15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:43

Bamya Kürü İbrahim Saraçoğlu Tarifi Taze Bamya Nedir

Bamya Kürü İbrahim Saraçoğlu Tarifi Taze Bamya Nedir

Bamya, dünyanın her yerinde yetişebilen Ebegümecigillerden ailesinden olan sağlığa çok faydalı bir sebzedir. Bamyanın bilimsel adı “Abelmoschus esculentus”tur.

Bamya, dünyanın her yerinde yetişebilen Ebegümecigillerden ailesinden olan sağlığa çok faydalı bir sebzedir. Bamyanın bilimsel adı “Abelmoschus esculentus”tur. Ebegümeci ailesine aittir. Bu bitkinin eskiden yalnızca Güney Asya, Batı Afrika ve Etiyopyada yetiştiği düşünülmektedir fakat günümüzde dünyanın her yerinde bulunabilmektedir. Dünyada en çok bamya üreten yer Hindistandır. Hindistanın, Uttar Pradesh, Bihar, Odisha, Andhra Pradesh ve West Bengal’da dahil olmak üzere bütün eyaletlerinde bu mükemmel sebze yetiştirilmektedir. Bamyanın içerdiği mineraller, vitaminler ve organik bileşenleri sayesinde sağlığa inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Bamyanın sağlığa faydaları arasında, kolestrol seviyesini kontrol altında tutması, görme yeteneğini geliştirmesi, sindirim sistemini düzenlemesi, cilt sağlığına iyi gelmesi, bazı kanser çeşitlerinden koruması, kalp ve damar hastalıklarını önlemesi, kemikleri güçlendirmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp sağlığını koruması ve kan basıncını düşürmesi olarak sayılabilir.

Bamyanın Besin Öğeleri

Bamya vitaminler, mineraller, besin bileşenleri ve daha birçok faydalı bileşen bakımından oldukça zengindir. Bamyanın içerdiği folik asit, niasin, pantotenik asit, prioksidin, riboflavin, tiyamin, A vitamini, E vitamini ve K vitamini olarak sayılabilir. Bamyanın içerdiği mineraller ise, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum ve çinko olarak sayılabilir. Ayrıca sodyum ve potasyum bakımından da zengindir. Bunların yanı sıra karoten, cyrptoxanthin, lutein-zeaxanthin gibi bitkisel gıdalar bakımından da çok iyidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi, vücudunuzu bakteri ve virüs gibi zararlı patojenlerden koruyan, sağlığınızı korumaya yardımcı olan olmazsa olmaz bir sistemdir. Bamya içeriğindeki C vitamini, akyuvarları arttırdığından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkilidir. Bunlara ek olarak, bamya içerisindeki antioksidanlar, serbest radikallerin vücutta doku ve hücrelere zarar vermesini önler.

Sindirim Sistemini Çalıştırır

Bamya, diyet lifi bakımından çok zengindir ve bu da sindirim sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Bamya içinde bulunan musilajinöz lif, midedeyken yemeğe bir hacim kazandırarak, bağırsaklarda daha hızlı ve daha sık hareket etmesini sağlayarak, kabızlık, şişme, kramp girmesi ve fazla gaz gibi sindirim sistemi ile ilgili sorunları en aza indirir. Bamya içeirsindeki diyet lifi ayrıca dışkının hacim kazanarak vücuttan daha kolay atılmasını sağlar ve ishal olanların da dışkılarının katılaşmasını sağlar. Bunlara ek olarak diyet lifi vücuttaki kolestrol seviyesinin düşürülmesine de yardım eder.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Kilo Verdiren Bamya Kürü Tarifi

Malzemeler

  1. 3-4 adet bamya
  2. 1 bardak su

Yapılışı: Bamyaların uçlarından kesip yan taraflarına hafifçe delik açın. Bamyaları 1 bardak suya koyup bu suda 1 gece bekletin. Ertesi sabah bamyaları suyun içinden alın. Diğer bir bardağın içerisine de bamyaların yapışkanlı suyu sıkın. Üzerine su ilave edilerek bardağın içerisine doldurun. Yaklaşık 15 gün kadar düzenli olarak bu şekilde bamya kürü hazırlanarak için. Bu kür kabızlığı giderir, cildi genleştirir, yüksek şekeri düşürür.

