04 Haziran 2020, Perşembe 07:17

Balığın Yanına Ne Yemek Yapılır Balığın Yanında Ne İçilir Hangi Tatlı Gider

Balığın Yanına Ne Yemek Yapılır Balığın Yanında Ne İçilir Hangi Tatlı Gider

Balığın Faydaları Nelerdir Yanına Ne Gider?

Uzmanların haftada en az iki kez sofralarımızda yer alması gerektiğini vurguladığı balık ve deniz ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki faydaları saymakla bitmiyor. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve mineral açısından zengin, sağlam bir protein kaynağı olan balık hafızayı güçlendirir, kalp ve damar sağlığını korur ve bağışıklık sisteminin dış etkenlere karşı savunmasını arttırır. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde hamsi, palamut, istavrit, mezgit, uskumru başta olmak üzere birçok farklı balık türü bulunmaktadır. En sevdiğiniz balığı en sevdiğiniz şekilde pişirdikten sonra sofraya koyup yanında neyin iyi gideceğine karar veremiyorsanız sizin için önerilerimiz şunlar;

Balığın Yanına Ne Yenir?

Balık sofralarının vazgeçilmezi denildiğinde herkesin aklına ilk gelecek olan tabii ki de bol yeşillikli ve limonlu bir salatadır. Yeşilliklerin içinde balığın yanına en çok yakışan roka balığın yanında olmazsa olmazıdır.. Peki sofrayı başka hangi lezzetlerle süsleyebiliriz?

  1. Balığın yanında çorba düşünüyorsanız mercimek çorbası iyi bir seçenek olabilir. Yemeğe güzel bir başlangıç için sıcak bir mercimek çorbası sizi hem tok tutacak hem de balıkla eşsiz bir lezzet uyumu yakalamanızı sağlayacak. Mercimek çorbasına alternatif olarak ezogelin, domates, yayla,  tel şehriye gibi Türk mutfağına özgü çorbaları tercih edebilirsiniz.
  2. Bu çorbalar doyuruculuğu, lezzeti ve pratikliği ile sofralarınızda balık ile eşsiz bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır.
  3. Balığın yanında iyi gidecek diğer salata türleri arasında patates salatası, piyaz ve börülce salatasını sayabiliriz. Salatalarınıza soğanın acı bir tat vermesini istemiyorsanız ince ince doğradıktan sonra soğanları limonlu tuzlu suda bekletebilirsiniz.
  4. Balıkla birlikte genellikle en sık tahin veya irmik helvası tüketilir. Fakat siz helva sevmiyor ya da tercih etmiyorsanız şerbetli tatlılar sizin için iyi bir seçenek olabilir. Şerbetli tatlılardan olan revani, şekerpare ve künefeyi tercih edebilirsiniz. Balık ve helva ikilisinin sık sık birlikte anılmasının sebebi helva içerisindeki tahindir. Tahin, balıkta biriken ağır metallerin vücudumuza zarar vermesini engeller. Bununla birlikte mide asit dengesini düzenleyen tahin balığın sindirimini kolaylaştırarak mideye yardımcı olur. Balık tükettikten sonra helva yemek bu faydalarından dolayı son derece önemlidir ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu da unutulmamalıdır.
  5. Balığı renklendirmek amacıyla haşlanmış sebzeleri kullanabilirsiniz. Haşlanmış havuç, mısır ve brokoli ile hazırlayacağınız sebze garnitürü balığa lezzet katarken sunum için de güzel detaylar oluşturacaktır. Eğer pilavsız menüleri yemekten saymıyorsanız sebzeli bir bulgur pilavı balığın yanında doğru tercih olacaktır.
  6. Balın bir diğer olmazsa olmazı ise mezelerdir. Közlenmiş biber, fırında patates meze olarak da kavun ve beyaz peynir balık yemekleriyle güzel bir ahenk yakalayacaktır.
  7. Yemeğin ardından ise sıra taze demlenmiş çaya veya isteğe göre Türk kahvesine geldi. Ülkemiz en çok çay tüketen ülkelerden biri. Fakat çayın içerisindeki maddeler yemeklerdeki başta demir olmak üzere faydalı minerallerin emilimini engelleyecektir. Arada kısa bir boşluk bıraktıktan sonra tüketmeye özen gösteriniz.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT