26 Mayıs 2022, Perşembe 17:56

Balgam Nasıl Atılır, Balgamı Ne Söker Balgam Söktürücü Bitkiler Neler?

Balgam Nasıl Atılır, Balgamı Ne Söker Balgam Söktürücü Bitkiler Neler?

Balgamı genellikle üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan koyu mukus kıvamındaki tükürük olarak tanımlayabiliriz. Genelde ciddi bir sağlık

Balgamı genellikle üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan koyu mukus kıvamındaki tükürük olarak tanımlayabiliriz. Genelde ciddi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte bazı vakalarda nefessiz kalmaya sebep olabilir. Tedavisi aksatılırsa bronşları tıkayabilir ve farklı sorunlara yol açar. Bununla birlikte balgam çıkarma bazı akciğer hastalıklarının belirtilerinden de sayılırlar.

Balgam ile birlikte görülebilen belirtiler

 1. Nefes almakta güçlüğe bağlı olarak öksürme isteği. Bunun sonucunda bazen kanlı da olabilen balgam oluşumu.
 2. Burun akıntısı
 3. Halsizlik
 4. Ateş

Bu belirtiler, bağlı olduğu hastalığa göre farklılık gösterebilir.

Balgam neden olur?

 1. Gribal enfeksiyonlar (nezle, grip, üst solunum yolu enfeksiyonları)
 2. Aşırı sigara içme veya sigarayı bıraktığımız geçiş dönemi (bu dönemde akciğerler kendini temizleme döngüsüne girer).
 3. Hava kirliliği
 4. Yiyecek veya bazı maddelere karşı alerji oluşması
 5. Rutubetli ortam
 6. Bazı ilaçların yan etkisi
 7. Akciğer hastalıkları (verem gibi hastalıklarda kanlı balgam da görülmektedir. Her kanlı balgam veremi işaret etmez.)

Sosyal hayatımızı da olumsuz yönde etkileyen balgam, çoğu zaman can sıkıcı bir hal almaktadır. Evde uygulayacağınız basit çözümler ile bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Bugünkü yazımızda balgam sorununuzdan kurtulmaya yardımcı olacak doğal yöntemlerden bahsettik.

Balgam Sorununu Giderici Doğal Tarifler

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Balgam Söktürücü Kür Tarifi

1.Kür Tarifi

Kaynamakta olan yarım litre suya onbeş-onaltı tane tere (yaklaşık bir bağın yarısı) atılır ve hafif ateşte, ağzı kapalı olarak sadece üç dakika haşlanır. Soğuması beklemeden süzülür. Soğuduktan sonra, aç karnına veya yemeklerden iki saat sonra sadece haşlanmış suyunun tamamı içilir. Beş gün, gün atlamadan uygulanır ve her gün taze olarak hazırlanır. İkinci ve üçüncü günden sonra bol miktarda balgam söktüğünüzü ve bronşlarınızın açıldığını hayretle gözlemeniz mümkün olabilecektir.

2. Kür Tarifi

1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı tereyağı karıştırılır. Her gece yatmadan önce yapılan bu karışım yenir. Bu kür bir hafta uygulanır.

Buhar Soluma

Buhar tedavisi balgam sorununda ilk uygulamanız gereken yöntemdir. Katılaşmış balgamı, mukus kıvamından kurtararak hızlıca bünyeden atılmasını sağlar. Tekrar oluşumunu engeller. Bunun için sıcak bir banyoya gidip yıkanmak etkili bir yöntemdir. Diğer bir yol ise; leğene yeterince sıcak su koyarak bunu teneffüs etmektir. Bunu yaparken başınızı bir havlu yardımı ile örterek buharın yüzünüze dolayısı ile ağız ve burun bölgenizden ciğerlerinize geçmesini sağlamaktır.

Tuzlu Su

Bir bardak (sıcağa yakın) ılık suya 1 tatlı kaşığı tuz katın ve karıştırın Bu su ile ağzınızı çalkalayın ve gargara yapın. 3-4 dakika sonra lavaboya tükürün. (tuzlu suyu yutmayın). Bu yöntem ağzınızdaki bakterileri uzaklaştırdığı gibi balgamı da önler.

Limon Suyu

C vitamin bakımından zengin olan limon aynı zamanda asidik yapısı sayesinde koyulaşmış mukusu incelterek hızlıca rahatlama sağlar. Aynı zamanda enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemine yardımcı olur. Yarım bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu katın ve yavaş yavaş için. Diğer bir etkili yöntem ise; bir limonu 4 e bölüp üzerine tuz ve kırmızı pul (acı) biber ekerek bunu ağzınıza koymaktır. Tükürük yardımı ile bunu yavaş yavaş emerek yiyin. Kabuğunu isterseniz çıkarabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Zencefil gingerol olarak bilinen bir bileşim içerir. Bu bileşim vücuttaki iltihap ve ödemi atar. Ayrıca anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kanı ve dolayısı ile akciğer ve karaciğeri temizler. Zencefilde bulunan antiviral, antibakteriyel ve balgam söktürücü özelliklerin boğazda ve göğüste tıkanıklığı azaltmasını daha kolay nefes almanıza yardımcı olur. Zencefil çayı yapımı; bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı rendelenmiş kök zencefil (veya 1 tatlı kaşığı toz zencefil) katın. 10 dakika demlendirin, süzün ve için. Sabah akşam 1 bardak olacak şekilde bir hafta uygulayın. Bunun yanında kök zencefil çiğneyebilirsiniz veya salatalarınıza katabilirsiniz.

