Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Ballı Süt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Ve Süt İçmek Kilo Yaparmı ?

Mavikadin>Diyet>Ballı Süt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Ve Süt İçmek Kilo Yaparmı ?

İç Hastalıkları ve Obezite Uzmanı Dr. Ayça Kaya, zayıflamak isteyenlerin süt içmesi gerektiğini, sütün yağ, karbonhidrat ve proteinden oluşan en faydalı

Ballı Süt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Ve Süt İçmek Kilo Yaparmı ?

İç Hastalıkları ve Obezite Uzmanı Dr. Ayça Kaya, zayıflamak isteyenlerin süt içmesi gerektiğini, sütün yağ, karbonhidrat ve proteinden oluşan en faydalı besinlerden olduğunu bildiriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: (Süt; mineral, kalsiyum, magnezyum ve fosfor açısından oldukça zengin bir gıdadır. B2, B12, C, D, K, A, E vitaminleri, sütün içerdiği vitaminlerdir. 1 su bardağı süt 150 kaloridir, 8 gram protein, 13 gram karbonhidrat, 8 gram yağ, 290 mg kalsiyum içerir. Süt, en güçlü kalsiyum kaynaklarındandır. Günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg’dır. Günde 2 bardak süt içerek kalsiyum ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılayabilirsiniz. Yapılan bilimsel araştırmalarda, kalsiyumlu gıdaların kalsitiriol ismindeki hormon düzeyini dengeleyip, bel çevresi dahil vücuttaki yağ depolanmasını azalttığı tespit edilmiştir.)

1 yemek kaşığı bal 64 kalori, 1 tatlı kaşığı bal 22 kaloridir. Ballı sütün kalorisini aşağıdaki listedeki içeceğiniz süt miktarına ekleyerek belirleyebilirsiniz.

Diyetisyen Nesrin Eriş Tarafından Bildirilen Süt Kalori Cetveli

 1. 1 su bardağı tam yağlı inek sütü 152 kalori
 2. 1 su bardağı yarım yağlı inek sütü 125 kalori
 3. 1 su bardağı yağsız inek sütü 87,5 kalori
 4. 1 çay bardağı tam yağlı inek sütü 61 kalori
 5. 1 çay bardağı yarım yağlı inek sütü 50 kalori
 6. 1 çay bardağı yağsız inek sütü 35 kalori
 7. 1 su bardağı keçi sütü 172 kalori
 8. 1 çay bardağı keçi sütü 69 kalori
 9. 1 su bardağı koyun sütü 270 kalori
 10. 1 çay bardağı koyun sütü 108 kalori
 11. 1 su bardağı manda sütü 242 kalori
 12. 1 su bardağı soya sütü 82 kalori

Sual: Ballı süt kilo yapar mı?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Asude Elçi Karnap'ın cevabı: (Yatmadan 2 saat önce bütün yeme işlemenizi bitirmenizi tavsiye ederim. Ayrıca sütü katkısız içerseniz daha iyi olur çünkü lezzeti arttıran her katkı, ekstra kalori demektir.)

Ballı Süt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Ve Süt İçmek Kilo Yaparmı ?

1 su bardağı tam yağlı süt 152 kaloridir, 1 yemek kaşığı bal ise 64 kalori. Yani 1 su bardağı ballı süt 216 kaloridir ki, günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2400 olduğu düşünüldüğünde ballı sütün kalorisinin yüksek olduğunu görebiliriz. Günlük kalori ihtiyacına ilaveten her gün ballı süt içerseniz bir süre sonra kilo almaya başlarsınız.

Sual: Yarım yağlı süt kilo aldırır mı?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Deniz Berksoy'un cevabı: (Yarım yağlı sütün ne kadar içildiği, miktarı önemlidir. Günde 2 su bardağı yarım yağlı süt ve ürünleri ideal ölçüdür.)

Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy, sütün kilo vermeye olan etkileri hakkında bize şu bilgileri veriyor: (American Journal of Clinical Nutrition tıp dergisinde yayımlanan bilimsel araştırmaya göre beslenmesinde süte yer veren, süt içen kişilerin, süt içmeyenlere nazaran daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir. Bu araştırmaya göre; günde 2 su bardağı süt içen kişilerin deney sonunda 5,5 kilo zayıfladığı, süt içmeyenlerin kilo kaybının ise 3 kilo ile sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir.)

Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafındann yapılan çalışmalarda; sütün sağlıklı kilonun korunmasında da son derece etkili olduğu, süt ve süt ürünlerinin vücuttaki gereksiz yağ kütlelerini yaktığı, metabolizmayı hızlandırmaya da katkıda bulunduğu görülmüştür.

The Journal of the American Dietetic Association (Amerikan Diyetisyenler Derneği Dergisi)’nin 2009 Ağustos sayısında yayımlanan bir çalışmada, az yağlı süt içmenin beslenme kalitesini artırdığı ve genç yetişkinlerde kilo yönetimine yardımcı olduğu saptanmıştır. Avustralya'da Curtin Üniversitesi, günlük 3 porsiyon süt ürünü ve 5 porsiyon süt ürünü tüketenleri karşılaştırmıştır. Daha fazla düşük yağlı süt, peynir ve yoğurt ile beslenenlerin 12 hafta sonunda daha fazla zayıflayıp yağ kaybettiği görülmüştür. 

Süt Diyeti İle 3 Günde 2 Kilo Verdiren Acele Diyet Listesi Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

Muz Ve Süt Diyeti İle 4 Günde 3 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

15 Günde 15 Kilo Verdiren Süper Diyet Listesi Tıklayınız

Yoğurt Kilo Aldırırmı, Zayıflatırmı, Kaç Kalori? Diyetisyen Cevaplıyor Tıklayınız

Bal Diyeti İle 3 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...