Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Balmumu Kreminin Cilde Yararları Nelerdir

Mavikadin>Güzellik>Balmumu Kreminin Cilde Yararları Nelerdir

Balmumu, adından yola çıkılarak da tahmin edilebileceği gibi bal arıları tarafından üretilir. Fakat endüstriyel balmumu bundan farklıdır. Cilt sağlığına faydaları olan balmumu bal arılarının ürettiği doğal bir maddedir. Bu madde cilde pek çok açıdan

Balmumu Kreminin Cilde Yararları Nelerdir

Balmumu, adından yola çıkılarak da tahmin edilebileceği gibi bal arıları tarafından üretilir. Fakat endüstriyel balmumu bundan farklıdır. Cilt sağlığına faydaları olan balmumu bal arılarının ürettiği doğal bir maddedir. Bu madde cilde pek çok açıdan iyi gelmektedir.

Farklı arı türlerinin doğal yolla ürettiği bu madde kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin yapımında sıklıkla kullanılır. Balmumu içerdiği A vitaminleriyle cilde canlılık verip sağlıklı bir görünüm kazandırırken antioksidanlarla cildi temizler. İçerisinde bunun gibi pek çok bileşenin yer aldığı balmumu cildin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar. Cilt, ihtiyaç duyduğu suya ve parlaklığa bu madde sayesinde kavuşabilir.

Balmumunun ve Balmumu Kreminin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kadınların çoğu cilt bakımı konusunda hassastır ve bu nedenle çeşitli güzellik maskeleri kullanırlar. İşte balmumu maskesi de en çok tercih edilen güzellik maskelerindendir. Bilhassa yakın dönemde iyice popüler hale gelen bu maskenin cilt sağlığına pek çok yararı vardır. Çeşitli cilt bakım ve güzellik ürünlerinin içeriğinde balmumuna da yer verilir. Zira bu madde sahip olduğu taşıdığı özelliklerle cilde bakım yapar ve cilt üzerinde koruyucu etki gösterir.

 1. Balmumu maskesi cilt hücrelerini yeniler ve yaşlanma belirtileriyle savaşır. Öte yandan kırışıklık tedavisinde de büyük rol oynar. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenlerin beklentilerine cevap verir.
 2. Ciltteki çatlaklara ve yanıklara iyi gelen balmumu maskesi cildi derinlemesine onarıp sıkılaştırmaktadır.
 3. Balmumunun özelliklerinden biri de antiseptik olmasıdır. Ciltte meydana gelen siyah noktaların ve sivilcelerin giderilmesinde etkilidir. Sivilcelerin çoğalmasına engel olur ve mevcut sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırır.
 4. Antiseptik olmasına ilaveten antienflamatuar bir maddedir. Bundan dolayı egzama ve akne gibi cilt problemlerinin tedavisini destekler, cilde yumuşaklık verir.
 5. Balmumu ciltteki yaraların daha kısa sürede geçmesine yardım eder. Yaralar ve yanıklar için üretilen merhemlerde balmumu da kullanılmaktadır.
 6. Cildin tahriş olması durumunda da fayda sağlar. İçindeki maddelerle cildi besleyen balmumu, cilt tahrişine ve yaralara karşı tesirlidir. Yara olan kısma uygulandığı takdirde mikropları o bölgeden uzak tutmaktadır.
 7. Cildi yumuşatarak ve nemlendirerek çatlak oluşumunu önler.
 8. Cildin dış faktörlerden dolayı zarar görmesine mani olur. Örneğin soğuk hava şartları nedeniyle olumsuz etkilenmesinin önüne geçer.
 9. İçerdiği A vitaminiyle cildi doğal rengine kavuşturur.
 10. Cildi sıkılaştırır ve besler.
 11. Güneş lekelerinden kurtulmaya yardımcıdır. Ciltte görülen siyahlıklar ve güneş lekeleri balmumu maskesi ile hafifletilebilir. Muhtevasındaki bileşenlerle ciltte renk tonunu eşitleyen balmumu daha iyi bir görünüm elde edilmesinde görev alır.

Balmumu Maskesi Nasıl Yapılır?

Balmumu maskesi oldukça güçlü bir etkiye sahiptir ve bu yüzden kadınlar arasında çok rağbet görmektedir.

Güzellik Uzmanı Şems Aslan’dan Balmumu İle Cilt Gençleştiren Maske

Bu maske ciltteki kırışıklıklara birebirdir. Cildin toksinlerden temizlenmesini sağlayarak yenilenmesine destek olur. Mumya maskesi yapılışı gayet kolay bir maske olup çok az malzeme gerektirir.

Malzemeler:

 1. Balmumu ya da parafin,
 2. Zeytinyağı

Tarifi:

 1. Dudak ve burun kenarlarına, çene altına, iki kaşınızın ortasından başlayarak alnınıza ve şakaklarınıza zeytinyağı kullanarak parmak uçlarınızla aşağıdan yukarı doğru masaj yapın.
 2. Bunu kulaklarınıza ve kulak kenarlarınıza da uygulayın. Yaptığınız masaj sayesinde kan dolaşımınız hızlanır, kaslarınız harekete geçer ve ısınır.
 3. Sonra balmumunu yahut parafini ısıtarak ılımaya bırakın.
 4. Bir havluyu maske haline getirin. (Bunun için havlunun gözlerinize ve burnunuza gelen taraflarını kesin.)
 5. Bunun yüzünüze yerleştireceğiniz kısmını ılıyan parafine veya balmumuna batırın. Ardından yüzünüze yerleştirin.
 6. Havlu maskenizin üstünü bir poşetle kapatın fakat burnunuz açık kalsın. Sonra bir kat havlu daha sarın.
 7. 3 dakika bekleyip maskeyi çıkarabilirsiniz. Daha sonra kuru bir havlu yardımıyla terini alabilirsiniz ancak yüzünüzü yıkamamalısınız.

Bu uygulamayı her hafta 2 defa tekrar edebilirsiniz.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...