Zerdeçal Çayı

Zerdeçal, aşırı mukus üretimine neden olan bakterileri öldürerek balgamı azaltmaya yardımcı olan güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye de sahiptir. 1 çay kaşığı toz zerdeçalı 1 bardak ılık suya katın ve gün boyu 3-4 bardak olarak tüketin. Diğer bir uygulama, bir su bardağı suya 1 yemek kaşığı zerdeçal ve bir tutam tuz ekleyin. Günde birkaç kez ağzınızda gargara yapın.

Tavuk Çorbası

Sıcak tavuk çorbası da balgam sorununuzda etkili bir yardımcınızdır. Üst solunum yollarındaki enfeksiyonun giderilmesinde ve balgamın inceltilmesinde etkilidir. Ayrıca tahriş olmuş boğazın yumuşatılmasında etkilidir. Çorbaya sarımsak veya zencefil eklenmesi durumunda daha etkili bir çorba elde edersiniz.

Acı Biber

Pul biber, yeşil biber veya Arnavut biberi farketmeksizin acı biberlerin bakgam giderici etkisi çok kuvvetlidir. Boğazda enfeksiyona bağlı oluşan balgamı hızlıca giderir ve yeniden oluşumunu önler. Bunun için yemeklerinizde ve salatalarınızda acı biberi eksik etmeyin.

Bal

Bal, balgama ve balgama bağlı boğaz tıkanıklıkların açılmasında etkili bir çözüm sunar. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan bal genel sağlık düzeyimizi de üst seviyelere çıkararak hastalıklarla mücadelede etkili bir yöntemdir. Bunun için balgam sorunu olduğu dönemde 1 yemek kaşığı bala bir tutam pul biber dökün ve emerek yutun. Diğer bir uygulama ise; bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı bal ve 8-10 damla limon sıkın. Bu karışımdan günde 3-4 bardak için.

Soğan

Soğan, anti-inflamatuar ve balgam söktürücü özelliklere sahip mükemmel antibiyotik özelliği gösteren bir bitkidir. Vücuttan ödemi ve toksinleri atarak genel bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun için; küçük bir soğanı ince ince kıyın. Üstüne 2 yemek kaşığı şeker serpin. Yarım saat sonra sulandığını göreceksiniz. Bu sudan 1 yemek kaşığı kadarını için. Günde 2-3 kez tekrarlayın. Diğer bir yöntem ise; ezerek suyunu çıkardığınız soğandan 1 tatlı kaşığı soğan suyu ve bir çay kaşığı balı karıştırarak için. Günde 1 kez içmeniz yeterlidir. 3. Yöntem ise, rendelediğiniz çeyrek soğanı bir bardak ayrana atın, içine de bir çay kaşığı acı pul biber atın ve için.

Havuç

Havuçta balgam sorununuza hızlı bir çözüm sunan güzel bir sebzedir. Ayrıca içerisinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Balgamı inceltir ve öksürüğü geçirici etki sağlar. Bunun için 4-5 adet havucun suyunu çıkarın veya püre haline getirin. 1 bardak içinde su ve bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp için.

Balgamdan kurtulmak için uzman tavsiyeleri

 1. Isırgan otu çayı, karahindiba çayı gibi çaylar da balgam sorununuzda hızlı bir sonuç almanızı sağlar.
 2. İşyerinizi ve evinizi sık sık havalandırın.
 3. Tariflerde verilen bal için kestane balı kullanın.
 4. Günde 8-10 bardak su için ve her bir bardağa birkaç damla limon sıkın.
 5. Koyu yeşil yapraklı sebzeleri bol tüketin.
 6. Sarı & yeşil veya kanlı balgamlarda, idrar yolları enfeksiyonu ile görülen balgamlarda, 2 haftayı aşan rahatsızlıklarda dahiliye veya enfeksiyon uzmanına görünün.

Kahverengi Balgam Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız 

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam İçin Doğal Çözüm Yöntemleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. ahmet

  balgam sökücü geçirir mi babam aldı da

 2. Seyhan

  Benim 7 buçuk aylık bebeğim var ve öksürük burun akıntısı ve balgamı var cok kötü öksürüyo uyuyamiyo ne olur yardım edin ne yapmam gerekiyo

 3. Naci Yozcu

  Dahiliye doktoruna gittim. Gerekli tetkik ve kontrollerden sonra İç Hastalıkları uzmanına görünmen lazım dedi. İç Hastalıkları Uzmanına göründüm orada da gerekli tetkik ve tahliller yapıldı. Uzman doktor Süreyya Paşa Göğüs Hastalıkları Hastanesine gitmemi, zira orada bir üst düzeyde muayene, tetkik ve tedavinin yapılacağını ifade ettiler. Ben de tavsiyeye uydum ve istenilen hastaneye gittim. Gerçekten ço yönlü bir araştırma yaptılar. Ciğerlerimde çekilen röntgenlerin incelenmesinden sonra bir sorun olmadığını
  sonucuna vardılar. Verilen ilaçlar azda olsa faydalı oldu. Ama öksürük ve balgam bir bir türlü geçmedi. Ortalama 3-4 aydır durum bu şekilde. Sanalda satışı yapılan ürünlere itibar etmiyorum. Çünkü bu konuda kandırıldım ve 230.-lira gibi dolandırıldım.
  O ürünleri satanları şikayet ettim ve neticesini de aldım.

 4. Müzeyyen brl

  Ayşenur örs hanım yörü nünüzü okudum bronşite bıldırcın yumurtası sütü kaynat ılıyınca karıştır iç her gün sabah aç karna, bide her sabah 2 tane kuru incir has zeytin yağına koy içindekileri çi kar ye yerine 2 tane koy her gün devam

 5. Aysenur örs

  Benim bronsittim var sık sık olmasadaa ara sira gogusum tikaniyo ve nefes almakta cok gucluk cekiyorum ve sık sık hasta oluyom ama pek ilac tedavisi yandn deglm sizce bu sorun nasil duzelir

 
 
KAPAT