2019-07-04 02:36:50 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:11

Balık Yağı Kaç Yaşına Kadar Boy Uzatır?

Bu makalemizde balık yağının boy uzatmaya faydalarını, doktorlar tarafından bu konuda verilen bilgileri okuyabilirsiniz;

Balık Yağı Kaç Yaşına Kadar Boy Uzatır?

Bu makalemizde balık yağının boy uzatmaya faydalarını, doktorlar tarafından bu konuda verilen bilgileri okuyabilirsiniz;

Balık yağı yüksek oranda omega 3 gibi zengin besin ve mineral kaynağıdır. Bu sayede balık yağı belli bir yaşa boyun uzamasında etkili rol oynar. Uzmanlar bu yağın boy uzaması amaçlı olarak 21 yaşına kadar kullanılması gerektiğini bildirir.

Doktorlar balık yağını diyet programları ve çocuk gelişiminde oldukça yaygın olarak kullanmaktadır. Balık yağında başta omega 3 olmak üzere önemli kalsiyum, magnezyum ve mineral besin öğeleri bulunmaktadır. Balık yağının besinlere ek şekilde balık yağı hapı olarak kullanımı büyüme ve gelişme döneminde olan gençlere şiddetle tavsiye edilmektedir.

Balık Yağı Boy Uzatır mı? Doktorlar Anlatıyor

Prof. Dr. Murat Kartal, balık yağının boyu uzatmaya etkisi hakkında şu bilgiyi vermektedir:

Tüm meslektaşlarım balık yağının boy uzatma etkisi konusunda hemfikirdirler. Buna ek olarak balık yağı iştahsızlık sebebiyle yemek yemeyen, besin almayan ve bu nedenle vücutları vitaminsiz kalan çocuklar için kullanıldığında iştah arttırıcı olduğu bilinen bir gerçektir.

Balık yağı tek kullanımlık değildir. Düzenli bir beslenme programı ile kullanılmaya özen gösterilmelidir. Balık yağını mutlaka doktor reçete etmeli ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Balık yağı gibi ek vitaminlerin düzensiz kullanımı alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden basit gibi görünse de bu tür vitaminlerin kullanımlarında çok dikkatli olunmalıdır.

Doç. Dr. Erdem Durmaz balık yağı boy uzamasında etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; (Çocukları boyunun uzaması için dışardan ek takviye gıdalar veriliyor. Bunlardan en yaygın olanı ise balık yağlarıdır. Balık yağlarında bulunan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin birçok alanda faydalı özellikleri bulunuyor. Özellikle sinir sistemine olumlu etkileri var. Son yıllarda da kemik yapısını geliştirdiği ortaya kondu. Lakin kısa boylu çocukta bir büyüme hormonu veya tiroit hormonu eksikliği varsa sadece balık yağı bu sorunlara çözüm değildir.

Balıkyağı kullanılmasına rağmen ilk 3-6 ay içerisinde sonuç alınmamışsa bir hekime başvurulması gerektiğinin altını çizen Durmaz, “Balık yağ kullanmasına rağmen 3-6 ayda sonuç alınmamışsa, boy uzaması için daha fazla balık yağı kullanılmasını önermiyoruz. Balıkyağının bir faydası olmuyorsa bırakılmalıdır. Balıkyağı harikulade bir ilaç değildir. Yaşına göre belirgin boy kısalığı olan (ki biz buna çizelgede yüzde 3 ün altı diyoruz) herkesin en az bir kere çocuk endokrin uzmanı tarafından ileri tahlillerinin yapılmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.)

Balık Yağı Boy Uzatır mı?

Yapılan kapsamlı araştırmalar balık yağının çocuklarda boy uzamasına çok büyük etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Vücutta boy uzaması için birçok farklı etken rol oynamaktadır. Ortalama olarak 20 yaşına kadar olan boy uzamasında en önemli etkenlerden birisi genetiktir. Ailede, anne baba ve üst kuşaklarda uzun boylu insanların bulunması çocuğun boyunun uzun olma ihtimalini artırır. Yani boy uzamasında en etkili faktörlerden biri genetiktir.. Boy uzamasında genetik faktörlere ek olarak  spor aktiviteleri de büyük önem taşımaktadır. Örnek olarak sağlıklı beslenen ve düzenli spor yapan kişilerde boy uzaması hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ek olarak özellikle basketbol ve voleybol gibi sporlar vücutta kas gelişimini arttırdığından çocukların boyunun artmasında önemli rol oynar.

Boy uzamasında genetik ve sporun yanında beslenmenin de büyük önemi vardır. Özellikle kalsiyum ve vitaminler kemik sağlığını önemli derecede etkilemektedir. Süt ve süt ürünleri, balık ve beyaz ette bulunan kalsiyum ve omega 3 vitaminleri kemiklerin gelişimine katkı sağlamakta ve boyun uzamasına yardımcı olmaktadır. Balık yağı gibi zengin vitamin kaynakları da boyun uzamasını desteklemektedir.

Boy uzamasına etkisi çok olan Omega 3 vitamini en çok balık yağında bulunmaktadır. Bu açıdan balık yağının ergenlik dönemine gelmeden balık yağı haplarının kullanılması boy artışına etkisi çok olmaktadır. Kişi ergenlik dönemine girdikten sonra boyun uzamasını sağlayan hormonlar daha yavaş çalışır, bu yüzden ergenlik sonrasında kullanılan balık yağının boy uzunluğuna etkisi biraz azalır.

Balık yağının çocuklarda boy uzamasına yardımcı olduğu tüm doktorların kabul ettiği bir gerçektir. Ek olarak iştahsızlık sebepli vitamin eksikliği yaşayan çocuklarda balık yağı iştah açıcı etki oluşturmaktadır. İştahı artan çocukların vücutlarındaki vitamin seviyesi yükselir. Bu da çocukların boy uzamasına katkıda bulunur.

Mavi Kadın