Görüş Yeteneğini Geliştirir Göz Sağlığını Korur

Bamya, A vitamini ve ksantin, lutein ve beta karoten gibi güçlü antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bütün bu antioksidanlar, vücuttaki serbest radikaller ile savaşmada başarılıdır. Antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirerek, sağlıklı vücut hücrelerine oksidatif hasar vermelerini önlerler. Serbest radikaller, görme yeteneğinin başlıca sorumlusu olan hücre bozulmasını gerçekleştiren elemanlardır. Baklanın içerdiği antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirip görme yeteneğini artırır, göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Hepimizin bildiği gibi A vitamini vücudumuz için çok önemli bir bileşendir cildimizi yara ve sivilce oluşumundan korur. A vitamininin zarar görmüş hücreleri hızlıca onarıp, ciltte kırışıklık oluşumunu önleme özellikleri de vardır. Bamyanın A vitamini bakımından zengin olması, cilt sorunlarını önleyip, cildi sağlıklı ve parlak hale getirir. Ayrıca bu faydalarının yanı sıra bamya, cilt hücrelerine zarar veren serbest radikalleri de ortadan kaldırır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Obezite yani aşırı şişmanlık dünya genelinde çok büyük bir sorundur. Diyet lifi içeriği sayesinde bamya, kilo kontrolünde oldukça etkilidir. Fazla kilolarınızdan, günlük kalori tüketiminizi düşürerek ya da günlük aktivite miktarınızı yükselterek daha fazla kalori yakarak kurtulabilirsiniz. Bamyanın içerdiği bol miktarda diyet lifi, midenizi daha uzun süre dolu tutarak, sürekli yeme isteğini önler ve böylece daha az yemiş olursunuz. Bu da kilo kontrolüne yardımcı olur.

Şeker Hastalığını Önler

Bamya diyet lifi açısından çok zengindir. İçerdiği lif sayesinde şeker hastalığını engellemede çok başarılıdır. Şeker hastalığı, vücudunuzun şekeri emmek için insülin üretememesi ve bunun sonucunda kanınızdaki şeker miktarının artması demektir. Diyet lifi ise vücudunuzdaki şekerin emilimini kontrol ederek, şeker seviyesini korur. Günlük olarak düzenli bamya tüketen insanlarda şeker hastalığı görülme riski daha azdır.

Hamilelik Sırasında Faydalıdır

İçeridiği bol miktarda folik asit sayesinde bamya, hamile olan ve hamile olmaya çalışan kadınlar için çok faydalıdır. Bunun nedeni folik asidin, doğmamış bebeğin omurilik ve beyin hastalıklarına sebep olan nöral tüplerinin hasar alması sorununu önlemesidir.

Astımı Önler

C vitamini sayesinde ve doğal olarak iltihap önleyici özellikte olması sayesinde bamya, astımı önlemede oldukça başarılıdır. Yapılan araştırmalarda düzenli olarak bamya tüketen insanların astım olma ihtimalinin düştüğü kanıtlanmıştır.

Kolon Kanseri Riskini Azaltır

Bamya diyet lifi bakımından zengin olması dolayısıyla, vücudunuzdaki atıklara hacim katar ve vücudunuzdaki atıkların daha kolay ve hızlı atılmalarını sağlar. Bu da kolon kanseri riskini azaltacaktır. Bunun yanı sıra bamyanın içerdiği antioksidanlar da vücut hücrelerinize oksidatif zarar veren serbest radikallerin aktivitelerini azaltır. Bu da kolon kanseri önlemede oldukça önemlidir.

Hamilelikte Bakla Yemek Ve Gebe İle Bebeğe FaydalarıTıklayınız

Kuru Fasulye Ve Etli Kuru Fasulye Kaç Kalori Kilo Yaparmı Aldırır mı? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT