal bizlerde bol boldur yemeyide sevmem. Bundan sonra hem yeriz hemde yuzumuze sureriz.

 4. Meeve

  Evet katıldı m çok faydalı oldu nu söyliyeyim bilirim hemde dogal oldunu yaşam otuz iki kullanıcı olarak ya şında daha küçük durdu mu söylüyor lar bitkiler sayesinde

 5. Meeve

  Evet katıldı m çok faydalı oldu nu söyliyeyim bilirim

 6. Misafir

  Denemek lazim

 7. Deniz ç

  Benim yüzüm kışın çok kaşınır ya

 8. tuba

  biz yemeğe bulamıyoruz yüzümüze nasıl sürücez

 9. Gökçe

  Evet işe yariyoo süper yüzüm cok nemli

 
 
KAPAT